690 680 960

Szukamy roweru na wiosnę. Na jakie modele zwracać uwagę?

Piękna pogoda i budząca się do życia przyroda nastrajają do wiosennych wypraw za miasto, do parku lub lasu. Z całą pewnością zastanawiasz się, na co się zdecydować – na rower miejski, trekkingowy, szosowy, górski, a może z napędem elektrycznym? Czym charakteryzują się poszczególne modele?

Dlaczego warto zainwestować w dobry rower?

Rower jest ekologicznym środkiem transportu po mieście, dzięki którym oszczędzamy czas, pieniądze oraz nerwy. Mieszkańcy Lublina, zamiast stać w korku i się frustrować, wsiadają na rower i są w stanie szybko przemieścić się z jednego końca miasta na drugi. Biorąc pod uwagę rosnące ceny benzyny, to rozwiązanie wydaje się znacznie bardziej wydajne – oszczędzasz czas i pieniądze, ponadto pracujesz nad swoją kondycją. Jeśli twoja praca polega na spędzaniu dużej ilości czasu w pozycji siedzącej, piętnastominutowa przejażdżka rowerem w obie strony pomoże twojemu organizmowi eliminować przykre skutki siedzącego trybu życia. Jazda na rowerze usprawnia wydolność oddechowo-krążeniową, wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha odpowiedzialne za utrzymywanie właściwych krzywizn kręgosłupa czy wreszcie redukuje stres. Inwestycja w dobry rower jest zatem inwestycją w twoje zdrowie, siłę i odporność. Pytanie tylko brzmi, na jaki rower się zdecydować?

Rower miejski

Rower miejski przystosowany jest do jazdy w specyficznych warunkach miejskich. Musi być zwrotny oraz posiadać szerokie i wytrzymałe koła umożliwiające bezpieczną jazdę po ulicy. Rowery te, zwane holendrami, wyróżnia możliwość doczepiania do bagażnika lub kierownicy koszyka, a także przykuwające wzrok kolory. Ostatni aspekt, czysto wizualny, wpisuje się w trend, by ekologia szła w parze z designem. Jednak co w przypadku, gdy chcemy postawić na bardziej profesjonalny sprzęt sportowy?

Rower trekkingowy

Trekking polega na kilkudniowych wędrówkach lub przejażdżkach rowerowych, poruszając się zarówno po szlakach i ścieżkach, jak i szosach. Ten model jest więc zatem czymś pośrednim między rowerem górskim a szosowym, o których dowiesz się więcej z dalszej części artykułu. Musisz pamiętać, że rower trekkingowy cechuje się dużą masą oraz jest tak zaprojektowany, aby możliwe było doczepienie do niego bagażu i sakw. Miej na uwadze, że ten model musi przez kilka dni utrzymywać ciężar twojego ciała i wyposażenia, zatem przy wyborze roweru celuj rower skonstruowany z wysokiej jakości trwałe materiałów (aluminium lub metal).

Rower szosowy

Rower szosowy, taki jak na przykład rowery Orbea dostępne w Sportano, uchodzą za najbardziej klasyczne modele rowerów. Ich cechą wyróżniającą się jest to, że projektuje się je z myślą o wyścigach. Dlatego też posiadają wysokie koła o karbowanych bieżnikach umożliwiające rozwinięcie dużej prędkości na niewymagającej powierzchni. Jeśli zdecydujesz się na rower szosowy, będziesz mógł urządzać sobie długie wycieczki asfaltowych duktach biegnących wzdłuż lasów i łąk. Pamiętaj tylko o odpowiednich zabezpieczeniach – w końcu kolarstwo to dość wymagający sposób spędzania czasu. Chociaż prawo polskie nie nakłada obowiązku noszenia kasku, zawsze warto o nim pomyśleć, nim wybierzesz się w długą przejażdżkę.

Rower z napędem elektrycznym

Swego rodzaju nowością są rowery z napędem elektrycznym. Te i inne popularne modele rowerów wymagają od ciebie pedałowania. Jednak dzięki mocy elektrycznej – którą przy okazji możesz do woli regulować albo nawet całkowicie wyłączyć – napęd pomaga zaoszczędzić siły. Rower z napędem elektrycznym sprawdzi się podczas jazdy po mieście w godzinach szczytu. Rano, gdy przeczuwasz, że dzień będzie dla ciebie nad wyraz męczący, żeby nie tracić zbyt wielu sił, włączysz go i w ten sposób jazda po mieście stanie się lżejsza. Po wyłączeniu tej opcji uzyskasz klasyczny wariant roweru.

Rower górski

Rower górski w wersji MTB to propozycja dla osób, które szukają mocniejszych wrażeń. Szerokie koła, agresywny bieżnik, doskonałe hamulce oraz duża masa roweru czynią go świetną propozycją na trudniejsze trasy. Jeśli zatem planujesz zmierzyć się z leśnymi ścieżkami, stokami oraz trasami biegnącymi przez kamienie i błoto, koniecznie pomyśl o zakupie roweru górskiego. Pamiętaj również o odpowiednim zabezpieczeniu. Brawurowa jazda i trudny teren sprzyjają częstszym wypadkom. Kask i specjalne ochraniacze powinny zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów.

Kursy walut

  • USD 4.1545zł -0.82%
  • GBP 5.2106zł -0.01%
  • EUR 4.4717zł -0.16%
  • CHF 4.6136zł -0.16%

Polub nas