Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ciała dwóch mężczyzn w warsztacie samochodowym w Zemborzycach

Trwa ustalanie okoliczności śmierci dwóch mężczyzn, których ciała zostały ujawnione w warsztacie samochodowym przy ul. Tęczowej w dzielnicy Zemborzyce. Wstępne ustalenia wskazują, że doszło do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla.

W czwartek nad ranem służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, z którego wynikało, że w garażu na jednej z posesji przy ul. Tęczowej w Lublinie znajdują się ciała dwóch mężczyzn.

Na miejscu interweniowała straż pożarna, zespoły ratownictwa medycznego oraz policja. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon 41 i 63-latka. Jak informują służby, mężczyźni najprawdopodobniej zatruli się tlenkiem węgla z urządzenia grzewczego. W pomieszczeniu było jego bardzo duże stężenie. Co więcej w garażu nie było właściwej wentylacji.

Trwa wyjaśnianie szczegółowych okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Ciała obu mężczyzn zostały zabezpieczone do badań sekcyjnych.

PAMIĘTAJ

Tlenek węgla CO, potocznie zwany czadem. W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma silne własności toksyczne.
Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza. Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (250-300 razy) powinowactwa do hemoglobiny zawartej we krwi. Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobią, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

Tlenek węgla trwale łączy się z ponad 80% hemoglobiny, co sprawia, że tylko niewielka ilość hemoglobiny może połączyć się z tlenem. Ilość ta jest jednak niewystarczająca dla ludzkiego organizmu. Nadmiar karboksyhemoglobiny powoduje niedotlenienie organizmu, a w najgorszym przypadku nawet śmierć przez uduszenie. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.

(fot. Policja Lublin)

31 komentarzy

  1. No to teraz odmienia postrzeganie tej tragedii, jeden to był sąsiad Przemka z zakopiańskiej. Dzięki za info Mordo

    • Gdyby to twój dobry znajomy umarł w ten sposób to pewnie nie pisał byś głupot. Wszyscy są tu w szoku jak to się stało, chłopak był ogarnięty i był naprawdę dobrym mechanikiem.

  2. Tragedia.Odszedł porządny człowiek.Będzie nam Ciebie brakować Krzysiu.Kondolencje dla rodziny i bliskich.