Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

19-latka myślała, że pomaga koleżance i przekazała jej kod BLIK. To był błąd

19-latka chciała pomóc koleżance, niestety straciła tysiąc złotych. Młoda kobieta otrzymała wiadomość od rzekomej znajomej z prośbą o przekazanie kodu BLIK. Nie wiedziała jednak, że ma do czynienia z oszustem.

Na konto społecznościowe koleżanki 19-latki włamał się oszust, a następnie przesłał informację z prośbą o pomoc finansową. Młoda kobieta była przekonana, że pisze do niej koleżanka, dlatego zgodziła się na przekazanie kodu BLIK.

Niestety w niedługim czasie okazało się, że to nie znajoma prosiła o kod BLIK, a oszust, który włamał się na jej konto na portalu społecznościowym. Kobieta nie zweryfikowała nadawcy, przez co kod BLIK trafił do oszusta. W ten sposób 19-latka straciła tysiąc złotych.

Pamiętajmy, aby pochopnie nie reagować na przesyłane prośby o pożyczkę. Przed podjęciem decyzji o wysłaniu BLIK-a zweryfikujmy wcześniej, czy wiadomość została przesłana przez kogoś bliskiego. Wystarczy zadzwonić do takiej osoby i potwierdzić, czy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jest to najprostszy sposób, aby nie stracić oszczędności.

(fot. pixabay.com)

8 komentarzy

 1. Głupota nie boli ale słono kosztuje

 2. Niestety, oszuści i złodzieje mają sposób praktycznie na każdego. I na 18-latka i na 88-latka. Seniorów nabierają na 'wnuczka” i 'policjanta”, ludzi w średnim wieku na „amerykańskiego generała”, a młodzież na kolegę/koleżankę z mediów społecznościowych.

 3. Zamość czy Chełm tym razem ?

 4. Gdyby 19-latka myślała, nie przekazałaby kodu BLIK, nie tylko fałszywej koleżance, ani nikomu innemu.
  Może teraz, jako mądra Polka po szkodzie zacznie myśleć…

 5. To jest wirus a nie wlam na konto. Bot inteligentnie rozmawia z naszymi znajomymi wysylajac im odpowiedzi nawet na zadane przez nas pytania. Po kliknieciu w link infekuje nasze konto rozmawiajac ze wszystkimi znajomymi. Podstepne na maxa wiec warto byc swiadomym i uwazac. Zazwyczaj sa to prosby o blik bo ma ktos zablokowane konto w banku a chce kupic bluze bo okazja czy cos.

 6. andrzej z kaskadowej

  Ta sytuacja to idealny przykład jakie społeczeństwo nam rośnie za „rządów” pis… świetnie sobie szkolą kolejnych wiernych

 7. Widać za mało miała lekcji religii. Byłoby więcej, to i wiedziałaby więcej o świecie…

 8. 19-latka „myślała”???

Z kraju