690 680 960

Ponad 40 kg bursztynu na granicy z Ukrainą

Nie ustają próby przemytu bursztynu na granicy Polski z Ukrainą. Przez ostatnie kilka dni celnicy ujawnili u podróżnych ponad 40 kg jantaru.

Bursztyn w ostatnim czasie jest najchętniej przemycanym towarem ze wschodu. Świadczy o tym ilość ujawnionych kilogramów jantaru na granicy. W mijającym tygodniu doszło do trzech prób przemytu, celnicy zabezpieczyli ponad 40 kilogramów bursztynu.

3 listopada celnicy natrafili w kontrolowanym mercedesie na ponad 6 kg jantaru. 27-latek ukrył go w bagażu. Mężczyzna stracił bursztyn oraz 200 zł, które celnicy zajęli na poczet grożącej mu kary. Postępowanie w sprawie przemytu prowadzi Urząd Celny w Zamościu.

Następnego dnia na przejściu drogowym w Dorohusku celnicy zatrzymali kolejny kilogram jantaru.

– Kamienie ukryte były nie tylko w filtrze powietrza osobowego mercedesa na chełmskich numerach rejestracyjnych, ale też w termosie z kawą. 27-letni obywatel Ukrainy – kierowca pojazdu – wyjaśnił, że bursztyn nie jest jego własnością, a za przewóz towaru do Polski miał obiecane kilkadziesiąt złotych – informuje rzecznik Izby Celnej w Białej Podlaskiej podkom. Marzena Siemieniuk.

Funkcjonariusze celni wszczęli postępowanie karne skarbowe, do którego oprócz bursztynu zajęli też 500 zł na poczet grożącej mu kary grzywny.

Z kolei w czwartek 5 listopada w ręce celników wpadło niemal 35 kilogramów bursztynu. – Jantar ukryty był w elementach konstrukcyjnych osobowego renault. Przyłapany na przemycie 34-letni obywatel Ukrainy wyjaśnił, że towar jest własnością kolegi, który poprosił o przetransportowanie go do Warszawy. Z przysługi tej mężczyzna wytłumaczy się przed sądem – dodaje podkom. Marzena Siemieniuk.

Tylko w tym roku na odcinku granicy w województwie lubelskim celnicy udaremnili przemyt blisko 850 kg bursztynu z Ukrainy.


2015-11-06 15:59:28
(fot. Izba Celna)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas