690 680 960

Spółki istniały tylko na papierze, a deklarowały zatrudnienie setek cudzoziemców. W ten sposób załatwiano wizy

Kilkanaście osób odpowie przed sądem za umożliwianie nielegalnego przekroczenia granicy obywatelom Ukrainy, Gruzji, Rosji, Armenii, Białorusi i Mołdawii. Deklarując chęć ich zatrudnienia załatwiali im wizy.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu zakończyła właśnie śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która załatwiała cudzoziemcom legalizację pobytu na terenie Polski. W jej skład wchodziło 16 osób, które w okresie od stycznia 2017 roku do grudnia 2019 roku swoimi działaniami umożliwiły bezprawne uzyskanie zezwolenia na wjazd do Polski oraz pobyt w kraju dla 641 osób. Byli to obywatele Ukrainy, Gruzji, Rosji, Armenii, Białorusi, Mołdawii i innych państw spoza Unii Europejskiej.

Schemat działania polegał na zakładaniu spółek, które istniały tylko na papierze. W rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności. Wystawiały jednak oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca jak też zezwolenia na pracę dla osób z zagranicy. Osoby, których dane znajdowały się na dokumentach, były uprzednio wyszukiwane przez pośredników na Ukrainie, ale także za pośrednictwem komunikatorów internetowych i mediów społecznościowych.

Po opłaceniu żądanej przez członków grupy przestępczej kwot, dokumenty były składane w urzędach, a na ich podstawie cudzoziemcy uzyskiwali wizę. Oczywiście po przyjeździe do Polski nie podejmowali pracy w tych firmach.

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy, pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa, czy też umożliwienia nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi im za to do 10 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia w tej sprawie został już skierowany do sądu.

(fot. archiwum)

3 komentarze

  1. No to przekroczenie granicy było legalne tylko papiery o zatrudnieniu nieprawdziwe.

    • Nie masz racji. Skoro wiza była otrzymana nielegalnie (na podstawie wyłudzonych dokumentów) to i przekroczenie granicy było nielegalne.

  2. zza granicy… :-))

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Gra Miejska – Unia Lubelska
Rodzinny Piknik Kajakowy w Sernikach. Będzie też Festiwal Serników
Wakacyjne Kino Plenerowe w Ostrowie Lubelskim
Powitanie wakacji w Hrubieszowie. Gwiazdą wieczoru będzie Łukasz Zagrobelny
Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie