Środa, 19 czerwca 202419/06/2024
690 680 960
690 680 960

Burze możliwe w niedzielę na obszarze woj. lubelskiego. Ulewy do 30 mm, grad i silny wiatr

Dziś Polska znajduje się w zasięgu ciepłego i wilgotnego powietrza polarno-morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Dlatego w całym kraju, w środowisku pola obniżonego ciśnienia atmosferycznego ma występować zmienne zachmurzenie z większymi rozpogodzeniami. Aczkolwiek w wielu regionach jest spodziewane formowanie się chmur opadowo-burzowych. Dlatego w burzach opady miejscami będą intensywne, ponadto połączone z gradem i punktowo silniejszymi porywami wiatru do 70-75 km/h.

Dzisiejsze burze tworzyć mają się w warunkach słabego przepływu mas powietrza, co wynikać ma z niewielkiego gradientu barycznego nad Europą. Burze przybiorą dziś formę pojedynczych komórek burzowych i klastrów burzowych o niskim stopniu zorganizowania. W dolnej i środkowej troposferze dominować ma słaby wiatr. Burze tworzyć mogą się dziś w zasięgu wewnątrzmasowych stref konwergencji wiatru dolnego. W zasięgu stref odpływu chłodnego powietrza (ang. outflow boundary) tworzyć mogą się następne ośrodki burzowe. Przewiduje się, że dziś aktywność burzowa będzie znacznie wyższa niż w czasie ubiegłej doby. Wysokość opadów w burzach dochodzić może do 10-30 mm, spaść może grad do 1-2 cm i wystąpić mogą porywy wiatru do 70-75 km/h. Najwięcej burz wystąpić może po południu i wieczorem na terenach powiatów: biłgorajskiego, janowskiego, kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego.

Niedziela z lokalnymi burzami

Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. W drugiej części dnia i pod wieczór przelotne konwekcyjne opady deszczu, miejscami również burze. Najbardziej aktywne w zachodniej części regionu na linii Wisły i stopniowo przemieszczające się w głąb woj. lubelskiego. Gdzieniegdzie grad. Strefa burz po południu i wieczorem może przesuwać się stopniowo na linii zbieżności wiatru z zachodu na wschód województwa. Przybrać może formę pojedynczych komórek burzowych i struktur wielokomórkowych o niskim stopniu zorganizowania. Burze mogą tworzyć się także na granicach odpływu wygasających komórek burzowych. Suma opadów podczas burz do 20-30 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 21°C do 23°C. Wiatr będzie słaby, południowy i południowo-wschodni. Tylko czasie burz porywy wiatru do 65-75 km/h.

Przewidujemy, że najwięcej burz pojawi się dziś pomiędzy 15.00 a 22.00 w woj. lubelskim. Podwyższona aktywność burzowa może utrzymać się jeszcze w pierwszej części nocy z niedzieli na poniedziałek.

Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym, okresami wzrastające do dużego. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, na przeważającym obszarze woj. lubelskiego burze z możliwym gradem. Strefa burz przesuwać może się stopniowo z zachodu na wschód i zanikać zaczną w pierwszej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek. W najchłodniejszej części nocy od 11°C do 13°C. Wiatr będzie przeważnie słaby, wschodni oraz południowo-wschodni. Tylko w czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

W kolejnych dniach czeka nas kontynuacja gorącej i wilgotnej pogody. Będą występować następne burze z gradem, o których będziemy informować na łamach naszego portalu.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek wynoszą 85%.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

Autor: redakcja

9 komentarzy

 1. W tych pogodach to od jakiegoś czasu pokazują deszcz… Gdzie ten deszcz czy ja się pytam .

  • bo u ciebie nie padało tak? cóż za ciasny pogląda na świat
   taki Heniek mówi „u mnie nie padało”, więc pewnie nigdzie na całym świecie nie było deszczu
   bo u Heńka nie było miszcz logiki !!!!!
   u mnie padało wczoraj i co powiesz?

 2. Susza deszczu brak

 3. piniędzy nima

  Powiat Lubartowski zero deszczu i nic nie zapowiada zmian..!!!

 4. Ad ministrant or

  Ci których po byle deszczu podtapia, zalewa: gromadźcie butelki PET i inne zbiorniki.
  Pamiętajcie: co w butelce to nie w piwnicy, czy psiej budzie.

 5. Dziadek Józek ze Slamsowa

  Jeśli nasz region to Rzeszów, Radom to przepowiednie uczonych od pogody się właśnie spełniają.
  Jak coś wody zostanie to może i w „regionie” Slamsowia posiusia.l

Dodaj komentarz