Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dawną przychodnię zmienią w ośrodek tymczasowego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

W należącym do Samorządu Województwa Lubelskiego budynku, w którym niegdyś mieściła się przychodnia, powstanie ośrodek tymczasowego wsparcia dla uchodźców. Inwestycja ma kosztować 5 mln złotych, 99 proc. środków na ten cel przekazała Unia Europejska.

W Zamościu powstanie ośrodek tymczasowego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Na ten cel przeznaczono budynek przy ul. Zagłoby 8, w którym wcześniej mieściła się przychodnia. Obiekt jest własnością Samorządu Województwa Lubelskiego i obecnie nie jest użytkowany. Dzisiaj marszałek Jarosław Stawiarski wręczył dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie Małgorzacie Romanko zobowiązanie do realizacji tego przedsięwzięcia. W wydarzeniu uczestniczył również Konsul Ukrainy w Lublinie Artem Valah.

Jak wyjaśnia marszałek województwa lubelskiego, sytuacja związana z napływem osób uciekających zza naszej wschodniej granicy wymaga zapewnienia im dostępu do podstawowych usług społecznych jak też miejsca pobytu. Dlatego też podjęto decyzję, aby utworzyć tymczasowe punkt wsparcia dla obywateli Ukrainy, które w wyniku działań wojennych wjechały legalnie na terytorium Polski po 24 lutego 2022 r.

W obiekcie powstanie 10 mieszkań przeznaczonych głównie dla kobiet z dziećmi a także sala zabaw dla dzieci, świetlica integracyjnej z multimedialną salą spotkań, pralnia wraz z suszarnią oraz gabinety dla specjalistów świadczących wsparcie. Chodzi m.in. o psychologa, pedagoga, prawnika, doradcę zawodowego i tłumacza. Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku, gdzie powstanie m.in. plac zabaw, parking, oświetlenie czy ogrodzenie.

– Miejsce to pozwoli uchodźcom z Ukrainy spokojnie przebyć czas pożogi wojennej i powrócić do swoich domów – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Inwestycja ma kosztować 5 milionów złotych i powstanie w ramach programu „Lubelskie Pomaga Ukrainie”. Władze województwa podkreślają jednak, że 99% środków na ten cel przekazała Unia Europejska. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2023 r.

Dawną przychodnię zmienią w ośrodek tymczasowego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

(fot. GSV, UMWL)

10 komentarzy

 1. Skoro ma tyle kosztować to raczej pensjonat dla znudzonych marnym życiem żon oligarchów banderowskich.

 2. Bardzo dobra inicjatywa !

 3. A my Polacy niektórzy nie mamy nawet co do garnka włożyć, mimo, że uczciwie pracujemy i płacimy podatki. Dobrze być pochodzenia UK*****….

  • Nie mamy co do garnka włożyć? A szczaw i mirabelki to pies? Tam ludzie giną, elektrownia ostrzeliwana, młodzieńcy w wieku poborowym w swoich mercedesach i audi muszą uciekać do polszczy, a ty tu z takimi tekstami wyjeżdżasz? Co ty ruska onuca?

 4. „Polska fraj…em Europy” Prawdziwe!

 5. A na jesień będą przekształcać szkoły na szpitale tymczasowe bo covid.

 6. Tylu naszych seniorów głoduje,czekają w kolejkach do Dpsu po dwa lata,w osamotnieniu i chorobach,a tu proszę znajdzie się kasa.
  Ile to będzie trwało jeszcze?
  Latami?

 7. To niech sobie unia na terenie za Odrą zbuduje za te pieniądze ośrodek

 8. Wszyskich uchodźców wywieźć do niemiec.

Wiadomości z info112