Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Żadna z gmin nie odmówiła. Mieszkańcy całego regionu mają mieć dostęp do „rządowego” węgla

Zdecydowana większość gmin z naszego regionu przystąpiła do dystrybucji węgla dla mieszkańców. Jedynie siedem nie zadeklarowało tego w wyznaczonym terminie. Nie oznacza to jednak, że tam sprzedaży nie będzie.

O północy minął termin składania deklaracji przez samorządy w sprawie przystąpienia do dystrybucji węgla dla mieszkańców. Jak przekazał dziś wojewoda lubelski, do programu przystąpią wszystkie gminy z Lubelszczyzny. Większość w bezpośredniej formie, kilka z nich w pośredniej. Lech Sprawka zaznaczył, że Urząd Wojewódzki nie otrzymał żadnego sygnału, aby jakakolwiek gmina podjęła decyzję, że definitywnie nie będzie się tym zajmować.

Jest jednak siedem samorządów, które nie zadeklarowały o przystąpieniu do zakupu węgla. W tym przypadku wojewoda zapewnia, iż nie oznacza to, że mieszkańcy tych gmin, nie będą mogli zaopatrzyć się w węgiel. Dystrybucją zajmą się bowiem inne gminy lub podmioty komercyjne.

– W przypadku tych siedmiu gmin, nie są to gminy, który odżegnały się od potrzeby zabezpieczenia swoich mieszkańców. One porozumiały się już z zewnętrznymi podmiotami, że to te podmioty wejdą w ich rolę. To one poinformują gminę, że podejmują się tego zadania – dodał Lech Sprawka.

Zgodnie z przepisami, gmina może prowadzić dystrybucję węgla samodzielnie, w ramach konsorcjum z innymi gminami lub też za pośrednictwem jednostki organizacyjnej bądź spółki komunalnej. Może też uczynić to inny podmiot np. prywatny skład węgla.

Mieszkańcy, którzy spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego, będą mogli kupić 3 tony węgla, jednak w dwóch partiach po 1,5 tony każda. Pierwszą do końca roku, drugą zaś do 30 kwietnia 2023 r. Zgodnie z założeniem, cena za tonę nie może być wyższa niż 2 tys. złotych. Tak będzie w większości samorządów, są jednak i takie, gdzie węgiel ma być tańszy. W Łęcznej będzie to 1,8 tys. zł.

Jeżeli chodzi zaś o sam sposób dystrybucji węgla wśród mieszkańców, to również zależy on od samorządu. Mogą oni przyjeżdżać po węgiel sami, lub też zamówić go z dostawą. Jednak dowiezienie węgla na posesję to już najczęściej dodatkowy koszt, który leży po stronie mieszkańca.

(fot. pixabay)

19 komentarzy

 1. Brawo na pochybel popaprańcom hahahaha

  • Dokładnie z kopalni wyjeżdża po 300zł a w gminie tylko 2000zł. Dzięki Bogu prezesi 50 spółek pośredniczących mają już za co premie zgarnąć. Brawo *** *….

   • Ten co wyjeżdża z kopalń po 300 zł trafia na ukrainę. „Rządowy” to te śmiecie z importu…

  • gdzie jest kasa ze sprzedaży CO2, dlaczego piss pogorszył warunki uzytkowania fotowoltaiki i wiatraków?

  • Do PiS Popraw tego ,,byka” POHYBEL piszę się przez samo h. Wstyd!!!!

 2. Rządowy węgiel? Co to jest? Rząd wydobywa węgiel i sprzedaje (rozdaje obywatelom)?

 3. zapomnieli dodac że wyngiel z Kulumbii czy Indonezji w 80 % własciwie się do niczego nie nadaje , to nawet nie miał węglowy tylko szlam. Zmarzną doopy gnijącym piskorzom to zmienią zdanie
  Na pohybel ebanym piskorzom !

  • Niby gminy mogą podpisać umowę z Bogdanką czy PGG. Pytanie czy wtedy dostaną polski węgiel czy bezczelnie ten z importu.

  • W tefauenie ci tych bzdur naopowiadali

   • Nie tylko pytanie do ciebie skąd tyle węgla przybędzie skoro go dzisiaj brakuje? Tylko w tvpis propaganda sukcesu wszystkiego w bród.Zmień kanał.

 4. Wungiel rzund kupuje gdzie popadnie jakbyśmy swego nie mieli tylko śmieci zwodzą które do niczego się nie nadają albo szlam albo kamień

 5. Przedsiębiorcom powonni węgiel rozdawać policjanci na komisariatach żeby mogli podreperować swój wizerunek po wystawianiu mandatów za pracę w czasie „epydemyyiii”.

 6. PiS ma poparcie coraz większe Popaprańcom słupki lecą w dół co miesiąc.

 7. PL może zapytaj Kaczyńskiego czy też morawieckiego gdzie się podziała państwowa kasa ? Bo z tego co wiem to PIS już nie ma czego rozdawać a słupki to chyba tobie lecą w górę reperując pseudo sondarze dla PIS bo tendencja jest wręcz odwrotna ludzie ci myślący mają już dosyć tych złodziei i oszustwo

 8. A o kase na węgiel składają wszystkie rodziny zamieszkałe w jednym domu bo ponoć sa luju w przepisach.

 9. To jest węgiel z Bogdanki

 10. Jarkowi się nie odmawia.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo