Co można znaleźć w karmie dla psów i kotów. Często nie to, co deklaruje producent

Karmę dla zwierząt, jaką oferują sklepy, skontrolowała Inspekcja Handlowa. W wielu przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Jednymi z najpoważniejszych był brak składników, które deklarował producent w składzie produktu.

Inspekcja Handlowa skontrolowała jakość karmy dla zwierząt domowych, jakie dostępne są zarówno w sklepach specjalistycznych, jak i w sieci handlowych. Sprawdzana była zarówno jakość pożywienia dla psów i kotów, jak też jego prawidłowość jego oznakowania. Dane wskazują bowiem, że 52 proc. Polaków posiada swoich pupili. Najczęściej jest to pies lub kot, wiele osób posiada zarówno psa i kota. Każdego roku Polacy wydają na jedzenie dla zwierząt ponad 2 miliardy złotych.

Inspektorzy odwiedzili 84 sklepy i skontrolowali 478 partii karmy dla zwierząt. Oprócz tej dla psów czy kotów sprawdzano również pożywienie dla gryzoni, ptaków, ryb i królików. Nieprawidłowości zostały wykryte aż w 35 sklepach, do tego zakwestionowano 90 partii karmy.

W trakcie badań laboratoryjnych okazało się, że w 27,5 proc. skład karmy umieszczony na opakowaniu nie odpowiada rzeczywistości. W karmie dla psów „wołowina z kurczakiem” zamiast drobiu była wieprzowina, a w karmie dla kotów „wołowina” oraz „wołowina + jagnięcina” nie znaleziono nawet śladu wołowiny. Była za to wieprzowina. Jeszcze bardziej popisał się jeden z producentów, który w składzie swojego produktu zadeklarował 58% wołowiny i 7% drobiu. Tymczasem w karmie nie stwierdzono ani jednego, ani drugiego ze składników. W kolejnych karmach różniła się zawartość tłuszczu czy też wilgotność.

Jeżeli chodzi o opakowania, inspektorzy mieli zastrzeżenia do braku oznaczeń, etykiet, np. na opakowaniach zastępczych po przepakowaniu karmy suchej w sklepie w mniejsze opakowania. Na innych z produktów brakowało oznaczeń w języku polskim, czy też instrukcji stosowania karmy. Nie stwierdzono z kolei żadnego przypadku, aby producenci czy też handlowcy oszukiwali na wadze karmy. Przeprowadzone kontrole skutkowały skierowaniem do organów nadzoru weterynaryjnego 11 informacji o nieprawidłowościach oraz 12 wniosków do sądów o ukaranie osób odpowiedzialnych za wprowadzenie karm do obrotu. Trzy osoby zostały ukarane mandatami.

(fot. pixabay)

23 komentarze

 1. Fajna instytucja ta Inspekcja Handlowa, ostatnio było na lublin112 o ich kontroli w kebabach itp na kilkadziesiąt sprawdzonych lokali wlepiono dwa mandaty na kwoty 500 czy 600 PLN, na pewno właściciele którzy oszukują klientów gdzie zamiast baraniny do kebabu idzie jakieś gó**no zaprzestaną tak czynić.
  Ale tu widzę progres, teraz skontrolowali 84 sklepy, „Nieprawidłowości zostały wykryte aż w 35 sklepach” i jest 12 „wniosków do sądów” i aż trzy mandaty.
  W normalnym kraju za takie wałki na kebabach czy tym żarciu dla kotów, właściciel tego samego dnia kiedy odbyła się kontrola zamyka działalność i dostaje po kieszeni milion czy 2 miliony kary, a tak on dostanie mandat 500 czy 600 PLN a na swoich wałkach ma miesięcznie 50 czy 100 tyś PLN i do czego to prowadzi? Do dalszej takiej działalności

 2. W restauracjach wieprzowina udaje wszystkie gatunki mięsa, to karma ma być wyjątkiem?

  • To pomysł stary jak świat żeby coś tańszego udawało coś drogie
   Cielęcinka, wołowina ach ci naiwni posiadacze psów i kotów
   Teraz to nawet „Prawdziwe Mleko” nie jest prawdziwe tylko jakiś napój mleko podobny 🙁

 3. A gdzieś można zobaczyć raport i o jakie karmy chodzi?

 4. ja i znajomi od dawna nie dajemy zwierzakom suchego. Szkoda ich szprycować chemią mimo iż np koty szybko się od tego gowna uzależniają.

 5. Gdzie jest ta lista? Po co ta kontrola, jak nadal nie wiemy czego nie kupować i gdzie nie jeść?

 6. Jasio Down z zerówki

  Czego to głodne zwierzę nie zje…
  Na ROD „Miłek” (Nałęczowska) ludzie (działkowicze) wolą kupić trutkę na myszy w swoich altankach, zamiast jesienią, czy zimą dokarmiać dziko żyjące tam koty…
  Koty z głodu zjadają te zatrute myszy i same giną… w męczarniach… umierają kilka dni
  Brawo „człowieki” !!! Życzę wam podobnej śmierci.

  • Lepiej pozwolić rozplenić się myszkom, by koteczki miały co jeść. Faktycznie rozumowanie „Jasia Downa z zerówki”.

  • Nie życz komuś, co Tobie niemiłe… los bywa przewrotny.

 7. No i właśnie jakaś kontrola się odbyła ale nie wiadomo gdzie i co było kontrolowane. Kara finansowa to jedno a drugie to powinna być publikowana lista punktów czy produktów – nauczką i karą dla producentów czy właścicieli np. kebabów być może byłaby mała ilość klientów…

 8. W tym przypadku to nie sklepy trzeba kontrolować tylko producentów tego żarcia dla zwierząt

 9. Dla czego nie podaje się nazwy producenta? Największą. Karą nie był by mandat w. Kwocie nawet 100tys.zł. Tylko podanie zawy firmy.

 10. Czego nie podajcie które to karmy czy to tajemnica

 11. A,koda tylko, że po takiej kontroli mandat dostaje zazwyczaj sprzedawca a nie producent. Przecież to nie jego broszka sprawdzać, jaki jest skład karmy.

 12. Karmią te biedne zwierzęta byle czym zazwyczaj co dziennie to samo bo tak wygodniej i mówią że kochają swoje pupile wstydu nie macie.

 13. Jakbym miał sklep i mi walneli karę za czyjś produkt, to takiego produktu więcej do sklepu bym nie zamówił.

 14. Inspekcja Handlowa do likwidacji! Takie cos ma rację bytu jeśli czemus służy. W tym wypadku efektów wymiernych nie ma jeśli Inspekcja nie daje kar. Na tyle nieprawidłowości 3 mandaty – śmieszne… A pracownicy do mopsu.

 15. Dziwna kolejna kontrola,bez danych co kto gdzie?Wiem jedno człowiek zeżre wszystko ale obserwując mojego niufka to zwierzęta mądrzejsze.On nie ruszy g…niej karmy.Ale lista producentów tak czy inaczej by się tu przydała.Czy ta kontrola tylko dla zarobku urzędniczego?

 16. Niestety nie wszyscy producenci żywności dla zwierząt są uczciwi… W moim przypadku sucha karma dla psa to produkt, który kupuję najczęściej w e-sklepie zoologicznym zoozoo.pl. Kupuję od kilku lat tą samą, sprawdzoną markę…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki