Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Chciał sprzedać opony, uwierzył w awarię. Stracił ponad 15 tys. złotych

Oszust podszywając się pod kupującego zmanipulował 36-latka, który chciał sprzedać opony. Mężczyzna uwierzył w awarię banku i na polecenie oszusta wygenerował kody BLIK oraz podał dane karty, tracąc ponad 15 tysięcy złotych.

36-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego został oszukany podczas internetowej transakcji. Mężczyzna na popularnym portalu ogłoszeniowym wystawił na sprzedaż opony za 500 złotych. Za pośrednictwem komunikatora skontaktowała się z nim osoba zainteresowana kupnem, która poprosiła go o podanie adresu i numeru konta.

– Następnie rzekomy kupujący poinformował 36-latka, że na swój koszt wyśle po opony kuriera. Po chwili otrzymał telefon z informacją, że z uwagi na awarię w banku kupujący nie może dokonać przelewu i poprosił 36-latka o wygenerowanie kodu BLIK na kwotę 3 000 złotych zapewniając, że odeśle mu za chwilę 3 500. Mężczyzna zgodził się, po chwili został poproszony o wygenerowanie kolejnych kodów i podanie numeru oraz kodu CCV karty płatniczej. 36-latek zgodził się i wykonał wszystkie polecenia nieznajomego – informuje aspirant Joanna Klimek z biłgorajskiej Policji.

Po jakimś czasie postanowił skontaktować się ze swoim bankiem. Wtedy dowiedział się, że pieniądze wygenerowane za pomocą kodu BLIK zostały wypłacone w bankomacie na terenie kraju, a z jego konta dokonano przelewu. W efekcie manipulacji oszusta stracił ponad 15 000 złotych.

– Po raz kolejny przypominamy, niezależnie od tego czy chcemy coś sprzedać czy kupić poprzez portal aukcyjny zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, nie ulegajmy namowom i nie działajmy pod presją czasu. Nie korzystajmy z podesłanych nam od nieznajomych linków. Skorzystanie z takiego linku może doprowadzić do instalacji na naszym urządzeniu oprogramowania przechwytującego poufne dane lub przekierować nas do strony łudząco przypominającej strony banku lub innych witryn różniących się od oryginalnych niewielkim elementem, może to być na przykład znak lub kropka w innym miejscu. Nigdy też nie podawajmy obcym osobom danych naszych kart płatniczych czy danych do bankowości elektronicznej, Zachowujmy zdrowy rozsądek! – apeluje aspirant Joanna Klimek.

10 komentarzy

  1. To kupował czy sprzedawał? Typowy wyborca po. Wierzy wszystkim złodziejom aby zrobić na złość prawicy. Hyży twój buk.

  2. Chociaż opony mu zostały🤣

  3. Mamy kolegę dzbana roku

  4. to czytać nie umie … a po drugie co za idiota projektował blika że chyba 30 sec jest na przeczytanie całego ekranu danych skąd dokąd i ile

  5. Rządy PO złodziejska patologia czuję się bezkarna.

  6. O MAJ GAT JAK MAWIA MŁODZIEŻ XDD 36 LAT A TAKI TĘPY DZBAN XDD

Dodaj komentarz