Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Burze z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi w niedzielę nad woj. lubelskim. Może spaść grad

W niedzielę Polska znajdzie się w zasięgu rozległego ośrodka niskiego ciśnienia przemieszczającego się na północny-wschód nad kraje bałtyckie. Na górnych poziomach zaznaczy się wpływ górnego niżu. Przeważać będzie pochmurna aura, jakiej towarzyszyć będą opady deszczu, często z lokalnymi zjawiskami burzowymi, głównie w drugiej części dnia. Lokalnie jednak będzie można liczyć na przejaśnienia i krótkotrwałe rozpogodzenia.

Utrzymywać będzie się dziś wilgotne, ciepłe i chwiejne powietrze polarnomorskie. Na skalę synoptyczną wspomaganie konwekcji zapewni płytki niż Radha, który odsuwać ma się nad państwa bałtyckie i dalej w kierunku Rosji. Pierwsze burze tworzyć będą się około południa, ale najwięcej będzie ich pomiędzy 14.00 a 19.00. Wieczorem i wczesną nocą burze zanikną nad naszym regionem.

Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognozowane są przelotne opady deszczu i gdzieniegdzie silne burze z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 30-40 mm. Lokalnie możliwe podtopienia i zalania. Temperatura maksymalna wyniesie od 20°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Tylko podczas burz porywy do 70-75 km/h.

Burze z gradem i licznymi wyładowaniami

Rozwój burz dziś w pierwszej części dnia będzie hamowany przez utrzymujące się zachmurzenie warstwowe, które utrudniać ma nagrzewanie przypowierzchniowych warstw powietrza i wzrost chwiejności termodynamicznej w woj. lubelskim. Więcej przejaśnień i rozpogodzeń pojawi się w regionie około południa i po południu. Pierwsze burze mogą jednak utworzyć się przed południem. Burze formować mają się w warunkach słabego przepływu mas powietrza, dlatego głównym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu, prowadząc do lokalnych podtopień i zalań.

Chmury burzowe przemieszczać mają się dziś przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a więc w taki sposób jak przebiega cyrkulacja w niżach barycznych. Będą to burze krótkotrwałe, miejscami łączące się w słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe. Istnieje niskie ryzyko utworzenia się krótkotrwałych superkomórek burzowych. Na ogół poziom organizacji i trwałości będzie gorszy niż minionej doby. Warunki panujące w troposferze mogą sprzyjać pojawieniu się zalążków trąb powietrznych, czemu sprzyjać nisko położony poziom kondensacji chmur i spora chwiejność termodynamiczna w dolnej troposferze po dziennym nagrzaniu troposfery, Możliwe nawet 1-2 przypadków krótkotrwałych trąb. Jednak ryzyko ostatniego zjawiska jest niskie, lecz warto o nim wspomnieć. Zanik burz prognozowany jest na godziny późno wieczorne i wczesną noc.

Przewidujemy dziś lokalne burze na przeważającym obszarze Lubelszczyzny. Będą to na ogół zjawiska mniej intensywne niż w sobotę.

Burze z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi w niedzielę nad woj. lubelskim. Może spaść grad

Mapa wyładowań sobotnich burz w kraju i regionie

Noc z deszczem

Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się z zachmurzeniem małym i umiarkowane, gdzieniegdzie okresami wzrastające do dużego. Lokalnie przelotne opady deszczu i w pierwszej połowie nocy zanikające burze. W najchłodniejszej części nocy będzie od 12°C do 13°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Lokalnie mogą utworzyć mgły i zamglenia. Tylko początkowo podczas burz porywy do 60 km/h.

W kolejnych dniach kontynuacja letniej i dynamicznej pogody. Burze w poniedziałek i we wtorek mogą być gwałtowne nad regionem i powodujące miejscowe szkody. Obok jednej wygasającej burzy tworzyć mogą się dziś kolejne, co związane będzie z wygenerowaniem strefy odpływu zimnego powietrza, ale także oddziaływaniem stref zbieżności wiatru. Silne podmuchy wiatru związane ze zjawiskiem outflow boundary mogą dziś występować także w pewnej odległości od komórek burzowych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz w niedzielę ocenia się na 90% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich w drugiej części dnia.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz nad krajem

9 komentarzy

 1. Golec (czyt. bolec)

  Nieźle… Póki co niech spokojnie pada.

 2. Może spaść śnieg🧐

 3. hahahahahahahhahahahahaha

 4. Niech spadnie cokolwiek aby popadalo

 5. MJoooże będą burze z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi w niedzielę nad woj. lubelskim, ale bardziej w „regionie” niż w samym Lublinie.
  Tak czy siak, niech będą, bo sucho jak cholera.
  W tejże chwili na Slamsowie ciutkę kapie ( mniej więcej tak jakby Bozia sobie otrząsała po siusianiu).

 6. Bozia nie siusia…!!

 7. cud pada teraz xD

 8. Dziadek Józek ze Slamsowa (wiosen 76)

  Nooo… tym razem nie tylko w „regionie”, ale i na lubelskim slamsowie nie tylko zagrzmiało, ale nawet popadało z 15 minut, Nie ważne, czy sąsiedzi nałapali deszczówki w garnki, wiaderka i butelki PET, ale to że grządek nie musiałem podlewać z konewki.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport