Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zbliża się Europejski Tydzień Mobilności 2022. Tegoroczne hasło to: Mix & Move – Przesiadaj się i jedź

Dla kierowców, którzy przesiądą się do komunikacji miejskiej będą darmowe przejazdy, dla dzieci lekcje edukacyjne „Bezpieczny Pasażer” , a dla zainteresowanych ekologią szereg wydarzeń i atrakcji. W dniach 16 – 22 września w Lublinie odbędzie się Europejski Tydzień Mobilności.

– Lublin od lat inwestuje w ekologiczną komunikację oraz nowoczesny tabor. Już dziś spełnia 30% próg udziału pojazdów zeroemisyjnych w całej flocie, będąc w ścisłej czołówce systemów elektromobilnych w Polsce, a nawet w Europie. Rozwój zrównoważonej mobilności i przekonanie do niej mieszkańców to od lat jedno z najważniejszych wyzwań dużych miast w trosce o środowisko. W tym roku wybór ekologicznych środków komunikacji nabrał szczególnego znaczenia również z punktu widzenia domowego budżetu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to coroczna inicjatywa Komisji Europejskiej, mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.

– W tym roku czas na zmiany. Decyzją Komisji Europejskiej zmienia się nazwa kampanii na Europejski Tydzień Mobilności, a przedsięwzięcie zyska także stały slogan Mix & Move – Przesiadaj się i jedź, którego zadaniem będzie promowanie marki ETM pod jednolitym hasłem przez kilka kolejnych lat – mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Europejski Tydzień Mobilności organizowany jest co roku od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest Dzień bez Samochodu (22 września). Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy oraz znaczenia zrównoważonego transportu. Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, i korzystania z komunikacji miejskiej.

W 2021 r. obchodzono 20-lecie kampanii, a polska edycja tego wydarzenia po raz kolejny okazała się rekordowa w porównaniu z latami ubiegłymi, gdyż 256 polskich gmin, miast i powiatów przyłączyło się do kampanii. Polska zajęła trzecie miejsce w rankingu najbardziej zaangażowanych państw UE.

Harmonogram wydarzeń w Lublinie:

16 września 2022 r. (piątek)

Zwiedzanie zajezdni trolejbusowej przy ul. Grygowej

9.30-13.30 Zwiedzanie zajezdni trolejbusowej przy ul. Grygowej w Lublinie to atrakcja przygotowana przez ZTM w Lublinie wspólnie z miejskim przewoźnikiem – MPK Lublin, znajdująca się w programie obchodów ETM 2022.

W piątek – 16 września 2022 r. o godz. 10.00, 11.00 oraz 12.00 miłośników transportu miejskiego organizatorzy zapraszają na bezpłatne zwiedzanie wybudowanej zajezdni trolejbusowej, zlokalizowanej przy ul. Grygowej. Będzie to doskonała okazja do poznania „od kuchni” miejsca stacjonowania trolejbusów. Nowoczesna zajezdnia została oddana do użytkowania w kwietniu 2015 r. Projekt inwestycji objął m.in. halę obsługowo-naprawczą z myjnią oraz lakiernią, która spełnia rolę w pełni wyposażonego warsztatu. Zajezdnia jest przystosowana do obsługi 100 trolejbusów oraz 25 pojazdów zaplecza technicznego.

Dodatkowo, z uwagi na uruchomienie systemu autobusu elektrycznego w Lublinie i lokalizację urządzeń do jego ładowania na terenie zajezdni, uczestnicy będą mogli przyjrzeć się bliżej tym rozwiązaniom i obejrzeć dostarczone przez firmę Solaris autobusy elektryczne.

Dojazd na zajezdnię oraz powrót zapewni bezpłatna linia „Zajezdnia”. Autobus będzie odjeżdżał z przystanku Plac Wolności 01 o godzinie 9:35, 10:35, 11:35 i nie będzie zatrzymywał się na przystankach pośrednich. Po zakończeniu zwiedzania autobus odwiezie uczestników na przystanek Plac Wolności 01. Uczestnictwo w zwiedzaniu zajezdni będzie wymagało wcześniejszej rezerwacji. Dla wszystkich uczestników odwiedzających zajezdnię przygotowaliśmy drobne upominki.

Informacje i zapisy pod nr telefonu: 81 466 29 43 – od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-15.00.

17 września 2022 r. (sobota)

Bezpłatne przejazdy zabytkowymi pojazdami – autobus Gutek

14.00-17.00 przystanek Brama Krakowska 03 – na trasie autobus Gutek

Autobus będzie odjeżdżać z przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 14:00, 15:00 oraz 16:00 i kursować będą poniższymi ulicami:

Lubartowska (Brama Krakowska 03) – al. Tysiąclecia – Ruska – Biernackiego – Prusa – Dolna 3 Maja – 3 Maja – Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – al. Kraśnicka – Zana – Bohaterów Monte Cassino – Armii Krajowej – Jana Pawła II – Filaretów – Głęboka – Narutowicza – Bernardyńska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Przejazd autobusem Gutek będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.

18 września 2022 r. (niedziela)

Bezpłatne przejazdy zabytkowymi pojazdami – trolejbus Skoda

14.00-17.00 przystanek Brama Krakowska 03 – na trasie autobus Skoda

Autobus będzie odjeżdżać z przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 14:00, 15:00 oraz 16:00 i kursować będą poniższymi ulicami:

Lubartowska (Brama Krakowska 03) – Obywatelska – Chodźki (pętla Chodźki-szpital) – Chodźki – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna – Droga Męczenników Majdanka (pętla Majdanek) – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna – al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Przejazd trolejbusem Skoda będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.

19 września 2022 r. (poniedziałek).

Lekcje edukacyjne „Bezpieczny Pasażer” w Świdniku

Przed trolejbusem ustawionym w pobliżu jednej ze szkół w Świdniku, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej dla grup dzieci (godz. 9-13 – 4 grupy – 45 minut lekcji i 15 minut przerwy)

20 września 2022 r. (wtorek)

Lekcje edukacyjne „Bezpieczny Pasażer” w Lublinie

W godz. 9.00-15.00 odbędą się lekcje pod hasłem „Bezpieczny pasażer”, czyli pogadanki z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz ruchu drogowego, rowerowego. Jest to kontynuacja akcji, która organizowana jest w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

W godz. 09:00-15:00, przed trolejbusem ustawionym w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej,

W godz. 09:00-15:00, policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lublinie, przeprowadzą, w ramach akcji profilaktycznej, zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.

Organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie, Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie i Komenda Miejska Policji w Lublinie
Zapisy: START 12 września br. godz. 7.00

Na zajęcia w ramach akcji „Bezpieczny Pasażer” obowiązują zapisy pod e-mail: [email protected] Ilość grup jest organiczna, decyduje kolejność zgłoszeń. Dodatkowe informacje pod nr tel. 724 990 003 (w godz. 7:30 – 15:30).

21 września 2022 r. (środa)

08:00-15:00 – Punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM w Lublinie pl. Łokietka 1 przy Ratuszu w Lublinie.

22 września 2022 r. (czwartek) Dzień bez Samochodu

Akcja „Do pracy inaczej niż autem” – Bezpłatne przejazdy

Zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Lublin podczas „Dnia bez Samochodu” obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego auta. W czwartek, 22 września ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie.

Zbliża się Europejski Tydzień Mobilności 2022. Tegoroczne hasło to: Mix & Move – Przesiadaj się i jedź

(fot. lublin112.pl\mat. prasowe)

20 komentarzy

  1. Zeroemisyjne.. no, no… Prąd do nich pewnie z fotowoltaiki pochodzi- chyba nie z węglowej elektrowni..

    • Dla tych pseudoekologów najważniejszy jest piąty wymiar (Chiny) w którym produkcja nie szkodzi światu – w Europie nie może być kolaplni bo szkodliwe, nie może być fabryk baterii, nie można utylizować…

  2. …a dla zainteresowanych ekologią… – degustacja karaluchów oraz wypieków z mączki owadziej 😉

  3. To zdecydujcie się w końcu, czy 22 września to środa czy czwartek.

  4. Nie ma w języku polskim słów wystarczająco obelżywych, które rzetelnie opisałyby funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Lublinie

  5. Ekologia dziwne slowo dziwni ludzie napedzani czyms dziwnym. Ekologie to bedziecie mieli w sezonie grzewczym