Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Znicze zamiast do śmieci, trafią do potrzebujących. Można je ustawiać na specjalnym regale

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, co oznacza, że wiele osób w najbliższych dniach będzie porządkowało groby swoich bliskich. Niektórzy wymienią też znicze na nowe. Te, które nadają się jeszcze do wykorzystania, będą mogły uzyskać drugie życie.

W Zamościu, wzorem wielu innych miast w Polsce, rusza akcja „Podziel się zniczem”. Włączyło się w nią Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Ma ona charakter zarówno społeczny, jak również proekologiczny. Po pierwsze, osoby sprzątające groby swoich bliskich, zamiast wyrzucać znicze, które są jeszcze całe i mogą zostać wykorzystane, zostawiają je w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu.

Dzięki temu ci, których nie stać na zakup zniczy, lub też mają bardzo ograniczony budżet domowy, będą mogli nadać im drugie życie. Dodatkowo zmniejszy się ilość odpadów na cmentarzu. Oczywiście chodzi o znicze, które mogą być powtórnie wykorzystane, czyli takie, do których używa się wymiennych wkładów.

Przeznaczone do ponownego wykorzystania znicze powinny być czyste, kompletne i niezniszczone, wymagające jedynie włożenia nowego wkładu. Dzięki temu będą mogły po raz kolejny ozdobić grób. Zarządca zamojskiego cmentarza już ustawił odpowiednio oznakowany regał, na którym znicze można pozostawiać. Znajduje się on przy wejściu na teren nekropolii.

(fot. PGK)

5 komentarzy

 1. W tym roku regał się nie przyda.
  Mati w przyszły czwartek ogłosi, że w tym roku nje będzie Wszystkich Świętych.
  Wszystko jest już zaplanowane

 2. Bardzo dobry pomysł, nawet jeśli tylko jeden znicz mniej trafi do kosza. Powinien taki regał stanąć na każdym cmentarzu.

  • ciekawostka : każdy pleban i wójt na wsi co roku zakopują cmentarne śmieci
   i trzymają to w tajemnicy
   taka to ekologia
   przykład : Trzeszczany Ustalenia Rutkowskiego okazały się trafne. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie kolejnego śmietniska na terenie parafii w Trzeszczanach. Obecny Wójt Stanisław Cz. miał zakopać tam śmieci cmentarne!

   • Jak wiesz o takich praktykach to zgłoś na policję. O czy ty do mnie tu piszesz bo do końca chyba sam nie wiesz czego dotyczy artykuł.

  • Sama od wielu lat stosuję takie wykorzystanie zniczy. Niestety inni którzy, czasem odwiedzają groby rodzinne, wyrzucają je. Oczywiście tylko stawiają nowe. Co do porządków na grobie to niestety mają jakąś awersję, że nie nazwę tego lenistwem. Ja 70 latka kilka razy w roku osobiście robię porządki na grobach, a jest nas praprawnuków i dalszych zstępnych dziesiątki w samym Lublinie.

Z kraju