Sobota, 13 lipca 202413/07/2024
690 680 960
690 680 960

Ciężki sprzęt ruszył, trwają prace ziemne. Widać już zarys przyszłej obwodnicy Chełma (zdjęcia)

Do budowy tego odcinka ekspresówki użyte zostanie 630 tys. ton masy bitumicznej. Obwodnica Chełma usprawni ruch jak też odciąży miejskie ulice, którymi obecnie poruszają się jadące tranzytem ciężarówki.

Kierowcy poruszający się drogą krajowa nr 12 Lublin – Chełm od kilkunastu dni obserwują pierwsze prace przy budowie kolejnego odcinka drogi ekspresowej w naszym regionie. Mowa o obwodnicy Chełma. Choć umowa na realizację inwestycji została podpisana ponad dwa lata temu, to wykonawca, czyli firma Strabag, w pierwszej kolejności musiał przygotować dokumentację projektową, oraz uzyskać niezbędne pozwolenia. Teraz przyszedł czas na prace w terenie.

Obecnie prowadzone są prace ziemne, głównie zdejmowany jest humus, czyli wierzchnia urodzajna warstwa ziemi. Będzie ona później wykorzystana przy umacnianiu skarp, zakładaniu trawników, czy też sadzeniu drzew i krzewów. Obecnie większość prac koncentruje się w miejscowości Janów, gdzie w pobliżu obecnej drogi krajowej powstanie węzeł drogowy Chełm Zachód. To samo realizowane jest w miejscowości Horodyszcze, w okolicach planowanego węzła Chełm Północ. Dodatkowo na części terenu przeznaczonego pod drogę ekspresową wykonano rozpoznanie saperskie, które umożliwiło rozpoczęcie badań archeologicznych.

Jak wyjaśnia Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w ramach prowadzonych robót zaplanowano wykonanie ok. 900 tys. m3 nasypów i 1 mln m3 wykopów. Do budowy trasy zostanie wykorzystane ok. 20 tys. ton stali oraz 13 tys. m3 betonu. Natomiast do wykonania nawierzchni niezbędne będzie 630 tys. ton masy bitumicznej. Powstanie też 20 km dodatkowych jezdni dróg poprzecznych i obsługujących przyległe tereny.

Obwodnica Chełma przebiegać będzie w nowym śladzie i ominie miasto od północnej strony. Trasa rozpoczynać się będzie między Stołpiem i Janowem gdzie zlokalizowany zostanie węzeł Chełm Zachód. Drugi z węzłów, Chełm Północ, powstanie w miejscowości Horodyszcze. Dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem ekspresówka przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną drogą krajową nr 12 w Kolonii Antonin.

28 komentarzy

  1. Rzygam na tą Polskę wschodnią.

  2. Opis trasy jest, ale, tak do kompletu, niegłupio by było zamieścić jakąś mapkę.

  3. PIEKNE POLA UPRAWNE BEZPOWROTNIE ZNSZCZONE ! CHLEBA I ZJEMI NAM TRZEBA! CHLIEJBA I ZJEMI1

  4. Ja pierdziele toź ten spychacz tam stoi od X czasu juź zielem zaròsł , a gdzie reszta sprzętu i ludzi , przecie samo się nie zrobi , pewnie na Mikołaja zaczną robić jak ziemia zamarznie , bo przecież teraz kierownictwo odpoczywa na majorce prawdopodobnie

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport