Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Spacer uliczkami i zaułkami Starego Miasta z niespodziankami. Tegoroczna Noc Kultury będzie inna niż zwykle

W tym roku Noc Kultury została przeniesiona na jesień. Hasłem przewodnim będzie „Miastoczułość”. Uczestnicy będą mogli korzystać z przygotowanych atrakcji dłużej, gdyż wydarzenie odbywać się będzie przez dwie noce.

Trwają przygotowania do tegorocznej Nocy Kultury w Lublinie. Wiadomo już, że wydarzenie to będzie znacznie się różniło od tych, jakie odbywały się w ostatnich latach. W trosce o bezpieczeństwo uczestników, związane z panującą pandemią COVID-19, impreza została rozłożona na dwie noce: z 9 na 10 i z 10 na 11 października.

Hasłem przewodnim będzie „Miastoczułość”, co oznacza, że mieszkańcy spojrzą na miasto inaczej niż zwykle, dostrzegą to, co na co dzień ukryte, oraz zachwycą się tym, co za dnia niedoskonałe. Organizatorzy postawili na spacer uliczkami i zaułkami Starego Miasta, aby odwiedzić miejsca, w których ukryte będą świetlno – muzyczne niespodzianki. Wszystko w towarzystwie muzyki Krzysztofa Pendereckiego czy też głosu Krystyny Czubówny.

– Lublin to przede wszystkim Ludzie, czyli mieszkańcy i jego przyjaciele. To Miejsce: drzewa, chodniki, budynki, ulice… To słowo, które tak często wpisujemy w różnych rubrykach i tabelkach, to słowo, które większość z nas nosi codziennie przy sobie wydrukowane w dokumentach osobistych. Jest tak blisko. Bliskość rodzi czułość. Czułość to troska, jest oznaką miłości i wrażliwości. Zapraszamy do serdecznego spojrzenia na miasto, do odkrywania jego niedoskonałego piękna, niepozbawionego rys i zmarszczek. Podczas dwóch październikowych nocy Lublin zmieni swoje oblicze nie do poznania. Nie będzie udawał podlotka – okaże się dojrzały, piękny, mądry i będzie miał wiele do powiedzenia. Podczas tegorocznej Nocy Kultury spojrzymy na nasze miasto z czułością – mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury.

Wiadomo już, że jednym z najbardziej widowiskowych miejsc, ma być „podwórko tysiąca baloników”. Wszystko dlatego, że balony i baloniki towarzyszą Nocy Kultury od dawna. Na razie organizatorzy nie chcą ujawniać szczegółów, zwłaszcza lokalizacji podwórka, jednak zdradzają, że znajduje się w okolicach Rynku i jest ono rzadko uczęszczane. Po umieszczeniu w nim 1,5 tysiąca kolorowych szklanych baloników, ukaże się w zupełnie nowej odsłonie. Ma to być również jedna z najbardziej magicznych nocokulturowych przestrzeni.

P87end i „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego” to z kolei muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Podczas spaceru uliczkami Starego Miasta będzie można usłyszeć z głośników aż 87 utworów mistrza. Spacerowi dźwiękowemu będzie towarzyszył tekst „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”, który przeczyta Krystyna Czubówna. Na ulicy Ku Farze pojawią się miejskie misie. Pluszowe zabawki powstały w marcu podczas warsztatów z Yaniną Kazak. Na terenie Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej dostępna będzie instalacja artystyczna zaprojektowana i wykonana przez Karolinę Karpińską, składająca się z trzydziestu wielkoformatowych oczu wykonanych ze szkła. Każde z nich jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, ponieważ szkło podczas wypalania zawsze potrafi zaskakiwać. Grupa Bombardowanie Włóczką postanowiła wydziergać „odlot wędrownych ptaków” z Małego Księcia. Oprócz tego, w bramie na ul. Archidiakońskiej 1 dostępne będą książki „Mały Książę” wydane w najróżniejszych językach świata.

Autorski i pionierski projekt Patki Smirnow i Kariny Królak re4rest to dżungla, ogród, reuprawa roślin egzotycznych, jakie powstały z butelek PET znalezionych w stolicy. Odpady zamienione przez artystki w dzieła sztuki oglądać będzie można przy ul. Jezuickiej 16. W tym samym miejscu dostępna będzie „miejska dżungla”, czyli praca inspirowana złożonością lasów deszczowych, układami poszczególnych pięter roślinności i zróżnicowaniem ich zestawień teksturalnych. Do stworzenia instalacji wykorzystane zostały plastikowe rośliny z odzysku, naśladujące formą i kolorem egzotyczne gatunki flory. Na ulicy Ku Farze dzięki miejskim poduszkom zapachowym uczestnicy Nocy Kultury przekonają się jak pachnie Lublin. Będzie też kolejna odsłona magicznych krawatów, tym razem z krawatów powstaną sukienki. Wszystkie instalacje Nocy Kultury dostępne będą w godzinach od 19.00 do północy.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

4 komentarze

  1. Gdy zamknie się Stare Miasto dla ruchu szrotami – to ono umrze. Biedapiesi będą tylko łazić bez sensu, kiedy można by tam urządzić kilkadziesiąt miejsc parkingowych.

  2. Krystyna z Atlantydy

    Miastoczułość i ciałopozytywność – lewackiego bełkotu ciąg dalszy.

Z kraju