Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Burze wystąpią w woj. lubelskim. Groźne prognozy na piątek dla naszego regionu

W czwartek w regionie prognozowane są intensywne burze, którym będą towarzyszyły silne opady deszczu. W trakcie burz należy spodziewać się silnych porywów wiatru, miejscami może spaść grad.

W czwartek pogoda w kraju kształtowana ma być przez skraj niżu znad Skandynawii, wraz ze strefą pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego na wschodzie naszego kraju, która odsuwać ma się nad Ukrainę.

Z południowego-zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego o równowadze chwiejnej. Pozostaniemy w polu obniżonego ciśnienia. Największe ryzyko burz obejmie dziś następujące powiaty: janowski, biłgorajski, zamojski, ale także tomaszowski, krasnostawski, hrubieszowski i chełmski i mogą one utrzymywać się do godzin popołudniowych i późnopopołudniowych, natomiast utworzyć się mogą już przed południem.

Prognozy numeryczne wskazują, że dziś zachmurzenie będzie początkowo duże z przelotnym deszczem, lokalnie możliwe burze z gradem. Natomiast po południu rozpogodzenia i zanik opadów po odsunięciu się strefy frontowej.

W czasie burz, głównie na południu i wschodzie, południowym-wschodzie regionu opady do 20 mm, lokalnie do 35 mm. Niewykluczone są miejscami podtopienia i zalania. Prawdopodobne opady niewielkiego gradu. Temperatura maksymalna dziś od 26°C do 29°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 50-60 km/h.

Nadchodząca noc przyniesie na przeważającym obszarze woj. lubelskiego zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami silne zamglenia. Temperatura minimalna będzie od 13°C na północnym wschodzie do 18°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby, z przewagą kierunków wschodnich.

W piątek prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Spodziewane na przeważającym obszarze regionu opady deszczu i burze – miejscami z ulewnym deszczem do 35-50 mm, lokalnie większy grad. Temperatura maksymalna od 27°C do 30°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny z przewagą południowo-zachodniego. W czasie burz porywy wiatru do 90-100 km/h, powodując lokalnie szkody.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu i słabnące oraz zanikające burze – lokalnie deszczem do 25 mm, miejscami początkowo grad. Temperatura minimalna od 16°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. Tylko w czasie burz początkowo porywy wiatru do 90 km/h.

Jutro podamy więcej informacji o piątkowym załamaniu pogody dla naszego kraju.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

 

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

16 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  Według wskazań sieci Blitzortung najbliższe burze występują gdzieś w okolicach Suwałk, jak Bóg zechce, a diabli przyniosą to moooże i u nas zagrzmi.

 2. wszystko przez Tuska

 3. Biorąc pod uwagę trafność waszych prognoz dziś i jutro będą idealne warunki na grilla i nie spadnie w lubelskim kropla deszczu. Fakt burza to zjawisko lokalne ale szansę na ich wystąpienie w lubelskim wg różnych źródeł na wczoraj dziś i jutro bliskie zera. Wszystko się rozbije o wisle. Jak zwykle musicie się wyróżnić i postraszyć ludzi. Ale później będzie pisane że prognozy się sprawdziły i były burze w województwie ( wg radarów padło kilka wyładowań na granicy województwa czyli burze były) xD

 4. Dziwne aż że redakcja reklamuje regularnie taka amatorszczyznę gdzie sprawdzalność pogody jest równa oo1% powoływanie się na wszelkie aplikacje pogodowe czy serwisy których wiarygodność jest co najwyżej wątpliwą jest śmieszne patrząc na chmury to o burzach czy deszczu można dziś pomarzyć a i wojsko też to potwierdza

  • Jeszcze cię to dziwi, łofcy busz w legginsach to ich kolesie. Jeszcze jaraja się surwiwalem jak przetrwać w dżungli tydzień samemu bez jedzenia za to z ekipą filmową i helikopterem

 5. No cóż sprawdzalność i wiarygodność prezentowanej tu pogody jest żenująco wysoki

 6. No wszystko dobrze ,ale te burzę idą na Ukrainę i jak się obrażą? Tam jest przecież teren przygotowywany pod odbudowę .

 7. Logiczny kontrakt

  Może grzmiało, a może to sąsiad przejadł się wczoraj bigosem? Ważne, żebyście klikali jak najwięcej w nagłówki, nabijali odsłony. Chwiejna równowaga to jest to.

 8. Naucz się jeden z drugim korzystać z dostępnych w necie narzędzi i zobacz sobie wyładowania w m.in. rejonie Biłgoraj – Frampol – Turobin.

  • Dziadek ze Slamsowa

   Nie wiem, czy wg. Ciebie jestem jeden, czy drugi, ale za Twoją światłą poradą zajrzałem na mapę sieci Blitzortung i wychodzi na to, że wróżby autora artykułu zaczynają się realnie sprawdzać.
   Szeroką „ławą”, od Poznania prawie przez Łódź, po samiućkie Tatry, w naszą stronę zapier…lają chmurki takie owszem, owszem. Myślę, że za kilka godzin, będzie się i u nas działoooo !!!

 9. Nie ma to jak tutejsi eksperci, oni nie prognozują, oni wiedzą.

Dodaj komentarz