Z redakcyjnego maila: Co zrobić z bobrami, jak z nimi rozmawiać, czym przekupić? (zdjęcia)

Nasz Czytelnik zaalarmował nas, że ma problem z… bobrami. Całą historię nieco przewrotnie opisał, ale jak widać na zdjęcia poczynania tych zwierząt są coraz śmielsze.

Czytelnik Piotr napisał do nas maila zatytułowanego „Apokalipsa w Sobieskiej Woli”. Patrząc na przesłane zdjęcia można odnieść wrażenie, że po części to określenie jest słuszne, ze względu na rozmiar zniszczeń w drzewostanie. Za zniszczeniami tymi zaś stoją bobry.

Była 8:00 dzisiejszego ranka, gdy leżałem jeszcze w łóżku, ale coś nie dawało mi spokoju, taka cisza, nic kompletnie nic. Postanowiłem szybko się ubrać i w tym momencie spadł porcelanowy ozdobny magnes z lodówki, który podtrzymywał grafik wywozu śmieci z Sobieskiej. Zły znak!

Czym prędzej pobiegłem na zewnątrz i tutaj szok! Cisza! Brak ludzi tak jak by wyparowali, próbuję wołać mojego kota Władka lecz i on przepadł bez śladu.

Po chwili usłyszałem szmer za domem blisko rzeki i tam skierowałem swoje kroki, a to co zobaczyłem przerosło moje najśmielsze oczekiwania, na drugim brzegu było wielkie zgromadzenie, wyglądało to jak sekta, jak jakiś obrzęd składania ofiary, „tłum” składał się z 12-23 dorosłych bobrów, które toczyły walkę o drzewo, moje drzewo!

Bez chwili wahania sięgnąłem po kawałek kiełbasy zwyczajnej, który trzymałem w kieszeni na drugie śniadanie i cisnąłem nim w stronę towarzystwa, co jednak miało negatywne następstwa, ponieważ jeden ze starszyzny podnosząc łapę wskazał mi środkowy palec i chrumkając dał mi do zrozumienia, że jest wegetarianinem i preferuje w drewnie, a szlag by cię trafił – pomyślałem i wróciłem szukać sztucera schowanego przez mojego dziadka podczas I wojny światowej, gdy nie znalazłem złapałem za grabie i pobiegłem ponownie nad rzekę, ale pech chciał, że bobrów już nie było, za to mym oczom ukazał się las…las po wojnie.

Dołączam fotki co zostało i proszę o pomoc, co z nimi zrobić, jak z nimi rozmawiać, czym przekupić?

Należy zaznaczyć, że bóbr w Polsce jest pod ochroną, a reprezentantem gatunku na naszych terenach jest bóbr europejski. Widać, że dużym sukcesem biologów w naszym kraju była odbudowa populacji tego gatunku. Obecnie zwierzęta zapuszczają się także na tereny miejskie, gdzie budują żeremia i wpływają na otaczający je ekosystem.

Znane są przypadki ataku bobrów na człowieka. W 2013 roku w Bełżcu zwierzę pogryzło 5-latka. Wtedy bobra odłowiono i przewieziono do Przemyśla.

Z kolei w sierpniu 2015 r. bobry zatrzymały szynobus, a pociąg wypadł z szyn. Do zdarzenia doszło na trasie kolejowej z Chełma do Włodawy w pobliżu miejscowości Sobibór. Szynobus jadący do Włodawy najechał na lezące w poprzek torów drzewo. W wyniku tego, doszło do wykolejenia z torowiska przedniej osi pojazdu. Szynobusem podróżowało około 20 pasażerów, na szczęście żaden nie odniósł obrażeń.

Jak ustalili przybyli na miejsce policjanci, kłoda została ściętą najprawdopodobniej przez bobry. Następnie przewróciła się na tory.

(fot. nadesłane Piotr, Policja Włodawa)

33 komentarze

 1. A to nicponie!

 2. Dasz bóbr łamane przez poka sowę

  Bobry ogolić, pnie drzew posmarować czymś śliskim, względnie zakutaczyć w jakieś zbroje i posmarować czymś śliskim np. smalcem z bobra.

