Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zaniedbany plac zamienią w zielona przestrzeń dla mieszkańców. Niebawem ruszy kolejny etap prac

Miasto przygotowuje się do kolejnych prac mających na celu utworzenia przyjaznego i bezpiecznego Przyjaznego Skweru dla mieszkańców Węglina Północnego. Nowa infrastruktura powinna być gotowa jesienią.

Teren pomiędzy al. Kraśnicką a ulicami Judyma i Zagłoby od wielu lat nie przynosi chluby tej lubelskiej dzielnicy. Co więcej, zaniedbany, terenowy parking i zdewastowane fragmenty z zielenią znajdują się w miejscu ważnego wjazdu do najstarszej części Węglina Północnego, w pobliżu Dzielnicowego Domu Kultury i nowego zespołu sportowego. Dlatego też od kilku już lat prowadzone są działania, aby odmienić to miejsce.

Dzięki temu powstał projekt utworzenia tam przyjaznego i bezpiecznego Przyjaznego Skweru dla mieszkańców. Został on zgłoszony do budżetu obywatelskiego i zyskał wymagane poparcie. W jego ramach zaplanowano, aby teren ten stał się wizytówką przestrzenną, punktem orientacyjnym i miejscem odpoczynku dla rowerzystów i osób, które po wyjściu z autobusu będą mogły wygodnie i bezpiecznie udać się w głąb osiedla.

W ubiegłym roku wykonane zostały roboty budowlane, będące pierwszym etapem prac. Objęły one utwardzenie placu, na którym ustawiono ławki, śmietnik oraz tablicę informacyjną a także 4 stojaki rowerowe. W tym roku ma ruszyć kolejny etap, w ramach którego powstanie 14 miejsc postojowych, przebudowane zostaną chodniki oraz wykonane oświetlenie. Do tego dołączą kolejne elementy małej architektury m.in. stolik wizualnie dopasowany do istniejących obiektów, a także 2 zielone ekrany z bluszczu. Nie zabraknie też zieleni. Posadzonym ma zostać 9 drzew liściastych i blisko 70 krzewów. Pojawi się tam: klon polny, berberys thunberga, perukowiec podolski, irga szwedzka, oliwnik srebrzysty, pęcherznica kalinolistna oraz tawuła.

– W tym roku kontynuujemy rozpoczęte kilka miesięcy temu prace mające na celu stworzenie przyjaznego oraz funkcjonalnego miejsca dla mieszkanek i mieszkańców dzielnicy Węglin Północny. W sam proces projektowania nowej przestrzeni włączyli się przedstawiciele Rady Dzielnicy, którzy zaproponowali wykorzystanie niestandardowych rozwiązań i materiałów. Dzięki wspólnym działaniom realizujemy pomysły lokalnej społeczności – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Obecnie miasto ogłosiło przetarg na wykonanie prac. Wykonawca będzie miał pół roku na realizację zadania od dnia podpisania umowy. Nowa infrastruktura powinna być gotowa jesienią.

10 komentarzy

 1. Powinni się jako pierwsze wziąć za pojazdy jak ta Nubira ze zdjęcia. Złom pozostawiony tam na stałe, by robił za darmową ekspozycję baneru reklamowego na przyczepce.

  • Adam z Janowic obok Mełgwi

   Jeśli OC opłacone, i wygląda w miarę – to mogą mu naskoczyć.
   Nie ma obowiązku posiadania aktualnego badania technicznego gdy auto stoi.

   Ale faktem jest, że to taka „Januszowa” reklama, która większość unikaj towaru\usługi z reklamy.
   Ale ostały się jeszcze Mirki…

 2. Lewaczek Lolo miły miękki chłopiec

  Już poparkowane. A gdzie Wierni staną na czas Mszy? Miasto Lublin walczy z Religią? Za Czarnka by się nie odważyli. Uważajcie, prześladowania wzmacniają kościół, niszczy się go dobrobytem.

  • To przyjedz i zobacz gdzie te święte krowy parkują w niedzielę. Ciekawe czy ktoś dostał mandat. Nóż w kieszeni się otwiera. Jak na tygodniu to policja stoi albo po jednej albo po drugiej stronie ulicy i łapią aż miło. Jak w niedzielę wierna trzoda parkuje gdzie popadnie to żadnego nie ma. Dramat.

 3. Nie wierzę w to co UM napisał :)

  No super miejsce do rekreacji i odpoczynku 10m od al.Kraśnickiej :):):):) Komfort odpoczynku będzie zapewniony dzięki tym nowo nasadzonym 9 drzewom!!! Już widzę jak ludzie z całego Lublina będą tam przyjeżdżać aby odpoczywać w spalinach i hałasie :):):)

 4. Po co te chodniki jeżeli nikt o nie nie dba? Zarośnięte bardziej niż szympans

 5. Nie zamienią TYLKO ZA NASZE PIENIĄDZE TO BĘDZIE.
  CZARÓW NIE MA

 6. Dyrdymałkiewicz

  Nowa infrastruktura powinna być gotowa jesienią, powiadacie…
  Z punktu widzenia wykonawców, jak już się dorwało fuchę to trzeba ją szanować i to co można by zrobić do czerwca, góra lipca, będzie się robić póki jesienne szarugi nie wygonią ich z placu „budowy”.

 7. No tak- mieszkancy tych eleganckich baraków przy Zagłoby będą mieli gdzie piwo wypić

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112