Środa, 19 czerwca 202419/06/2024
690 680 960
690 680 960

Burze wracają do woj. lubelskiego po dłuższej przerwie. Grad, ulewy i silny wiatr do 70 km/h

W sobotę pogodę kształtuje ośrodek niskiego ciśnienia o imieniu Katinka. Nad krajem znajduje się front zokludowany. Rozwój burz następować ma zarówno w zasięgu stref zbieżności wiatru, jak i też frontu okluzji. Pierwsze burze w regionie mogą pojawić się już około południa, ale najwięcej będzie ich po południu.

Burze w sobotę przemieszczać powinny się z południa na północ, jednak z niewielką prędkością. Utworzą się zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Będą to pierwsze istotne opady deszczu w regionie po ponad 10 dniach przerwy. Nie zniwelują jednak w całym woj. lubelskim wysokiego zagrożenia pożarowego w lasach. W kolejnych dniach spodziewamy się wzrostu temperatury powietrza i kolejnych zjawisk burzowych, które miejscami będą powodować szkody wiatrowe, gradowe i ulewy.

Jaka pogoda w sobotę?

Dziś prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu, na południu i zachodzie oraz centrum województwa lubelskiego także burze. Lokalnie grad. Suma opadów podczas burz do 10-35 mm. Na termometrach maksymalnie od 21°C do 23°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, wschodni oraz południowo-wschodni. Tylko czasie burz porywy wiatru do 65-70 km/h.

Najwięcej burz wystąpi pomiędzy 13 a 19 czasu lokalnego w sobotę. Utrzymają się także w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę.

Noc z soboty na niedzielę zapowiada się z zachmurzeniem małe i umiarkowane. Natomiast na zachodzie oraz południu województwa, lokalnie miejscami duże, tam zanikające przelotne opady deszczu oraz gdzieniegdzie początkowo burze z możliwym gradem. W najchłodniejszej części nocy od 9°C do 11°C. Wiatr będzie słaby, południowo-wschodni. Tylko w czasie burz możliwe porywy wiatru do 60 km/h.

W kolejnych dniach możemy spodziewać się kolejnych burz, miejscami będą gwałtowne. Następne już w niedzielę i poniedziałek. Wkrótce podamy kolejne informacje.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w sobotę i w nocy z soboty na niedzielę wyniesie 90%.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

Autor: redakcja

6 komentarzy

 1. Na mapach jest czysto jeżeli dzisiaj dotrą to góra na Podkarpacie jak już to na noc bym stawiał ale kto wie

 2. Znowu zaczynacie pisać te bezsensowne artykuły o burzach? Zaczekajcie jeszcze dwa miesiące, w lipcu i sierpniu może będą miały nawet 20% sprawdzalności. Dzis szanse na burzę w lubelskim wynoszą około 0%, były trochę większe bo teoretycznie wyładowania mogly paść na granicy mazowiecki/lubelskie. Nie padły.

  • Ewelka rewelka

   Nie denerwuj się, jeśli nasz region to okolice Iłży, to tam właśnie grzmi, a chmurki zapitalają w kierunku Radomia.
   W „regionie” Dziadka Józka ze Slamsowa jest baaardzo pogodnie.
   Ani śladu frontu okluzji.

 3. dajcie spokój z tymi prognozami

 4. Sami znawcy brawo jeżeli gdzieś burza idzie leci od Szczecina to zanim Doleci do Lublina i okolic to się wypada i wygrzmi i jak to u nas będzie susza i odszkodowanie pyk

Dodaj komentarz