Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Burze przechodzą nad województwem lubelskim. Wiemy, gdzie możliwe są podtopienia i grad

W piątek aura na przeważającym obszarze Polski jest kształtowana przez płytkie pole obniżonego ciśnienia zalegającą nad zachodnimi, środkowymi oraz południowymi obszarami Europy. Na północ od nas znajduje się rozległy wyż. Do naszej części Starego Kontynentu dociera ciepła, wilgotna i chwiejna masa z rejonu Morza Czarnego, w której tworzą się burze w warunkach słabego przepływu mas powietrza na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Dominują pojedyncze komórki burzowe i słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe.

Na skutek dziennego nagrzania wzrosła chwiejność termodynamiczna, co prowadzi do inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji. Podstawowym zagrożeniem okazują się opady burzowe, które przy niewielkiej prędkości wiatru w środkowej i górnej troposferze mogą prowadzić do dużych sum opadów, jakie mogą sięgać do 20-40 mm, prowadząc do podtopień i zalań. Lokalnie w burzach możliwe opady gradu o średnicy do 1-3 cm.

Zobrazowania radarowe z polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD i informacje z systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych ukazują, że burze występują zwłaszcza na północy regionu. Szczególnie silne burze jak na dzisiejsze warunki przechodzą przez powiat łukowski i bialski. Aktywność elektryczna jest umiarkowana, porywy wiatru nie powinny przekraczać 50-65 km/h. Chmury burzowe nie są dobrze zorganizowane.

W kolejnych godzinach następne burze są możliwe w północnej części Lubelszczyzny. Na pozostałym obszarze jest ich mniejsze prawdopodobieństwo, ale nie da się ich całkowicie wykluczyć w innych regionach, np. na południu woj. lubelskiego.

Pod wieczór zjawiska burzowe o lokalnym charakterze zaczną zanikać. Zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i detektory wyładowań. Jutro spodziewamy się kolejnych burz.

Mapa zbiorcza wyładowań doziemnych od drugiej części nocy do godziny 16:00 czasu lokalnego w piątek dla Polski.

Burze przechodzą nad województwem lubelskim. Wiemy, gdzie możliwe są podtopienia i grad

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. pixabay.com)

12 komentarzy

 1. A gdzie przechodzą????? Może jestem trochę ślepy,ale żeby aż tak??????

 2. Wchodzi teraz od południa,ale pewnie pójdzie swoim torem przez Roztocze i Zamość

 3. Susza straszna susza.

 4. Przechodzą? Chyba raczej gdzieś się pojawiło kilka wyładowań ale żeby pisać, że przechodzą? Przechodzą to w małopolskiem, śląskiem, świętokrzyskiem i opolskiem. Może coś dziś popada w lubelskiem ale patrząc na radary to słabo to widzę. Sucho jak diabli.

 5. leczna słońce i 28 stopni gdzieś se pada

 6. Północ lubelszczyzny do samego Lublina jest wątpliwa sprawa patrzcie w końcu na mapy

 7. Kilkanascie minut temu padało w Chelmie , czy jeszcze w tej chwili pada trudno powiedziec, ale bylo dosc intensywnie i grzmiało, tak informoali znajomi.

 8. Leśny człowiek 48h

  EEEEee no burza mnie złapała w lesie jak zbierałem jagody. I Musiałem czekać 2h w lesie żeby poszła burza w stronę białorusi.
  Jak coś mam jagody na sprzedasz. Cena 65 zł/1kg. Zbieram na zlecenie od 3kg do 20kg. W lipcu cena się uspokoi i będzie ok. 35-45zł/kg——-Zbieram ręcznie bez maszynki. Odliczam kleszczę, komary, meszki, ślepaki i żmije. 🙂 Wilków nie widziałem :))
  Pozdrawiam I oferta jest na serio

 9. Nareszcie deszcz.

Dodaj komentarz