Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Bakterie w wodociągu dostarczającym wodę do ponad 50 tys. osób? Miasto potwierdza, ale i uspokaja

Mieszkańcy zwrócili uwagę na pogarszającą się jakość wody. Dowiedzieli się, że wykryto w niej bakterie. Jednak wodociąg cały czas funkcjonuje. Stąd ich obawy o zagrożenie zdrowotne.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej skarżą się na pogorszenie się jakości wody, jaka dostarczana jest do ich mieszkań. Jak wskazują, wszystkiemu winne mają być bakterie, jakie niedawno wykryto w wodociągu. Jednak jak wskazują, miasto nie zdecydowało się na jego zamknięcie, przez co wiele osób obawia się, czy spożywanie takiej wody jest bezpieczne.

– Często słyszy się, że wodociągi są zamykane po wykryciu w nich bakterii Coli. Wszystko z uwagi na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Tymczasem u nas nikt z tym nic nie robi, choć wszyscy wokół o tym wiedzą – napisała do nas pani Irena.

Jak ustaliliśmy, rzeczywiście w trakcie prowadzonych regularnie badań wody, w pobranych z wodociągu próbkach, stwierdzono przekroczenie parametru mikrobiologicznego. O wszystkim od razu powiadomiono Sanepid jak też wdrożono działania, które mają na celu doprowadzenie do poprawy jakości wody. Urzędnicy zapewniają jednocześnie, że żadnego zagrożenia dla mieszkańców nie ma.

– Wyniki przeprowadzonych badań wykazały wystąpienie 1 bakterii grupy Coli. Wdrożona została procedura warunkowego dopuszczenia wody do spożycia, co wiąże się z intensywniejszym jej chlorowaniem przez pewien czas. Pragniemy uspokoić odbiorców, że woda taka nadaje się do codziennego użytku – wyjaśniają przedstawiciele miejskiej spółki Wod-Kan.

Jeżeli chodzi o niepokojące walory smakowe wody, to są one spowodowane właśnie większym niż normalnie jej chlorowaniem. Do tego dochodzi wyczuwalny zapach chloru. Jednak stosowane dawki tej substancji w żaden sposób nie stanowią zagrożenia zdrowotnego. Sytuacja taka potrwa do czasu, aż jakość wody wróci do normalnego poziomu.

Na razie nie wiadomo jeszcze, co jest przyczyną pojawienia się w wodociągu bakterii. Spółka wskazuje, że wody głębinowe i powierzchniowe stale są narażone na oddziaływanie różnych bodźców zewnętrznych. Przyczyną pogorszenia jakości wód głębinowych może być występująca susza hydrogeologiczna oraz jakość wód powierzchniowych rzeki Krzny.

Bialski wodociąg dostarcza wodę do ponad 54,5 tys. mieszkańców zarówno miasta Biała Podlaska, jak też miejscowości: Czosnówka, Grabanów, Kolonia Grabanów, Hola, Husinka, Kaliłów, Porosiuki, Rakowiska, Sławacinek Nowy, Sławacinek Stary, Styrzyniec, Woskrzenice Duże i Woskrzenice Małe.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

5 komentarzy

 1. Michał Kowalski

  Nie ma żadnego zagrożenia.

  Podobnie jak azotany w lubelskich wodociągach. Wszystko jest w normie i wszystko jest w najlepszym porządku.

  Estrogeny z pigułek antykoncepcyjnych wcale również nie przenikają do wodociągów.

  • „Estrogeny”… Uważasz,że system wodociągowy i kanalizacycjny w rzeczywistości działa tak samo jak w grze Sim City???

 2. Deszcz popadal i gownoo Pixowskie się wylalo

 3. Dżesica (koleżanka Brajanka)

  Biedule… kto wam rury bakteriami zas***ał ???

 4. i to jest prawdziwa tarcza antyinflacyjna! już nie trzeba Coli kupować po herrendalnych cenach. Mamy ją w każdym kranie.Brawo!!!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo