Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chcą obwodnicy, jednak nie przez ich miejscowości. Mieszkańcy protestują przeciwko dwóm wariantom przebiegu trasy

Kolejna odsłona protestu mieszkańców w sprawie przebiegu planowanej obwodnicy Janowa Lubelskiego. Sprzeciwiają się oni dwóm wariantom, które wyznaczono przez teren ich miejscowości.

Nie ustaje walka mieszkańców miejscowości Biała Pierwsza i Biała Drug w sprawie przebiegu planowanej obwodnicy miasta w ciągu drogi krajowej numer 74. Trasa ma mieć długość ok. 9 km, obecnie rozważane są cztery warianty jej przebiegu, z czego dwa z nich zostały wyznaczone od strony północno-wschodniej właśnie przez teren obu miejscowości.

Przeciwko temu zaprotestowali mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na tego typu rozwiązanie. Jak wyjaśniają, są za budową obwodnicy, jednak wybranie któregokolwiek z tych wariantów oznacza wysiedlenia, a dodatkowo dla kilkuset osób uciążliwość mieszkania przy ruchliwej trasie. Podkreślają również, że najkorzystniejszy jest wariant nr 3, który mógłby przebiegać przede wszystkim przez tereny leśne, pola i nieużytki. Dodatkowo odcinek ten jest o wiele krótszy, a więc również tańszy w budowie.

W środę w Lublinie posłanka Marta Wcisło poinformowała o złożeniu w tej sprawie interpelacji do ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz wojewody lubelskiego. Jak podkreślała, jeden z wariantów zakłada wyburzenie 10 budynków mieszkalnych i 25 gospodarczych. Dodatkowo niektórzy mieszkańcy będą musieli kolejne lata żyć przy samej trasie. W przypadku jednej z posesji, droga ma przebiegać ok. 8 metrów od budynku mieszkalnego. Z kolei drugi wariant wytyczony został przez teren starego cmentarza.

– Nie wyobrażam sobie, aby na terenie starej nekropolii, która jak wynika przedstawionego nam przez wojewódzkiego konserwatora zabytków opracowania sięga nawet średniowiecza, budowano cokolwiek, w tym obwodnicę – mówiła Marta Wcisło.

Posłanka przedstawiła również pismo, jakie skierowała do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wskazuje w nim, że kontrowersyjne warianty przebiegają przez sięgające średniowiecza i wymagające ochrony konserwatorskiej tereny zabytkowe. Mają to być relikty dawnej architektury oraz szczątki kości w grobach cmentarza przykościelnego. Odrzucany jest z kolei wariant trzeci, który wytyczony został przez tereny niezamieszkałe.

Protestujący mieszkańcy opowiadają się za budową obwodnicy właśnie zgodnie z tą propozycją. W tym przypadku problemem jest jednak fakt, iż teren ten to głównie lasy objęte programem Natura 2000. Inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że na razie żadna wiążąca decyzja w tej sprawie nie została podjęta. Nawet jeżeli wybrany zostanie jeden z wariantów, to będzie to jedynie rekomendacja, gdyż ostateczną decyzję podejmie dopiero burmistrz Janowa Lubelskiego.

To już kolejna odsłona protestu mieszkańców w tej sprawie. W ubiegłym roku wysunęli oni szereg poważnych zastrzeżeń i wątpliwości co do formy i sposobu prowadzenia konsultacji społecznych w sprawie przebiegu obwodnicy. Reprezentujący mieszkańców prawnik wyjaśniał nam wtedy, że bardzo prawdopodobne jest, że wokół tak prowadzonej inwestycji zrodzi się poważny konflikt społeczny, co może pociągać za sobą nie tylko protesty, czy blokady, ale może także opóźnić lub wręcz uniemożliwić realizację inwestycji.

Napisali też list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w którym wyjaśniali, że przedstawiciele lokalnych elit mogą ingerować w przebieg przyszłej trasy. Wskazali, że da się zauważyć różnego rodzaju formy lobbingu ze strony osób częściowo powiązanych z lokalnymi strukturami władz. Mieli oni bowiem nie dopuszczać do wyboru trzeciego wariantu przebiegu obwodnicy z obawy o utratę atrakcyjności działek, jakie w tym rejonie posiadają.

