690 680 960

Autobusy przewożące dzieci na celowniku inspektorów. Ruszyła akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

Inspektorzy transportu drogowego będą kontrolować zarówno stan techniczny autobusów, jak też sprawdzać trzeźwość oraz uprawnienia kierowców i przewoźników. Również rodzice mogą informować o swoich podejrzeniach wobec pojazdów przewożących ich dzieci.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Inspekcja Transportu Drogowego postanowiła przyjrzeć się dokładnie pojazdom dowożącym dzieci do szkół. Wiele gmin posiada własne autobusy, kolejne zlecają transport różnego rodzaju przewoźnikom. Zdarza się jednak, że stan wykorzystywanych do tego celu pojazdów pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też celem akcji jest zapewnieniem dzieciom i młodzieży dojazdu do miejsc nauki bezpiecznymi środkami transportu.

Inspektorzy transportu drogowego będą kontrolować zarówno stan techniczny autobusów, jak też sprawdzać trzeźwość oraz uprawnienia kierowców i przewoźników. Kontrole mają być przeprowadzane głównie rano, jednak w takich godzinach i miejscach, aby nie utrudniać dzieciom dojazdu do szkół.

– Inspekcja podejmuje działania, które mają ograniczyć przypadki przewozu dzieci niesprawnymi i niebezpiecznymi pojazdami, ale mają one też uświadomić przewoźnikom, jak ważne jest bezpieczeństwo, na jakie aspekty należy zwracać uwagę. Mam nadzieję, że w tym roku kontrole nie wykażą niesprawnych autobusów szkolnych. Chciałbym, aby wszystkie takie pojazdy były w nienagannym stanie technicznym – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W trakcie ubiegłorocznej akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przez cały wrzesień inspektorzy skontrolowali 1346 autobusów szkolnych. Kontrole zakończyły się w 78 przypadkach zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych, z tego w 33 przypadkach pojazdy były w tak złym stanie, że nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy.

Jak podkreśla Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, pomimo tego, że liczba stwierdzanych nieprawidłowości spada z roku na rok, wciąż one występują. Dlatego też działania są kontynuowane. Co więcej, również rodzice, opiekunowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół mogą zgłaszać swoje podejrzenia co do stanu pojazdów przewożących ich dzieci, oraz zwracać się o przeprowadzenie kontroli.

(fot. GITD/zdjęcie ilustracyjne)

3 komentarze

  1. Za bolty by się wzięli. Tam jest dopiero jazda bez trzymanki… ,:):):)

  2. A ja proponuję sprawdzić autobusy czy busy Lubartow-lublin tam trochę kasy zarobią

  3. Autobusy może i sprawne a kierowcy? Jak widzę to przeważnie jeżdzą jakieś dziadki tuż przed zawałem.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Re: tradycja – Jarmark Jagielloński ponownie zawita do VIVO! Lublin
Bezpłatne warsztaty Know Hau w Strefie Psa w SKENDE
51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022
Zaproszenie na terenową akcję poboru krwi – 19 sierpnia
Piknik „Kwiaty we włosach” dla najstarszych mieszkańców Lublina