Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Wzrost zainteresowania służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej, a w ostatnich dniach agresja Rosji na Ukrainę sprawiły, że coraz więcej osób z Lubelszczyzny deklaruje chęć wstąpienia w szeregi terytorialsów.

Najbliższe powołanie kandydatów w szeregi 2 Lubelskiej Brygadzie OT zaplanowane jest na 25 marca br. Do Wojskowych Komend Uzupełnień do dziś wpłynęło już ponad 60 wniosków o przyjęcie do służby w 2 LBOT.

– W ostatnich dniach wzrosło zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim, w tym także w Wojskach Obrony Terytorialnej. W WKU w Lublinie nastąpił znaczny wzrost zgłoszeń osób poprzez portal rekrutacyjny, duże nasilenie miało miejsce w dniach 25.02-27.02.2022 r. Od początku tego tygodnia pracownicy WKU odbierają bardzo dużo telefonów od osób chętnych do służby wojskowej, a szczególnie do terytorialnej służby wojskowej. W wyniku weryfikacji, poprzez rozmowy telefoniczne, zdecydowana większość ochotników deklaruje chęć służby wojskowej oraz złożenia wniosku o powołanie – powiedział major Marek Kubicki, szef Wydziału Rekrutacji w WKU w Lublinie.

Wzrost zainteresowania służbą w WOT zauważają również rekruterzy 2 LBOT z tzw. mobilnych zespołów rekrutacyjnych.

– Odbieram w ostatnich dniach bardzo dużo telefonów i maili z zapytaniami, jak wygląda służba i jak do nas wstąpić. Ochotnicy nawet przychodzą osobiście na jednostkę i od razu składają wnioski. Wszyscy podkreślają, że chcą się szkolić, chcą być przygotowani, aby bronić swojej rodziny, domu i ojczyzny, jeśli będzie taka potrzeba. Większość przyznaje, już od dawna myśleli o wojsku, ale dopiero wydarzenia na Ukrainie ich zmobilizowały – mówi kpr. Mariola Klimowicz-Dobrowolska rekruter z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa.

Wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny, którzy chcieliby dołączyć do Lubelskiej Brygady OT zachęcamy, aby skorzystali z pomocy rekruterów. Kontakty do nich dostępne są na stronie internetowej: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/). Innym sposobem jest złożenie wniosku w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu) albo przez platformę internetową ePUAP.

Terminy powołań ochotników w 2 LBOT

Terminy szkoleń podstawowych w Lubelskiej Brygadzie OT dla ochotników bez doświadczenia wojskowego to: 25.03-09.04; 6-21.05; 1-16.07; 16.09-01.10; 14-29.10; 25.11-10.12; 17-18.12 (kontynuacja szkolenia podczas ferii zimowych w 2023). Dla żołnierzy rezerwy przewidziano 4 terminy szkoleń wyrównawczych: 25.03; 23.04; 23.07; 1.10.

Kwalifikacja wojskowa 2022

Za miesiąc, dokładnie 4 kwietnia br. rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Będzie to dobry czas, aby zdecydować się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Z myślą o kandydatach, przy każdej komisji kwalifikacyjnej rekruterzy 2 LBOT przygotują punkty informacyjne, w których będzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje o służbie w WOT.

Kwalifikacja potrwa do 8 lipca i obejmie w sumie ok. 300 tys. młodych Polaków. Obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.

(fot. WOT)

11 komentarzy

 1. Richard Lwi Ogon

  Uważam, że wzrost zainteresowania służbą wojskową w czasie kiedy Ojczyźnie zagraża faszyzm jest czymś zupełnie naturalnym.
  Też bym się zadeklarował, ale wiek „nie ten”…
  We wczorajszych obradach Sejmu RP, podobało mi się wystąpienie posła z Kukiz 15, proponował on, żeby w w takiej sytuacji w jakiej znalazła się Polska, szerzej udostępnić dostęp do broni Obywatelom RP, żeby w potrzebie nie musieli chwytać za noże, siekiery, czy maczugi.

  • W nosie mam ganianie z kapiszonem po polach.
   Dadzą porządny sprzęt to pomyślę.

   • Dziadek ze "slamsowa"

    Mnie nie muszą dawać, wystarczy, że pozwolą mieć… sam se kupię

 2. A co na to niebinarni w tęczowych rurkach?

  • Dziecko, jak trochę podrośniesz, jak dobrze pójdzie, może zmądrzejesz, to może też poczujesz chęć dowiedzenia się z której
   strony broń ma wylot lufy, a gdzie trzeba „kliknąć” żeby wystrzeliła.

   • Daj mi te drony nie gnaty

    Drobiem zanim wyciągnął byś pukawke młodszy kolega z pokoju by cię zdjął paląc faje na tapczanie.
    I tak nie skleisz.

   • Długo nad tym myślałeś Nieszczęście Losu ?

   • Chichot Ty jak byś dostał broń i strzeliłbyś sobie w łeb ti byś jeszcze dwa tygodnie żył zanim by kula mózg znalazła

 3. A co na to PO? Oni nadal przeciwko WOT i gadają, że to wojsko PiS do rozpędzania tęczowych spędów? Dziękujcie Bogu, że teraz rządzi PiS i że opanowali sytuację na granicy z Białorusią. Bo Putin urządzałby nam teraz taką jazdę, że szok. Do tego potrzebne było mu to zamieszanie na granicy. Rozwalić Polskę a potem z NATO pójdzie łatwo.

 4. Przereklamowane to fałszywe i na wyrost…tak ostatnia deska ratunku dla słabej żeby nie rzec nie udolnej armii…same stare zapasione wąsate dziady na wysokich stołkach…taka armia…mamy więcej generałów niż USA…i co. Z tego…jak nic pożytku …słabo ale cóż…

Z kraju

Sport