690 680 960

Air Festival Świdnik: Program pokazów, jak dojechać, bilety i inne szczegóły największej lotniczej imprezy na Lubelszczyźnie

We wtorek organizatorzy czerwcowej imprezy lotniczej, jaka odbędzie się w Świdniku, zdradzili większość ze szczegółów dotyczących programu wydarzenia. Wiadomo również, jak będzie wyglądała sprawa z dojazdem i biletami.

Air Festival odbędzie się w sobotę i niedzielę 9 i 10 czerwca 2018 r. na lotnisku sportowym w Świdniku, położone w sąsiedztwie Portu Lotniczego Lublin. Podziwiać będzie można pokazy śmigłowców, samolotów wojskowych,
cywilnych i historycznych. Impreza jest przeznaczona nie tylko fanów lotnictwa, ale dla wszystkich, którzy chcą z bliska obejrzeć samoloty i zobaczyć co potrafią w powietrzu najlepsi piloci. Wydarzenie jest wpisane do kalendarza 100 imprez na 100 – lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Wydarzenie ma również przypominać o tradycjach lotniczych Lubelszczyzny.

– Wybór miejsca pokazów nie jest przypadkowy. Świdnik to miasto, które od zawsze jest związane z lotnictwem. To tutaj w 1938 roku została uruchomiona Szkoła Pilotów LOPP. Od 1951 roku właśnie tu działa WSK PZL – Świdnik, przedsiębiorstwo produkujące śmigłowce, ale w przeszłości również szybowce i części do odrzutowców. Świdnicki aeroklub stał się miejscem, gdzie szlifowali swoje umiejętności Mistrzowie Polski i Świata w szybownictwie i akrobacji lotniczej. To wreszcie Świdnik na swój dom wybrał gen. Tadeusz Góra, słynny polski lotnik, pilot Dywizjonu 316 i zdobywca najwyższego odznaczenia szybowcowego – Medalu Lilienthala z numerem 1. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę jego urodzin – wyjaśniał Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Załogi samolotowe, które wezmą udział w pokazach, pojawią się w Świdniku już w piątek 8 czerwca. Tego dnia lotnisko będzie jednak zamknięte dla osób z zewnątrz. Z kolei w sobotę i niedzielę, czyli w dni pokazów, na terenie lotniska będzie mogło przebywać maksymalnie 10 tys. osób. Przygotowano 1200 miejsc parkingowych, z których część będzie bezpłatna. Za pozostawienie pojazdu bliżej imprezy, np. za za stadionem przy ul. Sportowej, trzeba będzie zapłacić 10 złotych. Organizatorzy apelują jednak, aby korzystać ze środków transportu publicznego. Przez dwa dni będą kursowały specjalne autobusy komunikacji miejskiej z Lublina do Świdnika. Mile widziani będą również rowerzyści, dla jednośladów wyznaczony zostanie specjalny parking.

Dzisiaj ruszyła już sprzedaż biletów na Świdnik Air Festival. O godzinie 14.00 uruchomiono sprzedaż jednocześnie przez internet, w serwisie biletyna.pl, oraz w kasie kina „Lot”. Na wydarzenie obowiązują dwa rodzaje wejściówek. Bilety normalne są w cenie 10 zł za jeden dzień. Bilety ulgowe dla uczniów i studentów kosztują 5 zł i również są ważne jeden dzień. Mogą z nich skorzystać także emeryci, renciści, Zasłużeni dla Świdnika, honorowi dawcy krwi, posiadacze odznaczenia Amicus Civitatis oraz posiadacze karty „Rodzinka 3+” i karty „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku”. W tej samej cenie można kupić również bilety grupowe dla min. 10 osób. Dzieci do 7 roku życia wydarzenie wejdą bezpłatnie. Za wstęp nie zapłacą również osoby niepełnosprawne, kombatanci wojenni, seniorzy lotnictwa, umundurowani żołnierze służby czynnej, funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

We wtorek zaprezentowano również kolejną gwiazdę Festiwalu. Będzie to znana czeska Grupa Akrobacyjna „Flying Bulls”, należąca do rodziny lotniczej Red Bulla. Są to kilkukrotni zwycięzcy zawodów światowej rangi organizowanych przez Międzynarodową Federację Lotniczą. Ich występy są ozdobą każdego pokazu lotniczego. W Świdniku zaprezentują się podczas obu dni wydarzenia. Będą latać w formacji złożonej z czterech samolotów XA – 42. Wśród gwiazd będą również, m.in.: Zespół Akrobacyjny Biało – Czerwone Iskry, który zaprezentuje się podczas obu dni pokazów i Zespół Akrobacyjny „Orlik”, który wystąpi w sobotę. Widzowie zobaczą także pokazy Artura Kielaka, wielokrotnego mistrza Polski w akrobacji samolotowej, członka Akrobacyjnej Kadry Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i zdobywcę medali na Światowych Igrzyskach Lotniczych.

Do Świdnika przyleci także najszybszy polski pilot czyli Łukasz Czepiela. Jako pierwszy Polak występuje w Red Bull Air Race, najbardziej prestiżowych wyścigach lotniczych świata. Co ciekawe, do zostania pilotem, zainspirował go pochodzący ze Świdnika Mistrz Świata Janusz Kasperek. Łukasz Czepiela wystąpi solo, ale również w niezwykłym duecie z Marią Muś, pilotką śmigłowca akrobacyjnego. Oczywiście podczas wydarzenia nie zabraknie również bardzo widowiskowo latających formacji. Zaprezentują się: 3AT3, Cellfast Flying Team, 57 – my Team, czy duet Wojciech Gawroński i Janusz Gąsienica występujący na śmigłowcach CH – 7 compress.

Na Air Festival będzie gościć również Marek Choina, członek kadry narodowej akrobacji samolotowej w klasie advanced. Jego występy to wiązanki skomplikowanych i bardzo widowiskowych figur akrobacyjnych. Podczas pokazów nie może zabraknąć również śmigłowców rodem z PZL- Świdnik. W pokazach dynamicznych zaprezentują się Mi-2, SW – 4 i Sokół. W wydarzeniu będą również uczestniczyć samoloty ze świdnickiego aeroklubu, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i firmy Navcom.

Z kolei na wystawie statycznej będzie można zobaczyć samoloty i śmigłowce będące na wyposażeniu Wojska Polskiego, śmigłowce produkcji WSK PZL Świdnik, maszyny powietrzne użytkowane w lotnictwie cywilnym, samoloty zabytkowe. W strefie publiczności będzie można oglądać również wystawę sprzętu wojskowego i innych służb mundurowych, wystawę zabytkowych samochodów i motocykli, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, wystawę modeli latających RC, wystawę modeli Klubu Modelarskiego Taurus, wystawę prac malarskich Z. Zakrzewskiego. W tej strefie zostanie również przygotowany kącik edukacyjny dla dzieci.

60

61

62

(fot. nadesłane)
2018-05-15 19:45:21

7 komentarzy

 1. Ale logo to mają paskudne, paintball master.

 2. Janusz z wska pracujacy przez agencje

  Nagram ta wioche ???

 3. Szału nie ma 🙁

 4. Januszku czyli swój ryj!!!

 5. A można będzie skoczyć na spadochronie?

 6. Kierownik "Bałagan" ;-)

  Bieda… troche szrotu z WSK… i pewnie stateczna tych włoskich partaczy nie lotów… nigdy nie chcą pokazac na pokazach tego swojego g… co chcieli wcisnąć naszemu wojsku… aw 149 … dlaczego… bo to włoska sciema reklamowana przez sprzedawczyków z tego komunistycznego zakładu!!!

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas