690 680 960

Zgnilec amerykański znów zaatakował pszczoły. Tym razem w Zamościu

W Zamościu pszczoły zostały zaatakowane przez zgnilca amerykańskiego. Problemem jest brak skutecznych środków leczniczych, dlatego też niezwykle ważne są działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby.

W Zamościu odkryte zostało ognisko zgnilca amerykańskiego. Jest to bardzo groźna choroba bakteryjna, która atakuje pszczoły. Dokładnie powoduje wymieranie zarażonych larw w zasklepionej komórce, które później gniją. Stąd też jej nazwa.

Zainfekowana rodzina pszczela przenosi bakterie po całym okolicznym terenie co sprawia, że choroba atakuje całą populację pszczół w okolicy. Problemem jest brak skutecznych środków leczniczych, dlatego też niezwykle ważne są działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby.

Podobnie jak w przypadku afrykańskiego pomoru świń, wyznacza się obszar zapowietrzony, na terenie którego zabronione jest przemieszczanie bez zezwolenia powiatowego lekarza weterynarii rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwiu, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece. Nie można też organizować wystaw i targów z udziałem pszczół.

W tym przypadku obszar ten obejmuje teren miasta Zamość oraz miejscowości Białowola, Chyża, Łapiguz, Jatutów, Pniówek, Skokówka, Szopinek, Wólka Panieńska, Zwódne i Żdanów w gminie Zamość, Mocówka, Łabuńki Pierwsze oraz Wierzbie w gminie Łabunie a także Jarosławiec w gminie Sitno.

Przy drogach na tym terenie ustawione zostały tablice informacyjne „Uwaga. Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”.

(fot. pixabay)

8 komentarzy

 1. Widziałem Ptaka Cień

  zgnilec amerykański zaatakowal na wielu frontach

 2. A ja kilka lat temu sprzątałem po zimie resztek rozmokłych psich kup.I wiecie co?Do to tego eliksru zleciały się pszczółki,przysiadały z ochotą na co twardsze kawałki i z lubością wysysały sok.Smacznego miodku!

 3. To jest choroba stworzona przez ludzi pierwsze zamknąć laboratoria które zajmują się opryskami i zniknie choroba pszczół a tych chemików do więzienia na min 5 lat i znów zaczniemy żyć zdrowo jak było 30 lat temu pozwolić rolnikowi trzymać świnie, krowy a nie jak jest teraz ja chodzę do wychodka na dwór a świnie czy krowy muszą mieć glazurę niedługo zabronią dawać zwierzętom zboże tylko będzie wolno paszę stworzoną sztuczne

 4. A na wschodzie panoszy się zgnilec sowiecki !

 5. Dziadek ze Slamsowa

  Tu zgnilec amerykański, tam sowiecki… cholera, trudno sie w tym wszystkim połapać… co lepsze, co gorsze…
  Już może lepiej wrócić do chińskiego koronawirusa…

 6. Wieśniak (dawniej: chłop małorolny)

  To mu witali amerykańców jak jakich dobrych ludzi: chlebem, solą i bimbrem, a oni nam zgnilec amerykański przywlekli ???

 7. Nie długo nam będą próbowali wcisnąć kit że nasze żony mają wirusa i nie można używać!!! Jestem pewny że w to też ludzie głównego ścieku czyli oglądacze tv uwieza!!!

 8. nieKrytyKrytyk

  ewidentnie wina tuska.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend
Weekend ze strachem na wróble na Farmie Dyń
Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce