690 680 960

Burze przejdą we wtorek przez woj. lubelskie. Możliwy grad, silne ulewy i wiatr do 80 km/h

We wtorek w regionie należy lokalnie spodziewać się burz, które przyniosą intensywne opady deszczu, a także gradu. Najgroźniejsze burze prognozowane są w powiatach na południu i zachodzie regionu.

Dziś Polska znajduje się w zasięgu zatoki niżu znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszcza się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Na przedpolu frontu oraz w strefie frontowej masa charakteryzować ma się pewną niestabilnością, co może doprowadzić do rozwoju burz.

Najsilniejsze burze są prognozowane na Roztoczu i zachodzie regionu. Strefa burz przesuwać ma się z zachodu na wschód woj. lubelskiego z biegiem godzin. Temperatura wyniesie od 30°C do 32°C. Po przejściu burz temperatura spadnie i napłynie chłodniejsze powietrze za frontem chłodnym o cechach polarno-morskich.

Chwiejność termodynamiczna ma być dziś mała i umiarkowana. Przepływ mas powietrza powinien być nieco bardziej nasilony, co przełoży się na podwyższone pionowe ścinanie wiatru. Tworzyć mają się zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Istnieje ryzyko powstania izolowanych superkomórek burzowych. Najgroźniejsze burze powinny wystąpić w powiatach na południu i zachodzie regionu.

Wysokość opadów w burzach powinna sięgnąć do 20-35 mm. Najbardziej intensywne opady atmosferyczne burze przyniosą w powiatach na południu i zachodzie województwa lubelskiego. Jednak lokalne burze o umiarkowanej, miejscami dużej intensywności są możliwe dziś praktycznie w całym woj. lubelskim. Porywy wiatru w burzach sięgnąć mogą 70-80 km/h. Zdarzyć mogą się opady gradu o średnicy 2-3 cm. Gdzieniegdzie opady gradu mogą być obfite, powodując zabielenie krajobrazów. Szczególnie na obszarze przejścia superkomórek burzowych.

Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale to właśnie na przedział godzinowy od 14 do 19 przypadnie największa aktywność burzowa. Najsilniejsze burze są prognozowane na przedfrontowej linii zbieżności wiatru, w której nagromadzi się najwięcej wilgoci i na skutek dynamicznych wymuszeń uformują się chmury burzowe.

Podczas nadchodzącej nocy burze możliwe będą na krańcach wschodnich woj. lubelskiego głównie początkowo. Natomiast w drugiej połowie nocy stabilizacja atmosfery będzie blokować rozwój głębokiej konwekcji. Podstawowym zagrożeniem w czasie burz będą silniejsze opady deszczu, do około 20 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h.

Z uwagi na dużą lokalność i nieprzewidywalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić niebo pod kątem rozwoju chmur Cumulonimbus, warto również obserwowane dane radarowe i detektory wyładowań i zobrazowania satelitarne.

Prawdopodobieństwo burz o umiarkowanym, punktowo dużym natężeniu oceniamy na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  Burze przejdą we wtorek przez woj. lubelskie, powiadacie…
  Nie dam sie zastraszyć, już żem se wziął dwie łyżki kropel walerianowych na setę wiśniowej „Soplicy” (mojej ulubionej) – dla zdrowotnoscji.

 2. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Wiatr do 80 km/h… czyli jakbym tak swoim „mesiem” jechał z wiatrem, to oszczędziłbym znacznie na paliwie…
  A w którą stronę będzie wiało, bo nie wiem jaką trasę wybrać ???

  • Żaglomistrz z Zalewu Zemborzyckiego

   Polecam postawienie żagla, będzie jeszcze oszczędniej, a umiejętne posługiwanie się żaglem, pozwoli jechać i pod wiatr.

 3. Oby Bóg ukarał piorunami i potopem wszystkich w tym was drodzy czytelnicy, którzy głosowali na PIS, PO, PSL, SLD! Niech Pan ich ukarze za ich głupotę przez którą zesłali głód i nędzę na kraj!

  • Głód i nędzę powoduje ten wstrętny pan Putin, bo nie pozwala pływać statkom z ukraińską pszenicą po Morzu Śródziemnym, nie oglądałeś TVP, czy cooo…

 4. Piorunku,niech grzmotnie raz a dobrze w ten grajdoł zwany krajem.

  • Olo, na raz a dobrze, nadzieja tylko w Putinie, Bóg jest za stary, niedowidzi, ie chce mu się pierdołami zajmować…

 5. Głód i nędzę powoduje ten wstrętny pan Putin, bo nie pozwala pływać statkami z „bratnią” pszenicą po Morzu Śródziemnym, nie oglądałeś TVP, czy cooo…

 6. Idzta leżeć cha*y

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku