Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Zielone zakątki miasta powiększą się o dwa skwery. Przebudowa będzie kosztowała ponad 300 tys. złotych

Do urządzonych na nowo zielonych zakątków Starego Miasta dołączą wkrótce dwa skwery – im. Bł. ks. A. Zawistowskiego oraz przy ul. Grodzkiej obok MDK „Pod Akacją”. Miasto zawarło już z wykonawcą umowę na urządzenie tych miejsc. Rewitalizacja skwerów potrwa do października.

– Obydwa miejsca są wyjątkowe w krajobrazie zabytkowego Lublina. Zacieniony zakątek przy ul. Misjonarskiej stanowi miejsce wytchnienia i relaksu dla mieszkańców, zaś skwer w sąsiedztwie placu Po Farze i Zaułka Panasa jest miejscem lubianym także przez turystów. Dlatego nowa zieleń i kwitnące rabaty w otoczeniu historycznej zabudowy będą najlepszym uzupełnieniem tej przestrzeni, zaś mała architektura sprawi, że miejsca te staną się też bardziej funkcjonalne. Nowe urządzenie skwerów to projekty z Zielonego Budżetu – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Prace przy przebudowie skweru im. Bł. ks. A. Zawistowskiego przy ul. Misjonarskiej/ul. Prymasa Wyszyńskiego pozwolą na zachowanie istniejących drzew. Nowe nasadzenia roślin takich jak funkie i barwinki dobrano do wymagań siedliskowych tego terenu, który jest dość mocno zacieniony.

Z kolei około 70 białych hortensji drzewiastych podkreśli ozdobną funkcję skweru, stanowiąc jasne tło dla miejsc odpoczynku. Przy alejkach powstaną dwa takie miejsca w formie niewielkich placyków, na które trafi 5 stylizowanych ławek z oparciami. Na skwerze zaprojektowano także nowy układ alejek z ciemnobrązowego bruku. Istniejące schody wraz z fragmentem ścieżki z płyt kamiennych w części prowadzącej do ul. Misjonarskiej ze względu na stan techniczny zostaną zdemontowane i zastąpione nowymi granitowymi stopnicami oraz alejką z nawierzchni przepuszczalnej. Pojawi się nowa drewniana pergola, która zastąpi istniejącą. Cały obszar działki przejdzie rekultywację i otrzyma nowe trawniki. W samym środku skweru zaplanowano montaż 7 dekoracyjnych białych kul różnej wielkości.

Drugi objęty pracami skwer to fragment zieleni przy ul. Grodzkiej 11 w sąsiedztwie MDK „Pod Akacją”. Jest to punkt, z którego rozciąga się charakterystyczny dla Lublina widok na Zamek Lubelski oraz panoramę miasta. Miejsce to funkcjonuje jako otwarty i ogólnodostępny skwer i taka jego funkcja pozostanie – nowy projekt ma poprawić jego walory wizualne i funkcjonalne.

Przede wszystkim na terenie skweru powstaną dwa drewniane podesty o długości 11 i 15 m, pełniące funkcję utwardzonych chodników, które będzie można wykorzystać również na plenery malarskie i rysunkowe. Do podestów wykonawca wykorzysta egzotyczne drewno bangkirai, które pod wpływem czynników atmosferycznych ulega eleganckiemu spatynowaniu. Na podest trafią też dwa drewniane siedziska w formie kostki oraz trzy składane, zamontowane przy murze ławki. Sam ceglany mur będący elementem fortyfikacji miejskich będzie oczyszczony i naprawiony.

Urządzenie wieloletniej rabaty, poprzez nasadzenia w stylu naturalistycznym – hortensji, jeżówek i ozdobnych czosnków, uzupełnione szałwią i ozdobnymi trawami, przewidziano w części północnej skweru. Podobne kompozycje trafią do czterech dużych drewnianych donic na podeście. Cały teren skweru po oczyszczeniu i niwelacji zyska nowy trawnik. Na ścianie kamienicy zawisną dwa stylizowane kinkiety oraz kamera. Zadanie obejmie także odnowienie napisu z wierszem Herberta, na schodach w Zaułku Panasa.

Rewitalizacja skwerów to realizacja trzech projektów z Zielonego Budżetu: Wiszące Ogrody – Pod Akacją (ZB 2019), Projekt koncepcyjny zagospodarowania skweru bł. Zawistowskiego (ZB 2019) i Skwer bł. ks. A. Zawistowskiego (ZB 2022). Koszt przebudowy skweru przy ul. Misjonarskiej wyniesie 200 tys. zł, zaś przy ul. Grodzkiej 120 tys. zł. Wykonawca ma trzy miesiące na realizację prac.

Zielone zakątki miasta powiększą się o dwa skwery. Przebudowa będzie kosztowała ponad 300 tys. złotych

Zielone zakątki miasta powiększą się o dwa skwery. Przebudowa będzie kosztowała ponad 300 tys. złotych

Zielone zakątki miasta powiększą się o dwa skwery. Przebudowa będzie kosztowała ponad 300 tys. złotych

Zielone zakątki miasta powiększą się o dwa skwery. Przebudowa będzie kosztowała ponad 300 tys. złotych

(fot. UM Lublin)

7 komentarzy

  1. Super będzie gdzie wypić.

  2. Gdy słyszę, że w Lublinie przybędzie zieleni, to znaczy że właśnie wydawana jest decyzja na pozwolenie zakostkowania kolejnych kilku hektarów terenów pod parkingi.

  3. Bity deską pod remizją

    Okolicznym menelom kolejny skwerek robią… tyle jest innych porządnych niedofinansowantch lokalizacji w mieście !

  4. A to miasto stać na podeściki z drewna egzotycznego w miejsce publiczne słabej proweniencji? Z deski tarasowej by nie wystarczyło? Bankiraj musi być? Bo przy kościelnych włościach, czy to zupełny przypadek?

  5. 300 tys. Za trawnik to zacnie. Ja mogę zrobić 2 jeszcze z koszami na śmiecie za 30 tys.

  6. Najpierw wybetonowali i wycięli co się tylko dało, a teraz desperacko szukają skrawków zieleni, żeby cokolwiek na nich posadzić.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo