Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Żywioł przewracał wagony kolejowe, autobusem rzucił o ścianę. 90 lat temu nad Lublin nadciągnął kataklizm (wideo)

Paweł Małkowski, miłośnik historii z Lublina, przygotował kolejną, niezwykle ciekawą opowieść, na temat historii Lublina. Tym razem na temat jednego z najsilniejszych w historii Polski tornad. Przeszło ono nad miastem 90 lat temu.

We wtorek minie 90 lat od największego kataklizmu, jaki dotknął Lublin w dwudziestoleciu międzywojennym. Dokładnie 20 lipca 1931 roku w godzinach wieczornych nad Lublinem zebrały się czarne chmury i spadł rzęsisty deszcz. Potem nadciągnął huragan niszcząc wszystko, co stanęło na jego drodze.

Trąba powietrzna przewracała wagony kolejowe, porywała ludzi, którzy spadali na przewody elektryczne. Przenosiła też całe budynki na znaczną odległość. Prędkość wiatru w trąbie powietrznej miała przekraczać 369 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że osiągnęła ona najprawdopodobniej poziom F4 w skali Fujity, kiedy to podmuch niszczy wszystko na swojej drodze.

O szczegółach zdarzeń sprzed 90 lat opowiada Paweł Małkowski. Zachęcamy do obejrzenia filmu:

(wideo Paweł Małkowski)

8 komentarzy

 1. Nie przeszło bokiem

 2. Natura ciągle o sobie przypomina. Dziękuję Panie Pawle. 🙂 Ciekawostka historyczna. 🙂

 3. Znam tą historię od pradziadka.

 4. A co na to globalne ocieplenie że teraz takich trąb nie ma ???

  • Bardzo dobre pytanie ?

  • Do Muru. Bo na globalne ocieplanie najlepiej zamykać to co polskie ursusa kopalnie elekrownie azociarnie fsm fsc itp a inne kraje niech otwierają fabryczki i sluchac się tej malej biznesumenn szwedki czy holenderki gatenbedddrg czy jakie tam gutenberg niedlugo to polsza bedzie 2wieki w tył a może już jest. Inne kraje otwierają u nas zamykają jak to mówią co kraj to obyczaj zazdroszczę tylko Rosjanom mądrego z którym wszystkie kraje muszą się liczyć Prezydenta

  • Wtedy to była kara boska, teraz byłoby globalne ocieplenie. Każdy czas ma swoje tłumaczenie zjawisk, nad którymi człowiek nie panuje i których nie może dokładnie przewidzieć.

  • zabłysnołeś jak duda kótry zoabczyl że pada deszczi powiedział że nie ma suszy