Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Z Chełma do Włodawy znów będą kursować pociągi. W planach jest rewitalizacji linii kolejowej

Jak co roku trwają przygotowania do uruchomienia wakacyjnego połączenia kolejowego z Chełma do Włodawy. Samorządy, przez których teren będzie kursował szynobus, szykują już pieniądze na ten cel.

Wzorem lat ubiegłych latem odżyje linia kolejowa łącząca Chełm z Włodawą. Porozumienie w tej sprawie zawarło osiem samorządów, czyli województwo lubelskie, miasto Chełm, powiat włodawski, miasto Włodawa, gmina Chełm, gmina Ruda-Huta, gmina Wola Uhruska i gmina Włodawa. Wspólnie złożą się na dofinansowanie kosztów kursowania szynobusu. Dzięki temu za niewielkie pieniądze, zapewnią transport nie tylko dla swoich mieszkańców, lecz również atrakcję turystyczną. Zwłaszcza, że połączenie to cieszy się dużą popularnością. W tym roku szynobus ma kursować dwa razy dziennie w każdą sobotę i niedzielę pomiędzy 23 czerwca a 30 września.

W planach jest także rewitalizacja linii kolejowej pomiędzy Chełmem a Włodawą. Specjalnie w tym celu powiat włodawski odwiedziła pięćdziesięcioosobowa grupa studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Przeprowadzona została wizja lokalna PL, po której studenci opracowali projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 81. Całość ma polegać na analizie funkcjonalno-przestrzennej obszaru, wraz z opracowaniem kompleksowego programu rewitalizacji linii na potrzeby turystyki z uwzględnieniem wykorzystania potencjału obszarów sąsiednich.

Ponadto w ramach projektu zostaną opracowane koncepcje urbanistyczno-architektoniczne rewitalizacji dla wybranych stacji. Szczegółowo opracowane będą przede wszystkim stacje Włodawa-Orchówek, Włodawa-Okuninka, Sobibór i Wola Uhruska. Do końca roku akademickiego studenci będą przygotowywać swoje prace pod kierunkiem Sebastiana Łuczkiewicza i Joanny Mużykowskiej. Najciekawsze pomysły będą mogły być wykorzystane. Pod koniec czerwca planowana jest wystawa prac, na której mieszkańcy powiatu będą mogli zapoznać się z propozycjami młodych architektów.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2018-04-18 23:02:04

6 komentarzy

  1. To PSL-owskim samorządom coś zostało po hojnym rozdziale premii przez Sosnowskiego?

  2. A jakie uzasadnienie ekonomiczne ma ten szalony pomysł ?

    • Okuninka to takie nasze regionalne Mielno, ktoś musi tam dowozić tyłki wczasowiczów, żeby potem nie musieli po pijaku wsiadać za kierownicę wcarając do domu.

  3. A co z planami budowy mostu na Bugu i kolejowego przejścia granicznego z Białorusią we Włodawie? Linia Chełm-Brześć nie działa od września 1939 kiedy to Niemcy zbombardowali most. Sprawa stoi, a to dla regionu uruchomienie tego połączenia byłoby bardzo dobre.

  4. Dopiero teraz to zauważyłeś? Brawo! Szkoda że nie przed wyborami, ale zawsze lepiej późno niż wcale.

  5. można by dociągnąć linię kolejową do centrum Włodawy.