Czeka nas deszczowy przełom miesięcy. Potem nadejdzie silne ocieplenie i wysyp grzybów

Końcówka września przyniosła znaczne ochłodzenie w naszej części Europy. Najnowsze prognozy numeryczne wskazują jednak, że w pierwszy weekend października czeka nas silne ocieplenie w Polsce.

We wtorek Polska znajduje się w zasięgu ośrodków niskiego ciśnienia znad Mołdawii i wypełniającego znad południowej części naszego kraju. Zaznacza się dodatkowo front okluzji z opadami. Temperatura wyniesie dziś od 13°C do 15°C. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego w całym regionie. Prognozowane są opady atmosferyczne o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym. Wiatr słaby ze wschodu.

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Temperatura wyniesie od 12°C do 14°C. Pozostaniemy pod wpływem płytkiego niżu, który znad Mołdawii przesunie się nad południową Ukrainę. Występować mają opady atmosferyczne o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym. Wiatr słaby z północnego-wschodu.

W ostatni dzień września pozostaniemy pod wpływem niżu znad południowej Ukrainy. Występować mają przez cały dzień opady atmosferyczne o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym i silnym. Termometry pokażą zaledwie od 10°C do 12°C w najcieplejszym momencie dnia.

Według prognoz numerycznych w ostatnich dniach września spadnie w woj. lubelskim od 5 mm do 50 mm deszczu. Najwięcej na Roztoczu oraz w Kotlinie Hrubieszowskiej, gdzie deszczu napada od 40 mm do 50 mm. W centrum regionu do około 15-20 mm, najmniej na północy regionu do 5-10 mm.

W nocy ze środy na czwartek pozostaniemy pod wpływem niżu czarnomorskiego, który znad południowej Ukrainy przemieści się nad zachodnią Ukrainą. Zaznaczy się front okluzji z opadami atmosferycznymi o natężeniu słabym, okresowo i miejscami umiarkowanym. Temperatura wyniesie od 11°C do 12°C. Wiatr będzie słaby, okresowo umiarkowany z północnego-wschodu.

Pierwszy dzień października przyniesie niżową pogodę. Wypełniający się niż znad zachodniej Ukrainy przesunie się nad Lubelszczyznę. Prognozowane są opady atmosferyczne o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego. Nie można wykluczyć słabych burz. Temperatura wyniesie od 15°C do 17°C.

W piątek płytki niż będzie wypełniać się nad wschodnią Polską. Od zachodu jednak nasuwać będzie się zatoka niżu znad Europy Zachodniej. Wiatr zmieni się na południowy. Prognozowane są opady atmosferyczne o natężeniu słabym. Możliwe większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Temperatura oscylować ma w przedziale od 15°C do 17°C.

W sobotę cała Polska będzie pod wpływem niżu znad Holandii. Znajdziemy się w napływie powietrza z południa o cechach zwrotnikowych. Jedynie w pierwszej części dnia możliwe są słabe opady atmosferyczne. Temperatura wyniesie od 18°C do 22°C. Nie zabraknie chwil ze słońcem.

Niedziela przyniesie najprawdopodobniej ocieplenie. Temperatura wyniesie od 23°C do 25°C. Możliwe są przelotne opady w pierwszej części dnia. Dalej pozostaniemy po wschodniej stronie niżu znad Europy Zachodniej. Od zachodu nasunie się front chłodny nad Polskę.

Poniedziałek dalej z wysokimi temperaturami. Zobaczymy w regionie od 23°C do 25°C. Niewykluczone są jednak opady atmosferyczne i burze.

Najprawdopodobniej w przyszły wtorek zrobi się chłodniej, lecz temperatura w dalszym ciągu będzie powyżej normy termicznej dla października i wyniesie od 20°C do 22°C. Możliwe są opady atmosferyczne.

W środę powinno się ochłodzić i temperatura obniży się poniżej 15°C. Możliwe są opady atmosferyczne.

Do 7 października w regionie spadnie według prognoz modeli numerycznych do 50-70 mm deszczu. Najwięcej na Roztoczu i Kotlinie Hrubieszowskiej. Najmniejsza akumulacja opadu jest prognozowana na północy i centrum województwa lubelskiego, gdzie spadnie około 20-35 mm, mając na uwadze występowanie intensywnych opadów deszczu i wysokich temperatur w lasach spodziewamy się wysypy grzybów.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

1 komentarz

 1. … silne ocieplenie to może … ale skąd to ” proroctwo ” o wysypie grzybów ? !!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia