Ceny paliw w Polsce – za co płacimy i jak wypadamy na tle Europy?

Od początku 2021 r. cena benzyny Pb95 wzrosła z 4,60 do około 5,30 zł. Na jej wzrost wpływ mają zarówno wahania na światowych rynkach ropy naftowej i osłabienie kursu złotego, jak i opłaty dodatkowe. Stanowią one aż 58% kosztów zakupu 1 litra benzyny bezołowiowej.

Cena 1 l benzyny Pb95 jest w ostatnim czasie najwyższa od 7 lat. Eksperci rankomat.pl przeanalizowali, co ma wpływ na koszt tankowania w Polsce, a także gdzie jest ono najdroższe. Porównali również, ile litrów paliwa mogą kupić mieszkańcy 28 krajów Europy za średnie miesięczne wynagrodzenie netto.

Co wpływa na cenę 1 l benzyny?

Same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią aż 58% całkowitej ceny 1 l benzyny. W efekcie za zatankowanie 1 l bezołowiowej Pb95, kierowcy muszą średnio zapłacić 5,27 zł. Gdyby nie pozostałe obciążenia finansowe, na paliwo musieliby przeznaczyć jedynie 2,22 zł.

Gdzie w Polsce 1 l benzyny kosztuje najwięcej?

Ceny benzyny są uzależnione od lokalizacji oraz indywidualnej polityki stacji paliw. W ostatnim czasie najwięcej za zatankowanie 1 l bezołowiowej PB95, płacą kierowcy z województwa mazowieckiego i dolnośląskiego (średnio 5,34 zł). Natomiast najtańsze paliwo można kupić w łódzkim (5,20 zł).

 

Ile kosztuje 1 l benzyny w Europie?

W ostatnim okresie ceny paliw na polskich stacjach są najwyższe od 7 lat. Jednak taniej niż w Polsce 1 l benzyny Pb95 (średnio 5,27 zł), można kupić jedynie w Słowenii (4,58 zł), Bułgarii (4,89 zł), Rumunii (5,11 zł) i na Węgrzech (5,26 zł). Z kolei zdecydowanie najwięcej na zatankowanie samochodu muszą wydać kierowcy z Holandii (8,42 zł).

 

Ile litrów benzyny można kupić za średnią pensję w Europie?

Sprawdziliśmy wysokość średnich wynagrodzeń netto, a także ceny 1 l benzyny Pb95 w 28 krajach Europy. Następnie obliczyliśmy, ile litrów paliwa za przeciętną miesięczną pensję mogą kupić mieszkańcy poszczególnych krajów. Zdecydowanie najmniej Grecy (466 l). Polska pod tym względem znalazła się na 21 miejscu z wynikiem 628 l. Możemy zatankować więcej niż kierowcy ze Słowacji, Łotwy, Chorwacji, czy Portugalii, ale jednocześnie mniej niż z Węgier, Litwy bądź Czech.

 

 

Zdecydowanie najwięcej litrów paliwa za średnią miesięczną pensję netto mogą kupić Szwajcarzy (3425 l). Na podium znalazły się jeszcze Dania (1810 l) i Norwegia (1751 l). W rankingu dominują kraje z Europy Zachodniej i Północnej. Przeciętne zarobki są w nich znacznie wyższe niż w Południowej i Środkowo-Wschodniej części Starego Kontynentu.

 

 

Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Rodzaj paliwa ma duży wpływ na cenę polisy OC. W pierwszym kwartale 2021 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie musieli zapłacić posiadacze pojazdów z instalacją LPG (średnio 644 zł), a najmniej właściciele samochodów elektrycznych (492 zł) – wynika z raportu RanKING przygotowanego przez porównywarkę rankomat.pl.

 

– Duży wpływ na cenę OC ma pojemność silnika i wiek pojazdu. Zwykle auta z instalacją LPG oraz zasilane benzyną, dysponują większą mocą i są starsze w porównaniu do samochodów elektrycznych. To jedne z czynników, które towarzystwa ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę przy wyliczeniu wysokości składki – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

(fot. lublin112.pl, grafiki rankomat.pl)

Zobacz również

28 komentarzy

 1. A pisowskie tępaki twierdzą, że Niemcy mają dużo droższe paliwo niż my, tylko Niemiec kupi za średnią pensję 1665 litrów, a Polak 628 litrów, ale co tam Niemcy mają drożej.

  • i to co mówią jest prawdą, paliwo w Niemczech jest dużo droższe (6,61 w Niemczech i 5,27 w Polsce), problem w tym że Polak zarabia 3.300 a Niemiec 11.000 i tego już nie mówią.

   • Mówią tylko to co im wygodne. Na przykład zamiast mówić ile zostało wolnych respiratorów to powiedzą, że szpital opuściło iluś ozdrowieńców zwalniając tym samym ileś respiratorów. Tak jak szklanka może być do połowy pełna albo pusta, tak można przedstawić każdy fakt od drugiej strony w zależności od sytuacji. Ciemna masa niestety tego nie ogarnia.

 2. Kończy się lockdown kończy się dobre. A pamiętam jeszcze jak rok temu na Leclerc w Rzeszowie ON był po 3,60zl….

 3. I nie kupujcie paliwa na Orlen! W szczególności ON jeśli chcecie mieć szczelny układ paliwowy. Ten syf lubi rozpuszczać uszczelki w co niektórych modelach.

 4. NO I CO Z TEGO ŻE W HOLANDII NAJDROŻSZA JAK PRZECIĘTNY HOLENDER, ZA NAJNIŻSZA KRAJOWĄ KUPI 2X TYLE PALIWA CO POLAK W POLSCE XD

 5. Ceny takie bo dyrektorzy sa nienarzarci pieniędzmi. Niech wiecej trwonia i zarabiaja

 6. Mydlenie oczu że przecie ropa nie zdrożał znacząco.Obajtek dziurę łata.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska