690 680 960

Burze znów pojawią się w sobotę na obszarze woj. lubelskiego. Będą jednak mniej intensywne niż piątkowe

W sobotę w regionie lokalnie należy spodziewać się burz. Podstawowym zagrożeniem okażą się dzisiaj intensywne, miejscami nawalne opady deszczu. Burze będą mniej intensywne niż te, które nawiedziły region wczoraj wieczorem i minionej nocy.

Dzisiaj Polska znajduje się na skraju niżu znad południowej Skandynawii. We wschodniej części Polski zaznaczy się jeszcze front chłodny. Przeważający obszar naszego kraju jest już w chłodniejszej masie polarno morskiej. Tylko na krańcach wschodnich zalegać ma jeszcze masa o cechach zwrotnikowych.

Prognozy numeryczne wskazują, że w sobotę na obszarze woj. lubelskiego niewykluczone są burze. Na krańcach wschodnich Polski utrzymywać ma się początkowo masa pochodzenia zwrotnikowego o pewnej niestabilności. Na skutek wymuszania ruchów konwekcyjnych na przedpolu frontu chłodnego pojawią się burze.

W czasie burz podstawowym zagrożeniem okażą się intensywne, miejscami nawalne opady deszczu o możliwej akumulacji 20-40 mm. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz z uwagi na niemal równoległy przepływ mas powietrza do powierzchni frontowej. Główny rozwój burz obserwowany będzie na linii zbieżności wiatru, powodując unoszenie wilgotnego powietrza do poziomu swobodnej konwekcji. Obserwowana może być podwyższona aktywność elektryczna. Jednak prawdopodobnie o mniejszej intensywności niż wczoraj.

Nie można wykluczyć, że burze występować będą już od godzin porannych. Ze szczytem aktywności konwekcyjnej w godzinach południowych. Dzisiaj najgroźniejszych burz spodziewamy się w powiatach przygranicznych. Może im towarzyszyć grad do 2-4 cm, wiatr do 70-90 km/h oraz opady powodujące podtopienia.

Mniejsze prawdopodobieństwo burz będzie na zachodzie regionu, ale lokalnie może jeszcze zagrzmieć praktycznie w całym województwie lubelskim. Największa aktywność burzowa koncentrować będzie się jednak w powiatach przygranicznych z Ukrainą i Białorusią. Lokalnie burze utrzymają się do późnego popołudnia, a nawet wieczora. Następnie powinny zanikać, a także opuszczać woj. lubelskie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz o mniejszej ilości i intensywności niż wczoraj ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

 1. Dyrdymałko 112 (słownie: sto dwunasty)

  Przy tejże okazji, że dziś sobota i większość sklepów otwarta będzie, (a pogodę się zapowiada nietęgą), weźcie se i odżałujcie 1, czy 2 razy po 500 + i kupcie se na ten wszelki wypadek, jakieś pomki do wody i chociaż małe agregaciki prądu, które będą mogły Wam te pompki zasilać jak Zakładowi Energetycznemu ręka zegnie się w łokciu i ani „prundu”, ani „światła”, czy nawet „jelepstryki” z powodu burzy nie dostarczy.
  I żeby mi tu nie płakali, że: „Bóg tak chcioł”(!)

 2. Jasny Gwint !!!

  I żeby nie było, że: „Mądry polak po szkodzie”, i jakaś plandeka przyda sie w zagrodzie (straż nie zawsze ma czym nakryć chałupiny jak wam dach z nade łbów zerwie.

 3. Komentarze pustaków.

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…