Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze występują na obszarze woj. lubelskiego. Nadchodzi wyraźne ochłodzenie

Dzisiaj Polska jest w zasięgu rozległego, głębokiego niżu z głównym ośrodkiem nad Morzem Norweskim. Z zachodu na wschód przemieszcza się układ frontów atmosferycznych. Lokalnie w regionie występują burze.

Przejściowo napłynęło nad Polskę ciepłe powietrze polarne morskie, za frontem chłodnym zaś zacznie napływać chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie powoli rośnie, w regionie pojawiły się pierwsze burze.

Zgodnie z czwartkową prognozą na obszarze woj. lubelskiego pojawiły się w piątek pierwsze burze. Według danych z detektorów wyładowań atmosferycznych zagrzmiało w rejonie Tarnogrodu, gdzie pogodę kształtuje strefa chmur Cumulonimbus.

W piątek warunki sprzyjające rozwojowi chmur konwekcyjnych występować mają przez cały dzień. Napływać będzie chłodna masa powietrza charakteryzująca się stromym, pionowym gradientem termicznym, skutkując wystąpieniem niestabilności.

Chmury kłębiaste przemieszczają się zgodnie z przepływem w środkowej troposferze, czyli z zachodu na wschód. Chmury te tworzą także niezbyt rozległe formacje wielokomórkowe, czy nawet struktury w formie linii szkwałowych.

Przeważnie występują opady deszczu, miejscami krupy i drobnego gradu, a miejscami również deszczu ze śniegiem, mając na uwadze nisko położoną izotermę zero. Podczas przechodzenia chmur kłębiastych obserwowane są silniejsze porywy wiatru do 50-70 km/h. Poszczególne struktury wypiętrzają się na tyle wysoko, że są w stanie wygenerować wyładowania.

Największe szanse na wyładowania występują w ciągu dnia, a po zachodzie słońca chmury kłębiaste zaczną zanikać.

W sobotę zachmurzenie przeważnie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Możliwe są niewielkie opady atmosferyczne. Termometry pokażą od 7°C do 9°C. Powieje umiarkowany i silny wiatr z kierunków południowych do 54 km/h.

Niedziela z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Możliwe są opady deszczu. Temperatura wyniesie od 6°C do 8°C. Powieje umiarkowany, okresowo silny wiatr z południa, zmieniający w drugiej części dnia kierunek na zachodni.

Poniedziałek dużo chmur, zdarzyć mogą się przelotne opady o charakterze konwekcyjnym. Termometry pokażą od 5°C do 7°C. Powieje umiarkowany wiatr z zachodu.

Kolejne dni z postępującym ochłodzeniem i napływem powietrza arktycznego z północy. Termometry pokażą od 3°C do 5°C. Niewykluczone są także opady o charakterze zimowym. Nocami w przyszłym tygodniu wystąpią przymrozki. Zdarza się również opady śniegu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. Radar Pogodowy)

4 komentarze

  1. Proszę przeczytajcie uważnie i niech się redaktorek niedouczony zdecyduje !!!!!
    „Przejściowo napłynęło nad Polskę ciepłe powietrze polarne morskie? , za frontem chłodnym zaś zacznie napływać chłodne powietrze polarne morskie. ?”
    Wolę wróżenie z fusów niż takie dyrdymały niby meteorologa

    • Zalecamy przyswoić nieco wiedzy na temat pogody, a następnie kogoś pouczać i obrażać. Tekst jest napisany poprawnie. Najpierw byliśmy w ciepłym wycinku, potem wycinek został zamknięty przez front i napłynęło chłodniejsze powietrze. Przejściowo napłynęło nad Polskę ciepłe powietrze polarno morskie. Natomiast za frontem okluzji napływa chłodniejsze polarne o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

      • Żeby ktoś niekumaty nie zaczął pytać, co to za wycinek, wypadałoby napisać „w ciepłym wycinku niżu”.

  2. Ble ble ble – tak jest napisany ten artykół, także nie odwracajcie kota ogonem …..

Z kraju