Zaczęli również zarzucać burmistrzowi, że ma on naciskać, aby obwodnica przebiegała przez ich miejscowości. Tymczasem Krzysztof Kołtyś zapewniał, iż miasto owszem odrzuciło dwa warianty, jednak po jednym z każdej strony. Do tego urzędnicy także mają liczne uwagi dotyczące pozostałych przebiegów. W lipcu przeprowadzili również akcję protestacyjną, wówczas przez godzinę spacerowali po przejściu dla pieszych na drodze krajowej nr 74 w rejonie ul. Jana Zamoyskiego.

(fot. Marta Wcisło)

44 komentarze

 1. Na zdjęciu widzimy mieszkańców wsi Biała, a nie Janowa !! To oni protestują a nie ludzie z Janowa. To mieszkańcy wsi Biała blokowali ruch w Janowie na DK 74 !! Tylko wariant 1 lub 2 ma sens !!

 2. Takich ludzi w języku angielskim określa się mianem NIMBY. Ja bym przeprowadził przez te wioski obwodnicę i dodatkowo zlokalizował tam zakład utylizacji odpadów, wielką hodowlę norek i chlewnię aż po horyzont. A ta Wcisło powinna zacząć być w końcu za czymś, bo co nie artykuł to jest ona zawsze przeciwko czemuś.

  • Wcisło? Na co ty liczysz. Przecież ona jest z partii, która z zasady jest przeciw. Nawet Lewica ma jakiś pozytywny program nie polegający tylko na negowaniu. POKO to krzykacze, którzy zawsze są przeciw. Są przeciw nawet wobec pomysłów, które sami kiedyś wspierali, ale teraz realizuje je PiS, więc „trzeba być przeciw”.

   • Szanowni Państwo, tam do wysiedlenia jest ok 6 gospodarstw (co widać po liczbie protestujących…) vs wycięcie i zniszczenie bardzo cennych przyrodniczo obszarów Lasów Janowskich.
    Janów aspiruje do ośrodka turystyki przyrodniczej (Zoom NAtury, zalew, Lasy janowski, Imielty ług itp) i trzeba by było mieć coś z głową żeby odciąć obwodnicą Janów od Lasów Janowskich….

 3. JPRDL : proszę posłuchać idiotycznego przemówienia Marta Wcisło – wystąpienie z 22 lipca 2020 r. youtube.com/watch?v=1zX3y_GNeT0

 4. Ta z tym warkoczem, to jakaś – ,, Lansiara”?

 5. ale skafanderki to kupiły na jednym targu

 6. Mieszkańcy Białej, przez Was w końcu może się okazać, że obwodnicy Janowa nie będzie. 8 m od domu to taka tragedia? To nie jest dwupasmówka, tylko zwykła droga. A co mają powiedzieć mieszkańcy ulicy Zamoyskiego, którzy mają drogę krajową nawet bliżej?
  Nie będziecie się tu panoszyć, obwodnica ma być obwodnicą drogi krajowej nr 74. więc naturalne jest, że w grę wchodzi wariant 1 i 2. Poza tym już kilkanaście lat temu było wiadomo, że obwodnica powstanie, mieliście wiele lat, żeby o tym pomyśleć.

 7. Przecież jest też wariant poprzez Lasy Janowskie (południową stroną Janowa).

  • Który jest nie do przyjęcia. Wymaga karczowania kolejnych hektarów lasów, oraz ciąg drogi będzie nienaturalnie wydłużony.

  • Ta bo nie ma to jak tereny rekreacyjne obmurować sobie obwodnicą… nie ma wója aby się na to zdecydowali.

 8. Tylko nie bardzo wiem czemu ta grupka mieszkańców Białej blokowała ruch w Janowie…

 9. Mieszkańcy Białej to egoiści, zamknięci na rozwój i zmiany. Janów słynie z lasów i żaden z wariantów niszczenia przyrody nie wchodzi w grę. Na szczęście burmistrz Janowa to mądry człowiek i nie dopósci do profanacji przyrody.

Z kraju