Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Żart uczniów czy internautów? Wulgarne słowo w nazwie jednej z lubelskich szkół

V Liceum Ogólnokształcące im. Marii ku##y Skłodowskiej – taka nazwa lubelskiej szkoły od kilku dni znajdowała się w serwisie Google Maps. Podobnych przypadków było wiele w całym kraju.

Od pewnego czasu niektórzy internauci w całym kraju, nadużywają funkcji pozwalającej zasugerować zmiany na mapach Google. Robią to w formie żartu, jednak czasami przekraczają granice przyzwoitości. W ubiegłym miesiącu głośno było o sprawie „Pomnika Czynów Polaków Robaków”. Nieznane osoby, wykorzystując algorytmy Google Maps, dokonały zmiany nazwy jednego ze szczecińskich pomników. Później podobne przypadki ujawniano co kilka dni.

W Mińsku Mazowieckim pojawił się „Zespół Szkół Psychoaktywnych im. Francy na Szczudłach”, kielecka szkoła Nazaretanek widniała pod nazwą „Świętych Pingwinów”, zaś Politechnikę Białostocką przechrzczono na „Poliburdel”. O ile wiele nazw zostało zmienionych na takie, które jedynie wywoływały uśmiech, to internauci zaczęli posuwać się dalej. Szczeciński pomnik „w hołdzie najmłodszym żołnierzom polskim” w mapach Google uzyskał nazwę „pomnika Twojej Starej Pijanej K###sa Bączurasa J###nego Wiadra”.

W tym tygodniu studenci informatyki jednej z lubelskich uczelni, podczas wykładów zwrócili uwagę, że podobne zmiany dokonano również na mapie Lublina. V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie uzyskało nazwę V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii ku##y Skłodowskiej. Dzisiaj w sieci nazwa jest już prawidłowa, jednak przez kilka dni w nazwie szkoły znajdowało się wulgarne słowo.

Jak wyjaśniał nam jeden z lubelskich informatyków, od wielu lat zajmujący się różnymi zagadnieniami związanymi z treściami internetowymi, wszystko wskazuje na to, że nie jest to sprawa pojedynczej osoby. Najprawdopodobniej grupa internautów nadużywa funkcji pozwalającej zasugerować zmiany na mapach. Jeżeli w niewielkim odstępie czasu wiele osób wpisze taką samą nową nazwę, system automatycznie uznaje ją za prawidłową i dokonuje zmian. Znacznie trudniejsze jest już odkręcenie całej sytuacji, gdyż trwa to wiele dni.

Żart uczniów czy internautów? Wulgarne słowo w nazwie jednej z lubelskich szkół
(fot. screen Google Maps)

17 komentarzy

  1. Jeszcze jest „Ćęńtróm Kółtóry w Łóblińię”

  2. Zajęcia z informatyki w szkole…