Z ulic Lublina wycofują ostatnie autobusy starego typu. Na trasy wyjadą nowe Ursusy (zdjęcia)

Od jutra wszystkie pojazdy lubelskiej komunikacji miejskiej będą niskopodłogowe. Cztery ostatnie autobusy, do których trzeba było wchodzić po schodach, wycofane zostaną z eksploatacji. Zastąpią je fabrycznie nowe Ursusy.

W środę na ulice Lublina wyjadą kolejne nowe pojazdy komunikacji miejskiej w Lublinie. Tym razem będzie to osiem autobusów marki Ursus zakupionych przez Zarząd Transportu Miejskiego. Ich użytkownikiem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Pojazdy będą kursować na liniach nr 3, 6, 13, 34 i 45. Docelowo jednak autobusy będą kierowane do obsługi linii nr 44 i 74.

Autobusy są fabrycznie nowe, każdy z nich ma 12 metrów długości, spełniają najwyższą normę emisji spalin Euro VI. Ponadto pojazdy są niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, monitorowane i klimatyzowane. Na ich wyposażeniu znajdują się również biletomaty z możliwością płatności kartą, bramki liczenia pasażerów oraz cztery podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Wyjazd nowych autobusów oznacza wycofanie z ruchu ostatnich czterech wysokopodłogowych autobusów marki Jelcz 120M, będących własnością MPK Lublin.

– Oznacza to koniec pewnej epoki w lubelskiej komunikacji miejskiej. Teraz do ruchu kierowany będzie tyko i wyłącznie tabor niskopodłogowy – tłumaczy Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Jak podliczył ZTM, obecnie całość taboru stanowią pojazdy niskopodłogowe, 90 proc. z nich posiada monitoring, 87 proc. pojazdów ma system zapowiedzi głosowych a 79 proc. autobusów to pojazdy posiadające normę zużycia paliwa Euro 5 i Euro 6. Do tego 73 proc. ogólnej liczby taboru stanowią pojazdy wyposażone w biletomaty zaś 70 proc. taboru lubelskiej komunikacji miejskiej ma na swoim wyposażeniu klimatyzację.

Co więcej, to nie koniec zakupów nowych pojazdów do obsługi komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Miejskiego prowadzi postępowanie na zakup 20 elektrycznych autobusów. W tym roku planowane jest jeszcze ogłoszenie kolejnych dwóch przetargów. Oba dotyczyć mają dostaw autobusów elektrycznych. Łącznie chodzi o 12 pojazdów.

(fot. ZTM Lublin)

22 komentarze

  1. Ursusy w centrum miasta

  2. Życzę nowym Ursusom przebiegu podobnego jak mają te wycofywane Jelcze 🙂

  3. Kiedy MPK zrezygnuje z usług podwykonawcy ze Świdnika.

  4. Kurde a wczoraj 2 razy mnie mijały dobre 120M. Jakbym wiedział że to ich ostatni kurs to bym poleciał za nimi. Dawno nie trafiłem na te egzemplarze – uwielbiam pracę ich silnika.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska
Zlot charytatywny na rzecz Lubelskiego Schroniska Dla Zwierząt
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania