Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chciał pomóc rodzinie, której zabrakło paliwa. W kantorze dowiedział się, że został oszukany

Schemat tego typu oszustw znany jest od lat. Jednak został nieco zmodyfikowany. Zamiast udającego złoto tombaku używane są banknoty wycofane z obiegu.

Przed laty bardzo często dochodziło do oszustw, kiedy to osoby o ciemnej karnacji skóry starając się wzbudzić litość, wciskały ludziom imitujący złoto tombak, w zamian za pieniądze na paliwo. Schemat ich działania zawsze wyglądał tak samo. Na poboczu drogi stał samochód, najczęściej audi lub bmw, obok którego znajdował się ubrany w garnitur mężczyzna. Czasami w aucie były też osoby, udające jego rodzinę. Oszust machając na przejeżdżające auta, prosił o zatrzymanie się.

Gdy ktoś się zlitował, kierowca łamaną polszczyzną wyjaśniał, że jest w podróży i skończyło mu się paliwo. Dodawał, że posiada tylko karty kredytowe, które nie działają, a on potrzebuje gotówki na paliwo. W zamian za pieniądze mężczyzna oferował „cenne wyroby ze złota” np. spory sygnet bądź też gruby łańcuszek. Wiele osób przekazywało 200 lub 300 złotych uznając, że to dobra okazja. Potem wizycie u jubilera wychodziło na jaw, że rzekome złoto, to bezwartościowy tombak.

Okazuje się, że oszuści nie zaprzestali stosowania tej metody, choć nieco ją zmodyfikowali. Przekonał się o tym wczoraj 26-letni mieszkaniec gminy Chełm. Jadąc samochodem został zatrzymany przez nieznanego mężczyznę, który wyjaśnił, że potrzebuje pieniędzy na paliwo. Tłumaczył, iż posiada tylko rumuńską walutę, nie chce zaś zostawiać rodziny samej, aby iść do kantoru i wymienić leje na złotówki.

26-latek zgodził się pomóc. Podjechał do pobliskiego bankomatu i wypłacił 900 złotych, które przekazał nieznajomemu. Następnie udał się do kantoru, aby wymienić rumuńską walutę. Tam się dowiedział, że banknoty są bezwartościowe, gdyż zostały wycofane z obiegu. Wtedy mężczyzna ruszył na poszukiwanie oszusta, jednak ten zdążył już odjechać. Pozostało mu więc udać się na policję, aby zgłosić całe zdarzenie.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

18 komentarzy

  1. Zamiast udającego złota tombaku używane są banknoty wycofane z obiegu. Polska języka, trudna języka.
    Czy ktoś sprawdza to co napisze ?

Z kraju