Zła jakość powietrza w Lublinie. Niektórzy mogą odczuwać pewne dolegliwości zdrowotne

Jakość powietrza w Lublinie nie zachęca do aktywnego wypoczynku poza domem. Wystarczy chwila, aby ubranie i włosy przesiąkły zapachem spalenizny.

Od kilku dni w Lublinie występuje fatalna jakość powietrza. Po części mają na to wpływ warunki pogodowe, ale to co czuć w powietrzu pochodzi głownie z domowych kominów i rur wydechowych pojazdów.

Wystarczy chwila poza domem, a włosy i ubranie przesiąkają smrodem spalenizny. Osoby wrażliwe, po powrocie do domu, mogą odczuwać problemy z oddychaniem, u niektórych może pojawić się kaszel. Zalecane jest ograniczenie aktywności na powietrzu, ponieważ występuje zagrożenie dla osób z grup wrażliwych. Przy obecnej jakości powietrza każdy z nas może zacząć doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych.

W chwili obecnej w Lublinie jest dostateczny indeks jakości powietrza. Dane pomiarowe kształtują się następująco:
– tlenek węgla: 542 µg/m3
– dwutlenek azotu: 16.8 µg/m3
– ozon: 7.9 µg/m3
– pył zawieszony PM10: 66.6 µg/m3
– dwutlenek siarki: 5 µg/m3
– benzen: 6.41 µg/m3
– pył zawieszony PM2.5: 64 µg/m3

JAK LICZONA JEST WARTOŚĆ POLSKIEGO INDEKSU JAKOŚCI POWIETRZA

Tabela zakresów (średnie 1-godzinne) przedstawiona poniżej, prezentuje jak określane są indeksy indywidualne dla poszczególnych zanieczyszczeń. Indeks ogólny (polski indeks jakości powietrza) przyjmuje wartość najgorszego indeksu indywidualnego spośród zanieczyszczeń mierzonych na stacji.

* – wartości podane w µg/m3

Dlaczego pył zawieszony jest groźny?

Cząstki pyłu PM10 o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Z kolei pył zawieszony PM2.5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

36 komentarzy

 1. Smog to bzdura, po 1) jest lagodniejsza zima niż w zeszłym roku A mimo to podobno ludzie palą więcej przez co smogu tez jest wiecej- coś się tu Nie zgadza 2) pyłki wciagane przez nos zatrzymują się w nosie na włoskach, w końcu od tego są.3) zanieczyszczenia świetnie wylapuja drzewa ale te zostały powycinane bo śmiecily!!! Więc się ogarnijcie

  • Ty sie ogarnij kłamczuchu, ludzie sa co raz bardziej świadomi, że są truci olbrzymim smogiem!! A za miasto odpowiada prezydent

  • te twoje 3 punkty to całkowite bzdury, zima jest na razie łagodniejsza ale i tak palą i tak więc niewielka różnica. Włosy w nosie nie zatrzymują pyłów pm10 i pm2.5, maski z filtrem HEPA mogą zatrzymać. Drzewa bez liści raczej słabo wyłapują cokolwiek, tak jak te włosy w nosie. Więc Ty się ogarnij. Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych smog to bzdura bo jarają papierosy że aż siwo, więc smog nie robi im większej różnicy, będą chorować i tak.

 2. Z tą nocą to jest trochę prawdy. Mieszkam niestety między innymi na Tatarch ul. Motorowa. Co jakiś czas ok. 1 w nocy tak śmierdzi że wychodzimy sprawdzić czy jakiś śmietnik się nie pali ( coś jak palone plastiki). Zazwyczaj ludzie z pieskami. Rozmawiamy o tym i na nasz subiektywny węch to wali od dawnego FSC czy Turystycznej. Na pewno nie od strony osiedla, zresztą tu są same bloki, 2 chałupy przy torach. Jest to dosyć regularne, jakby większe odpady. Mam nadzieję że ich namierzą. Ps. W mojej klatce wszyscy w wieku przedemerytalnym pracują 🙂

 3. złe samopoczucie to może byc od 5G 5G 5G 5G KTÓRE MAMY OD POCZĄTKU ROKU W TESTACH!!! CZY KTOS SIE ZGADZAŁ NA TO ŻEBY KRÓLIKIEM BYĆ DOŚWIADCZALNYM? LUDZIE ZACZNIJCIE MYSLEC !!! W IZRAELU ZABRONIONO STAWIANIA MASZTÓW TELEKOMUNIKACYJNYCH A U NAS JEDEN MASZT GONI DRUGI MASZT!!! I KSIĄDZ WYBIJAĆ BĘDZIE WIERNYCH BO POWIESIŁ NA KOŚCIELE TEZ ODBIORNIKI WIELKIE JAK STARE OSWIETLLAJACE JARZENIÓWKI… MOŻE TEN SMRUD Z SAMOLOTÓW PUSZCZAJĄ HEMITRAISY??W CZWARTEK I PIĄTEK BYŁO BARDZO BIAŁE NA NIEBIE OD SMÓG HEMITRA.. I WIELKI OPAD NA WIECZÓR PIĄTKOWY I MGŁA… A W SOBOTE MIAŁEM GORĄCZKĘ 38,2 I MOJE 2 DZIECI TEZ MIAŁO I TO WIEKSZA!! NIC BEZ POWODU SIE NIEDZIEJE!!WIEC Z NIEBA SYF NA NAS LECI W SKLEPACH PRAWIE WSZYSTKICH(99%
  )LEŻY PIĘKNIE ZAPAKOWANE GÓWNO I TO W WYSOKIEJ CENIE!! A JAK TO POLACZKU CIE NIE ZABIŁO TO MASZ 5G I GIŃ Z PĘDZĄCYM INTERNETEM W JEGO TEMPIE!!

  • Złe samopoczucie może być z różnych przyczyn, nie ma co odwracać kota ogonem … 5G, chemtrails, HARP, syf w sklepach i może jeszcze kilka innych spiskowych teorii zapodasz. Post jest o złej jakości powietrza.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021