690 680 960

Budują nowy przystanek kolejowy. Pasażerowie nie będą musieli tak daleko chodzić (zdjęcia)

Koło Szczebrzeszyna ruszyły prace przy budowie peronu kolejowego, który zostanie zlokalizowany w nowym miejscu. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli nieco krótszą, ale głównie łatwiejszą drogę na przystanek kolejowy.

Na stacji w Klemensowie, na linii kolejowej między Zamościem a Zwierzyńcem, rozpoczęła się budowa nowego peronu. Obecnie wykonawca przygotowuje fundamenty, na których usadowiony zostanie przystanek kolejowy. Będzie on zlokalizowany bliżej skrzyżowania torów z drogą powiatową, dzięki czemu mieszkańcy mają mieć zapewnioną lepszą dostępność do kolei.

Zanim ruszy właściwa budowa, mają zostać usunięte kolizje ziemne, ułożony światłowód, uzupełniony będzie też tłuczeń, nastąpi również regulacja toru. Równocześnie prowadzona jest przebudowa przejazdu kolejowo-drogowego, przy którym będzie peron.

Nowy, jednokrawędziowy peron będzie wyższy, wyposażony w pochylnie i oświetlenie. Ustawione zostaną wiaty, ławki oraz odpowiednie oznakowanie i tablice z rozkładami jazdy. Do peronu będzie dojście chodnikiem od strony przejazdu kolejowo-drogowego. Na przejeździe zostaną też ustawione sygnalizatory drogowe.

Jak wyjaśnia Rafał Wilgusiak ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, po zakończeniu prac mieszkańcy centralnego Roztocza uzyskają łatwiejszy dojazd do pracy i szkół. Jednocześnie jest to kolejna, po Leopoldowie, inwestycja zwiększająca dostęp do kolei na Lubelszczyźnie. Zadanie o wartości ponad 2 mln zł realizowane jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Program ten ma za zadanie przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu, promować ekologiczne środki transportu oraz wspierać polską gospodarkę. Wszystko poprzez umożliwienie podróżnym łatwiejszego dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na budowę nowych lub modernizację istniejących przystanków kolejowych przeznaczono 1 mld zł.

Inwestycje mają objąć 173 lokalizacje. Kolejnych 182 znajduje się na liście rezerwowej. W naszym regionie jest to 20 miejsc. Chodzi o przystanki: Łagiewniki, Żurawnica, Leopoldów, Sarnów, Bystrzyca koło Lublina, Kraśnik, Wólka Niedzieliska, Zamość Starówka, Zamość Wschód oraz Chotyłów. Przystanki Szczebrzeszyn Miasto, Klemensów, Długi Kąt zmienią swoją lokalizację, by zapewnić mieszkańcom łatwiejszy dostęp do kolei. Z listy rezerwowej na podstawową zostały przesunięte i będą modernizowane przystanki w Chełmie, Grabowie Szlacheckim, Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Jaskach i Aleksandrowie na linii Łuków-Lublin Północny. Z listy podstawowej na rezerwową trafiły przystanki Siedliska Tomaszowskie oraz Oseredek. Obecnie w realizacji są przystanki Szczebrzeszyn, Sarnów, Klemensów oraz Długi Kąt.

9 komentarzy

 1. już widzę jak się PISuary zlecą na otwarcie

  • Tak zlecą się bo to dzięki nim Lubelszczyzna zaczyna przypominać Europę i nie jest już ch z tą Lubelszczyzną jak mówią ludzie z PO i z PSL. Tylko PiS daje nam szanse na lepsze życie. Pozostali na zawsze do kosza.

   • Specjalistom jestem

    To dzięki UE i funduszom i temu co przygotowało PO ziemia lubelska przybliżyła się do europy. Piss cofa nas o wieki, w kierunku kacapów. PO co wam 3 tony węgla, kupcie 1,5. PO co grzać się w domu, wystarczy wam 17 stopni. PO co wam prąd… można prać i myć się w rzece. Wolska marzeń piss.

    • Dobrze prawisz, ale przekaz w tvpis inaczej to tłumaczy. Tam wszystko miodem i mlekiem płynie. Jeszcze trochę i tym mlekiem i miodem się uduszą.

    • Unia to kazała piece wywalić i gazowe wstawiać, a kopalnie pozamykać. PO rozbierało tory, a kupowało lokomotywy dużych prędkości.

     • Proste unia dbała o czyste powietrze dla przyszłych pokolen, masz przykład np. w Tokio jak ludzie chodzą w maskach, tego chcesz?

 2. Od razu wielka radość elektoratu, że będzie dworzec.
  I taki dialog:
  A ile będzie połączeń w ciągu dnia?
  – A to już sami sobie zorganizujcie.

  To tak, jakby przy obecnym kryzysie wybudować elektrociepłownie i mini elektrownie w każdej gminie.
  A węgiel lub inne paliwo?
  – A to sobie kupcie 🙂

  • Jasko z roztocza a co

   Dla mnie to duza radość bo jak miałem z buta 7 km ze Szczebrzeszyna do stacji kolejowej Brody Małe która miała w szyldzie Szczebrzeszyn to teraz mi przystanek przybliżą do Szczebrzeszyna to się cieszę.

 3. Wybory coraz bliżej…
  To może rząd wybuduje sklepy z tanią żywnością i bez podatku VAT?
  A później…
  Panie premierze ale półki puste.
  – Ale to wina samorządów. My mieliśmy wybudować sklepy i to zrobiliśmy.
  Prawda jak pięknie 🙂

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend
Weekend ze strachem na wróble na Farmie Dyń
Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce