Zła jakość powietrza w Lublinie. Niektórzy mogą odczuwać pewne dolegliwości zdrowotne

Jakość powietrza w Lublinie nie zachęca do aktywnego wypoczynku poza domem. Wystarczy chwila, aby ubranie i włosy przesiąkły zapachem spalenizny.

Od kilku dni w Lublinie występuje fatalna jakość powietrza. Po części mają na to wpływ warunki pogodowe, ale to co czuć w powietrzu pochodzi głownie z domowych kominów i rur wydechowych pojazdów.

Wystarczy chwila poza domem, a włosy i ubranie przesiąkają smrodem spalenizny. Osoby wrażliwe, po powrocie do domu, mogą odczuwać problemy z oddychaniem, u niektórych może pojawić się kaszel. Zalecane jest ograniczenie aktywności na powietrzu, ponieważ występuje zagrożenie dla osób z grup wrażliwych. Przy obecnej jakości powietrza każdy z nas może zacząć doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych.

W chwili obecnej w Lublinie jest dostateczny indeks jakości powietrza. Dane pomiarowe kształtują się następująco:
– tlenek węgla: 542 µg/m3
– dwutlenek azotu: 16.8 µg/m3
– ozon: 7.9 µg/m3
– pył zawieszony PM10: 66.6 µg/m3
– dwutlenek siarki: 5 µg/m3
– benzen: 6.41 µg/m3
– pył zawieszony PM2.5: 64 µg/m3

JAK LICZONA JEST WARTOŚĆ POLSKIEGO INDEKSU JAKOŚCI POWIETRZA

Tabela zakresów (średnie 1-godzinne) przedstawiona poniżej, prezentuje jak określane są indeksy indywidualne dla poszczególnych zanieczyszczeń. Indeks ogólny (polski indeks jakości powietrza) przyjmuje wartość najgorszego indeksu indywidualnego spośród zanieczyszczeń mierzonych na stacji.

* – wartości podane w µg/m3

Dlaczego pył zawieszony jest groźny?

Cząstki pyłu PM10 o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Z kolei pył zawieszony PM2.5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

36 komentarzy

 1. Jest niedziela, ludzie siedzą w domach i kopcą w piecach czym się da. Już nie zwalajcie na te samochody bo się niedobrze robi, w niedzielę rano jest ich 60% mniej niż w dniu powszednim. Pomódlcie się o wiatr to Wam przewieje ten smordek hehe.

  • Bardzo dobrze powiedziane.

  • Ten smog to bzdury. Został specjalnie wymyślony tylko po to aby zniszczyć polskie firmy produkujące kotły CO. Bo Polskie kotły CO na drewno i węgiel to najlepsze na świecie są czy nie ?

 2. To nie żadne „samochody ” tylko „radosna” utylizacja i dorzucanie na żar świeżego opału w kopciuchach .Podziękujmy za ten smród naszym przedstwicielom w sejmiku wojewódzwa ,bo to oni nie zatwierdzili gotowej już ustawy antysmogowej

  • Smogo-terroryzm, lobbowany przez nieprzychylne zwykłemu Polakowi środowiska, to nie jest rozwiązanie. O dziwo, sejmik województwa lubelskiego – jak widać – nie składa się z samych oszołomów, tak jak to ma miejsce w inych miejscach kraju. Analogicznie – prostemu człowiekowi należy zabić szpuntem żyć, by nie oddawał produktów przemiany materii byle gdzie? Raczej należy go WYEDUKOWAĆ oraz STWORZYĆ WARUNKI. Takie działania _ponad_dwadzieścia_lat_ ! prowadziła Szwajcaria, zmieniając się z kraju kopciuchów na kraj z krystalicznym wręcz powietrzem. Mimo, że mamy tam ogromną liczbę punktów spalania odpadów stałych – kominków domowych, domowych piecyków itd itp. Ilość samochodów w tamtym kraju na kilometr kwadratowy jest również znacznie większa niż w Polsce. Tam jednak prawo i metody dopuszczania pojazdu do ruchu są skuteczne. Tutaj zupełnie z kosmosu urzędniczych wizji. Tam prawo i metody kontroli punktów spalania są skuteczne. Tutaj zupełnie zlikwidowano a także przez trzydzieści lat nie stworzono nowych. Proszę więc szukać winy bezpośrednio nie u kopciuchów – a takich jest zdecydowanie niewiele w nowoczesnych domach, nawet opalanych piecami czy kominkami – a u oderwanych od rzeczywistości, nie myślących o przyszłości Polski i Polaków urzędasach wszelkich szczebli.

 3. Czarne złoto z Bogdanki nie truje, co wy za głupoty piszecie to jest unikalny zapach metropolii.

 4. Patrząc na te wskaźniki dochodzę do wniosku, iż redakcja lublin112 nawet nie potrafi ich przeanalizować. Wyłącznie benzen wykracza poniżej „umiarkowanego” i otrzymuję notę dostateczną. Reszta uplasowała się na bardzo dobrym, dobrym i umiarkowanym poziomie. Więc gdzie ta fatalna nota powietrza? i po co straszycie ludzi?

  • My dochodzimy do wniosku, że Czytelnik nie korzysta z dostępnych w sieci narzędzi.
   Pozdrawiamy

   • Myślę że ten czytelnik ma rację. Z danych które przedstawiliście w tych wypocinach (ctrl+c ctrl+v) wynika jednoznacznie – powietrze jest dobrej jakości.

    • No nie ma racji, ale cóż do niektórych to nie dociera :). Prosimy sobie hejtować na innej stronie. Widać kolejna osoba, która nie jest w stanie skorzystać z dostępnych ogólnie narzędzi. Dla takich właśnie osób, jak szanowny komentujący przygotowaliśmy screeny z godziny 12, na których widać jak dobrej jakości było (i jest) powietrze w Lublinie.


     Pozdrawiamy

     • JUŻ MAMY KOLEJNY REKORD POLSKI ze wszystkich miast, PATRZCIE NA aqicn . org …(186 PM 2,5 AQI, było 191- strona niezalezna ogolnoświatowa) i …..np. na airly . eu …(106 CAQI / PM2,5 -123 ug/m3 (491%) = pogoda.interia . pl …… A NAJWYŻSZY SMOG ZACZYNA SIE ZAZWYCZAJ W LUBLINIE OD 21:00 DO 4:00-5:00, szczyt 1:00-2:00 cichcem po nocy, jakie samochody wtedy jeżdżą (???), nawet przy temp. 1 stop.C, kto by dorzucał do pieca (?), może „utylizują” na składowiskach odpadów toksyczne nielegalne śmieci w ogromnych ilosciach z całej Ue i nie tylko? Przy podobnych warunkach pogodowych czasami prawie nie ma smogu, a w inne dni jest! Najwiekszy zawsze nocą!

 5. kiedyś to do pieca wrzucali wszystko -dzisiaj mniej bo drony latają,to doszło więcej kolorowych worków na śmieci to kłopot bo zła segregacja,dawniej nie było podłączenia do oczyszczalni to wszystko leciało do potoczków,rzeczek i dzieci sie chlapały i nie chorowały i była radocha na wakacjach u dziadków a teraz smog itp.-już się tego słuchać nie chce są naprawdę sprawy większej wagi ..p.s.wróciłam ze spaceru-normalnie oddycham,nie kaszlę i nie czuję spalenizny…miłej Niedzieli.

 6. Segregacja śmieci na palne i palne nocą, najtańszy węgiel i przestarzałe kopciuchy – to pokolenie musi wymrzeć, żeby było czyściej.
  Druga sprawa, że nasze władze nie przyjęły ustawy antysmogowej to następna porażka. Nie wiem na co liczą.

 7. Dziadowski Lublin bez ustawy antysmogowej i działań jakichkolwiek aby ograniczyć (i hałas) . W tym miescie nie da się żyć.

 8. A moim zdanie zabudujecie wszystko gdzie sie tylko da blokami a potem.mozecie nazekac ze smierdzi ze smog I inne brednie mniej zabudowy wiecej korytarzy powietrznych I nie bylo by klopotu z powietrzem czemu wsie.lubelszczyzny I male miasta nie maja z tym klopotu Bo sa przewiewne a Lublin swoimi glupimi rzadami zuka sie dusi.i dusic bedzie dore wam bezmozgie mieszczuchy

  • Zdecydowanie, zabudowa kanałów przewietrzania ma ogromny wpływ na gromadzenie się smrodów w określonych punktach miasta. Co ciekawe, właśnie tam zostały ustawione punkty zbierania i publikowania pomiarów. Mamy więc sytuację taką, że do publicznej wiadomości nie są podane średnie z całego miasta a odczyt z jednego punktu. Punktu, który leży na zabudowanym z winy urzędasów kanale wentylacyjnym miasta, dokładnie w miejscu, gdzie następuje kondensacja pyłów i smrodów. Świetnie widać to, gdy zachodzi zjawisko inwersji termicznej przy jednoczesnym spadku temperatury. Wtedy kłęby wręcz dymu wpadają do miata od strony Świdnika przez trasę W-Z a także są kierowane z dzielnic typu Bronowice i Dziesiąta. Dalej są prowadzone kanałem wzdłuż trasy W-Z, potam w stronę trasy na Elizówkę – i tam w okolicy Walecznych spotykają blokadę.
   Co ciekawe, w dzielnicach jeszcze średnio zakorkowanych przez urzędasów nowymi wysokościowcami typu LSM, mimo sąsiedztwa potencjalnych kopciuchów (Gliniana i Złodziejówka) – nie ma smrodu.

 9. Przeludnienie i związane z tym problemy których nikt nie potrafi rozwiązać. Niech to nie będzie tamat tabu.
  Węgiel kamienny oprócz węgla zawiera też wiele innych ciężkich pierwiastków jak kadm, ołów, rtęć, arsen, uran, tor itd. O śmieciach nie wspomnę. Podczas spalania wszystko to przenika do powietrza, wody, gleby, pożywienia i ostateczne do ludzi. Nikt nas nie truje, sami się trujemy. Większość ludzi nawet o tym nie wie, a tymczasem w mediach głównych wszystko jest OK, muzyka gra no może poza rzekomym kryzysem demograficznym, słabo z ZUSem więc zachęcają do powiększania populacji, chyba tylko po to żeby problemy urosły jeszcze bardziej.

 10. Przepraszam wszystkich okopconych,te dymy i pyły to z mojego komina! Postanowiłem napisać wiadomość sms do Grety ,zawiadamiając ją ,jak bardzo wspieram ją w jej działaniach. Niestety ze względu,iż nie posiadam jej nr.telefonu,to wiadoość wysyłam jej starym indiańskim sposobem.

 11. Trzeźwy inaczej.

  Teraz już wiem dlaczego mnie tak łeb z rana napiernicza…

 12. już Kraków wprowadził ustawę antysmogową i co i nic… norma przekroczona o 400%… pomimo że kopciuchów brak… a w Lublinie… jak się ma w centrum elektrociepłownię Wrotków i brak wiatru to i tak jest, wygasić i niech marzną ekofani

 13. najbardziej truje Lublin tz. slamsowo z obu stron bystrzyczy wapienna od politbudy i dzilenia od krochmalnej! smog i smórd niesamowity codziennie! palą czym się da:/ i nikt z tym nic nie robi ! skandal

 14. EKO partrol pracuje dziś czy eeeetam ?

 15. Trochę się wygłupiłeś, przeanalizuj jeszcze raz te wyniki.

 16. EKO partrol sam pali w piecu oponami

 17. Niech dalej wycinają drzewa i stawiają bloki za dwa trzy lata wszyscy się poduszą.

 18. Dlaczego większość ludzi jest za smrodem,smietnikiem,wycinkami i betonowaniem? Ta większość to wlasnie prawdziwe oszołomy które dla swojej wygody wypierają problem i rzucają inwektywy na tych którzy chcą ocalenia. Ale niedługo będzie za późno. ” Budujcie arkę przed potopem, krzyczy ten co się przedtem śmiał”.

 19. A ja tam się cieszę, przeżyją tylko najsilniejsze jednostki. A na końcu i tak las urośnie wszędzie i smog nie przeszkodzi mu.

 20. Nikt Wam nie każde mieszkać w mieście jak smog Wam przeszkadza.

 21. Smog to bzdura, po 1) jest lagodniejsza zima niż w zeszłym roku A mimo to podobno ludzie palą więcej przez co smogu tez jest wiecej- coś się tu Nie zgadza 2) pyłki wciagane przez nos zatrzymują się w nosie na włoskach, w końcu od tego są.3) zanieczyszczenia świetnie wylapuja drzewa ale te zostały powycinane bo śmiecily!!! Więc się ogarnijcie

  • Ty sie ogarnij kłamczuchu, ludzie sa co raz bardziej świadomi, że są truci olbrzymim smogiem!! A za miasto odpowiada prezydent

  • te twoje 3 punkty to całkowite bzdury, zima jest na razie łagodniejsza ale i tak palą i tak więc niewielka różnica. Włosy w nosie nie zatrzymują pyłów pm10 i pm2.5, maski z filtrem HEPA mogą zatrzymać. Drzewa bez liści raczej słabo wyłapują cokolwiek, tak jak te włosy w nosie. Więc Ty się ogarnij. Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych smog to bzdura bo jarają papierosy że aż siwo, więc smog nie robi im większej różnicy, będą chorować i tak.

 22. Z tą nocą to jest trochę prawdy. Mieszkam niestety między innymi na Tatarch ul. Motorowa. Co jakiś czas ok. 1 w nocy tak śmierdzi że wychodzimy sprawdzić czy jakiś śmietnik się nie pali ( coś jak palone plastiki). Zazwyczaj ludzie z pieskami. Rozmawiamy o tym i na nasz subiektywny węch to wali od dawnego FSC czy Turystycznej. Na pewno nie od strony osiedla, zresztą tu są same bloki, 2 chałupy przy torach. Jest to dosyć regularne, jakby większe odpady. Mam nadzieję że ich namierzą. Ps. W mojej klatce wszyscy w wieku przedemerytalnym pracują 🙂

 23. złe samopoczucie to może byc od 5G 5G 5G 5G KTÓRE MAMY OD POCZĄTKU ROKU W TESTACH!!! CZY KTOS SIE ZGADZAŁ NA TO ŻEBY KRÓLIKIEM BYĆ DOŚWIADCZALNYM? LUDZIE ZACZNIJCIE MYSLEC !!! W IZRAELU ZABRONIONO STAWIANIA MASZTÓW TELEKOMUNIKACYJNYCH A U NAS JEDEN MASZT GONI DRUGI MASZT!!! I KSIĄDZ WYBIJAĆ BĘDZIE WIERNYCH BO POWIESIŁ NA KOŚCIELE TEZ ODBIORNIKI WIELKIE JAK STARE OSWIETLLAJACE JARZENIÓWKI… MOŻE TEN SMRUD Z SAMOLOTÓW PUSZCZAJĄ HEMITRAISY??W CZWARTEK I PIĄTEK BYŁO BARDZO BIAŁE NA NIEBIE OD SMÓG HEMITRA.. I WIELKI OPAD NA WIECZÓR PIĄTKOWY I MGŁA… A W SOBOTE MIAŁEM GORĄCZKĘ 38,2 I MOJE 2 DZIECI TEZ MIAŁO I TO WIEKSZA!! NIC BEZ POWODU SIE NIEDZIEJE!!WIEC Z NIEBA SYF NA NAS LECI W SKLEPACH PRAWIE WSZYSTKICH(99%
  )LEŻY PIĘKNIE ZAPAKOWANE GÓWNO I TO W WYSOKIEJ CENIE!! A JAK TO POLACZKU CIE NIE ZABIŁO TO MASZ 5G I GIŃ Z PĘDZĄCYM INTERNETEM W JEGO TEMPIE!!

  • Złe samopoczucie może być z różnych przyczyn, nie ma co odwracać kota ogonem … 5G, chemtrails, HARP, syf w sklepach i może jeszcze kilka innych spiskowych teorii zapodasz. Post jest o złej jakości powietrza.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9624zł -0.37%
  • GBP 5.1489zł 0.38%
  • EUR 4.2996zł -0.05%
  • CHF 4.0537zł -0.01%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Zbadaj swoje płuca w Nałęczowie
   Żołnierze Wyklęci – wielkie obchody Dnia Pamięci w Chełmie
   Zagrają dla Jasia Bednarza. Chłopiec cierpi na chorobą genetyczną – zespół Aperta
   Pokazywanie miasta. Drugi spacer z perspektywy osoby niewidomej
   Zaproszenie na wystawę „Miejsca, które były”
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.