 3. Faky????pokazali?? Ta zniewaga krwi wymaga!!!!!

 4. a może poukładać im tam gdzie rozrabiają ścięte drzewa, które nie nadają się do niczego oprócz opału. słupy energetyczne i podkłady kolejowe są zakonserwowane, he i nie będa smakować

 5. Boberek to dobry tylko u kobiety.

 6. Krakowską trzeba im było przyłożyć

 7. ALbo wazelina.

 8. One walczą z kornikami

 9. Co za świnie z tych bobrów. W razie kontroli to zgonić na bobry, że dokonały nielegalnej wycinki.

 10. Nauczyć się rozmowy z bobrami..najpierw niech ludzie nauczą się rozmawiać ze sobą..a od bobrów niech się nauczą jak się pracuje..Z resztą nie tylko bobry mogą dac ludziom dobrą lekcję..mrówki..pszczoły..kolibry..ale kto by miał na to czas..lepiej tępic i komentować poczciwe stworzenia..wstyt..?

 11. Wysłać kogoś z pisu, Kałużę przekonali to i z bobrami sobie poradzą

 12. dać im tv i ustawić tvp info,oniemieją z zachwytu nad dobrobytem,i szczęka im opadnie,a jak za długo nie będą gryzły drewna jak to u gryzoni siekacze uniemożliwią im nic poza trwaniem w zachwycie.

  • Proponuję TVN. Po 5 minuta będą rzygać na odległość i mieć zawroty głowy od głupoty totalnych

 13. Czytelnik Piotr to drugi Sienkiewicz, może ktoś wyda jego opowiadania albo jakąś powieść a od bobrów to niech się odp…i. Co do szynobusa to pan nim kierujący nie widział tegoż drzewa, widocznie ślepy i jak najszybciej należy jemu odebrać uprawnienia do prowadzenia jakichkolwiek pojazdów.

 14. Bobry to pożyteczne zwierzątka. Na mojej działce rosły uciążliwe dla mnie drzewa, na które nie dostałem zgody na wyrąb. Samowolka doprowadziłaby mnie do bankructwa. Schwytałem kilka bobrów, wpuściłem na ogrodzoną działkę i nie dałem żreć. Nazajutrz drzewa leżały, zgłosiłem szkodę i czekam na kasę! Da się obejść głpie prawo?

 15. polskie państwo ma swoich mieszkańców za kretynów i tak bobry zetną wszystkie drzewa, kormorany wyjedzą wszystkie ryby a kornik wyniszczy do końca tatry ze świerka bo to park to nie można wyciąć! Żenada i ignorancja narodu! Naród zaganiany nie ma czasu na przemyślenia i zdjęcie klapek z oczu. Żółte kamizelki do dzieła! Przebudźcie się póki jest ku temu czas! Przebudźcie się bo za późno będzie już! ps. chińczyk wykupuje infrastrukturę, energetykę, przesył itp. Nie ma już Polski 🙁

 16. Niech tylko następny szkodnik jak Szyszko waży się podnieśc swoją brudna łapę na przyrodę! Skur… połowę Puszczy Biakowieskiej zniszczyli wycieli i sprzedali pod pretekstem kornika. Nikt Puszczy nie ważył się niszczyć,
  Hitlerowcy,potem Komuniści nawet! ale pis podniósł rękę na nasze dziedzictwo i naszych dzieci! Pan Bóg skara, ręce im uschna!

  • Mniej propagandy oglądaj w TVN będziesz mądrzejszy pacanie

   • wytłumacz czemu od kornika uschły prawie wszystkie drzewa w tatrzańskim parku narodowym i czemu jest tyle suchych powalonych od wiatru? bo natura tak chciała? tylko człowiek powinien mądrze jej pomagać i chronić a nie pozostawiać na pastwę kornika!

    • Do_Marian i innych barbarzyńców

     Tj. Kolejne kłamstwo. Kornik od zawsze u nas był i będzie. Tak jak i inne zwierzęta, organizmy egzystujace w ekosystemie. Natura umie sama z tym poradzić. Tj. kłamstwo które to rozpowszechniaja bandyci, aby mieć pretekst do wycinki drzew a następnie ich sprzedaży. Jakim skur…. trzeba być aby niszczyć las, sprzedawać,to przecież jest dla nas naszych dzieci, wnuków. Ktorzy to niezabacza już tego…

     • te ekolog wytłumacz czemu 80% świerków w TPN jest martwych? Mózg masz wyprany i pewnie kasę ciągniesz dla ekologów od normalnych ludzi. Przyroda jest dla człowieka. Ten kto nad nią dominuje ten ma prawo nią zarządzać. Ciekawe czy kiedykolwiek jadłeś loda patyczkniem drewnianym i czy papieru używasz do …… Taki obrońca interesowny!

     • Co PAJACU JESTES LESNIKIEM? ILEŚ WZIAL ZA WYCINKE? NASZYCH LASÓW. TRZEBA TO SPRYWATYZOWAC I ROZGONIC TO TOWARZYSTWO.

  • Niemcy właśnie kładą kilkadziesiąt hektarów swojej puszczy pod kopalnię odkrywkową węgla brunatnego i jakoś o to nikogo d… nie boli. Wiadome, że będzie jazgot o nasze drzewa, ucichnie dopiero, jak kornik się na dobre rozpanoszy i przeniesie na lasy typowo produkcyjne. Chodzi o to, żeby nasze drewno przestało być konkurencją dla Niemiec i ich przyjaciół Rosjan, tak jak były konkurencją nasze hodowle zwierząt futerkowych czy rzeźnie prowadzące ubój rytualny. Ludzie nie przestali się odziewać w futra ani jeść wołowiny halal tylko dlatego, że spadła podaż z Polski. Popyt nie zmalał i został zaspokojony przez niemieckie rzeźnie i rosyjskie hodowle. Gratuluję lewakom i pseudoekologom, w tej sprawie staliście ramię w ramię z PiS.

   • Do_Miejscowy (burak)

    HA ha następny wiejski IDIOTA. Niemcy ani nikt w Europie niema takiej Puszczy jak my! Dziewiczego lasu. Oni tam niemaja co wycinać, wiec neklam.
    Dlaczego tacy jak ty, którzy są w mniejszośći i niemaja racji zawsze najbardziej dra mordy.

 17. a moze pookrecac pnie siatka stalowa albo blacha ?? 😀

 18. Do gy: okręcanie stalową siatką czy blachą nie przejdzie, bo zaraz ekolodzy się zjadą. Najlepiej pozakładać przepocone koszulki KON STY TUCJA. I tanio, i politycznie, i ekologicznie i skutecznie!

  • Najlepiej zniszczyc powietrze w tym kraju jak już to zrobili. Wyciąć lasy, zatruć wode. A kto to wszystko robi? Katolik! Który to jeszcze nie paktuje pokatnie z ksiezmi. Ale to do czasu. Przyjdzie na nich kryska na matyska.

 19. U wujka jeszcze we wczesnych latach 2000 się rozpanoszyły i zalewało już podwórek i szopę, bo żeka niedaleko.
  Sąsiedzi mieli ten sam problem, ale gmina nie reagowała w żaden sposób i wręcz urakała jednego sąsiada na niszczenie żeremii.
  Najgorsze jest to, że bobry przywieźli jacyś ekolodzy, ale za szkody już płacić nie chcieli, no bo co ich obchodzi, że przez ich działanie komuś budynki niszczeją.

  Chciałbym napisać, że wszytsko skończyło się dobrze, ale nie, jak wujek w końcu nie wytrzymał i pozabijał te szkodniki to nagle gmina się zainteresowała i wujek dostał wysoką grzywnę i zawiasy.

  Chory kraj, przyniesie taki zwierzynę która niszczy dopytek, i gmina ma to gdzieś, ale jak człowiek sobie sam poradzi to nagle wielki porblem, a przecież mieli kilka miesięcy żeby zareagować i przenieść te bobry gdzie indziej, ale nie lepiej udawać świętego i zniszczyć człowieka

 20. AAA i oto nadejdzie wybuch (super wulkan) temperatura w lipcu spadnie w europie do -25 stopni popioły zniszcza wszystko ziemie urodzajne staną sie jałowe i trzeba bedzie jeść zamarznięte zwierzątka.Nastanie jedność i zgoda a głód bedzie niewyobrażalny

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9564zł -0.21%
  • GBP 4.9886zł -0.11%
  • EUR 4.4745zł 0%
  • CHF 4.2006zł -0.22%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka