690 680 960

Bogusław Wołoszański w programie „Sensacje XX wieku” opowie o bitwie pod Komarowem

Wkrótce na ekranach telewizorów zobaczymy fragmenty historii naszego regionu. Bogusław Wołoszański opowie w programie „Sensacje XX wieku” o bitwie pod Komarowem.

W Zamościu trwają zdjęcia do kolejnych odcinków serii „Sensacje XX wieku”. Bogusław Wołoszański opowie w jednym z programów o bitwie pod Komarowem, rozegranej w 1920 roku. Premiera nowych odcinków odbędzie się jesienią tego roku na antenie TVP 1.

Zdjęcia kręcone są m.in. w Zamościu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie pomieszczenia zaaranżowano na wojskową kwaterę. Nagrywane są tam sceny do dwóch odcinków; o bitwie pod Komarowem oraz do odcinka poświęconego tajemnicy złamania szyfry Enigmy. Scenariusz programów opiera się na źródłach archiwalnych przeplatanych fabułą. Udział na nagraniu biorą zawodowi aktorzy zaś w scenach rekonstrukcji bitwy pod Komarowem pojawi się niemal dwustu żołnierzy na koniach.

W środę ekipa filmowa będzie nagrywać ujęcia w Komarowie. Odbędzie się tam rekonstrukcja zwycięskiej bitwy nad bolszewikami.

W dniach 24-30 sierpnia przypada 95. rocznica bitwy pod Komarowem. Bitwa ta rozegrała się pomiędzy bolszewicką 1 Armią Konną, a polską 1 Dywizją Jazdy w trakcie wojny polsko–bolszewickiej. Największa bitwa konnicy w wojnie polsko–bolszewickiej która stanowiła moment zwrotny na południowym froncie, porównywalny z wcześniejszą bitwą warszawską. W bitwie udział brało 6 pułków polskich i 20 radzieckich (łącznie 70 szwadronów).

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego historię tej bitwy.2015-08-25 20:03:22
(fot. http://www.bitwapodkomarowem.pl/)

Jeden komentarz

  1. Kiedy mniej-wiecej mozna sie spodziewac odcinka w TV?

Kursy walut

  • USD 3.991zł 0.15%
  • GBP 5.0417zł -0.18%
  • EUR 4.3233zł -0.24%
  • CHF 4.5689zł 0.02%

Polub nas