Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi działanie niepożądane szczepionki na COVID-19. Apel Rzecznika Praw Pacjenta

W związku z potwierdzeniem, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi działanie niepożądane szczepionki Vaxzevria (wcześniejsza nazwa: „COVID-19 Vaccine AstraZeneca”), Rzecznik Praw Pacjenta wznawia z urzędu sprawy, w których wcześniej nie mógł przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Osoby, które po szczepieniu trafiły z tego powodu do szpitala, a dotąd nie złożyły wniosku do Rzecznika, mogą to nadal zrobić.

Każda ze szczepionek ma potwierdzone odmienne działania niepożądane. Podstawowym warunkiem przyznania świadczenia pieniężnego przez Rzecznika Praw Pacjenta jest to, że po podaniu szczepionki wystąpiło jedno z działań niepożądanych wymienionych w tzw. Charakterystyce Produktu Leczniczego. Chodzi o odczyny poszczepienne zaobserwowane podczas badań klinicznych, ale także te, co do których związek przyczynowy z podawaną szczepionką potwierdzono już po zarejestrowaniu produktu.

Lista tych działań ulega uzupełnieniom, ponieważ bezpieczeństwo szczepionek jest na bieżąco monitorowane w poszczególnych państwach, a następnie oceniane przez Europejską Agencję Leków. W uzasadnionych przypadkach dochodzi do aktualizacji danych o szczepionkach.

W przypadku szczepionki Vaxzevria (AstraZeneca) dodano dotąd takie działania niepożądane, jak zakrzepica naczyń żylnych mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, parestezje, niedoczulica, szumy uszne oraz zapalenie naczyń skóry. Najnowsza zmiana polega na dodaniu do tej listy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowego.

W związku z tym Rzecznik wznawia z urzędu postępowania w tego typu sprawach, aby umożliwić dokonanie ponownej oceny medycznej przez działający przy nim zespół ekspertów. W razie pozytywnej oceny, wydane wcześniej decyzje zostaną zmienione, a pacjentom wypłacone zostaną świadczenia ustalone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

– Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką Vaxzevria/AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, by złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania – apeluje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Zgodnie z ustawą osoby, które doznały działań niepożądanych uwzględnionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego dopiero po wykonaniu szczepienia, mogą złożyć do Rzecznika wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego w ciągu roku od daty tej aktualizacji. Złożenie wniosku dotyczącego omawianego schorzenia po szczepionce Vaxzevria będzie możliwe do 21 września 2024 roku. Z danych NIZP-PZH wynika, że w Polsce podano blisko 5,3 mln dawek tej szczepionki.

W poprzednich miesiącach podobne czynności zostały podjęte w związku z potwierdzeniem, że zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia stanowią działania niepożądane jednodawkowej szczepionki Jcovden (Janssen/„Johnson & Johnson”). Rzecznik wznowił prowadzone w przeszłości postępowania, a następnie wydał decyzje o przyznaniu odszkodowania na rzecz pacjentów. Osoby zaszczepione szczepionką Jcovden, które były hospitalizowane z powodu zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia, mogą nadal złożyć do Rzecznika wniosek o świadczenie (termin na to minie 4 lipca 2024 roku).

Ogółem w 2022 roku i pierwszym półroczu 2023 roku Rzecznik Praw Pacjenta wydał 223 decyzje przyznające łącznie 4,5 mln zł odszkodowań w związku z wykonanymi szczepieniami przeciw COVID-19. Od początku bieżącego roku Fundusz obejmuje również szczepienia obowiązkowe.

Szczegółowe informacje dotyczące złożenia wniosku do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych można znaleźć TUTAJ.

(Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta)

5 komentarzy

 1. Odszkodowania za bezpieczne szczepionki winny płacić koncerny farmaceutyczne, a nie zbiorowo Polacy

  • Płaskoziemca i szur

   Ale tylko tym którzy poczuli się oszukani – wszyscy którzy przyjęli szczepionki z własnej nieprzymuszonej woli nie powinni dostać nic

 2. No jak tam wyznawcy ekspertów (występujących za pieniądze!) od eksperymentów medycznych (nieprzebadanych wówczas szczepionek) pod postacią aptekarza, weterynarza, influencerów itp., dobrze się czujecie? Pobolała rączka? Tych co zeszli na naglicę też?

 3. Dlaczego mnie to nie dziwi ,propagatorzy tego syfu powinni być pokazywani palcami na ulicy i w sieci ,a youtuberom odebrać suby niech do biedronki na kasę idą, lublin 112 też powinien się pobić w piersi za propagandę ,bo my foliarze pamietamy

 4. Dzbanek z uchem

  Polacy nic się nie stało, Polacy nic się nie stało… ?

Dodaj komentarz

Z kraju