Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Wysyp fałszywych ukraińskich praw jazdy

Od początku 2021 roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili już 39 fałszywych praw jazdy. „Lewe prawka” przedstawiane były w trakcie prowadzonych kontroli granicznych oraz drogowych.

W minioną sobotę funkcjonariusze straży granicznej z Lublina, podczas prowadzonej kontroli drogowej w Dorohuczy w powiecie świdnickim, zatrzymali 49-letniego obywatela Polski.

Mężczyzna poruszał się samochodem osobowym na szwajcarskich numerach rejestracyjnych. W czasie prowadzonej kontroli, posłużył się ukraińskim prawem jazdy. Podczas dalszych czynności, funkcjonariusze ustalili, iż dokument jest „fałszywką”.

W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, dotyczące posługiwania się fałszywym dokumentem. Dodatkowo, za kierowanie pojazdem silnikowym bez wymaganych uprawnień, mężczyznę ukarano mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Kolejne fałszywe prawa jazdy zostały zatrzymane dzień później na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Tym razem dokumentami posłużyli się dwaj obywatele Ukrainy. Mężczyźni w wieku 34 i 38 lat zostali zatrzymani, zaś w ich sprawach również wszczęto postępowania przygotowawcze dotyczące posługiwania się fałszywymi dokumentami. Cudzoziemcy po zakończeniu prowadzenia wobec nich czynności procesowych, zrezygnowali z dalszej podróży i powrócili na terytorium Ukrainy.

Tylko w tym roku funkcjonariusze NOSG, zatrzymali już 39 fałszywych praw jazdy.

(fot. SG)

14 komentarzy

 1. tak było w „drogówce” z Krakowa. Jeden miał lewe prawko i przysłał zmiennika – też z lewizną.

 2. Poprosimy o kontrolę w tym kierunku kierowców półtaksówek jeżdżących na aplikacjach.

  • a może lepiej poprosić o kontrolę sprawności legalnych wąsatych pełnoletnich letnich taksówek?

 3. To, że ktoś bez PJ jeździ źle, to może być jeszcze zrozumiałe. Nie zrobił kursu, nie zdał egzaminu, więc nie umie kierować. Ale dlaczego ludzie z ważnym prawdziwym PJ jeżdżą przeważnie źle, a niekiedy wręcz tragicznie?

 4. Bolt kupują ukraińskie prawo jazdy

  • Kolejne kontrole w Warszawie
   Napisano 13 stycznia, 2021 przez Strefa
   W dniu dzisiejszym policjanci wraz z funkcjonariuszkami Służby Celno-Skarbowej kontrolowali przewoźników wożących zarobkowo pasażerów samochodami osobowymi. Dzisiejsze kontrole miały miejsce przy Dworcu Wschodnim; rano od ulicy Kijowskiej, a po południu od ulicy Lubelskiej.
   Skontrolowano łącznie trzynastu kierowców: ośmiu z Bolta, trzech z Ubera i po jednym z Moja i Mini. Jeden z kierowców miał komplet dokumentów, samochód oznakowany prawie prawidłowo. Twierdził, że ma wirtualny taksometr i e-kasę. Niestety pasażer przez ponad godzinę nie otrzymał paragonu, więc kierowca sprawę będzie wyjaśniał sobie z organami skarbowymi.
   Po raz kolejny wpadł kierowca z Moja. Ten na widok policjantów zawrócił i próbował uciec. Po dwóch minutach był już przesłuchiwany przez funkcjonariuszy. Moja dostanie kolejną karę za brak licencji na pośrednika, bo do dnia dzisiejszego takowa nie widnieje w rejestrze prowadzonym przez GITD. Podobnie ma się sprawa z Mini. Tej firmy także nie ma w rejestrze pośredników.
   „Edit:
   Jak się okazało, Mini posiada licencję na pośrednictwo. Natomiast kara za wydanie zlecenia podmiotowi nieposiadającemu stosownej licencji raczej tej firmy nie ominie. Jest to 40 tys. złotych”.
   Jeden z kierowców Ubera postanowił cofać drogą jednokierunkową przy ulicy Kijowskiej. Nie zdążył. Policjanci dogonili go, zanim zdołał wyjechać z rynny przy Dworcu.
   Ale wszystkich przebił kierowca Skody jeżdżący dla Bolta. Woził ludzi mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Został zatrzymany przez policjantów i resztę dnia spędzi w areszcie, a jego samochód został odholowany na parking policyjny.

  • I nawet Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Lublin zatrudnia do Bolta.
   BOLT & UBER LUBLIN
   Grupa Publiczna
   2,6 tys. członków grupy Filip Jastrzębski
   16 lutego o 11:18 ·
   Zatrudnię osobę chętną do pracy jako kierowca taksówki BOLT……….

 5. Lewe ukraińskie prawka to znany proceder od 2015 roku!!! WoooooW po niemal 6 latach „służby” to zauważył… Co za refleks…

 6. Tego będzie więcej...

  To tylko prawo jazdy… a przypomnę, że żyąd zatwierdził import ukrainskich doktorow i felczerów to wyszczepienia tym „czymś” polinianków. A więc wszelkie dyplomy nie wymagają nostrywfikacji!… Podobno na ukrainskich bazarach juz brakuje tuszu do pieczątek.
  Coż, tak będą nas zwalczać i dzielić – import niewiadomoego pochodzenia fachowców doktorów z eksperymentalnym wyszczykiem…. i to bez jakiejkowiek odpowiedzialności za ewentualne problemy, NOPy, zgodny. Rozumiecie, co tu się odpier***la??
  Zyczę czujności, rozumu i zdrowia.

 7. Jakby tak im wszystkim sprawdzić te prawka ,to by był dopiero „wysyp ” fałszywek

 8. Ale sensacja ,przecież u nich wystarczy odpowiednia kwota i można mieć papiery na wszystko

 9. Bolt i Uber,tam sami Ukraińcy pracują i do tego bez prawa jazdy.

 10. A czego innego się spodziewać po patologii z kraju trzeciego świata? Podrobione dokumenty to najmniejszy problem. Nielegalni imigranci z ukrainy niszczą polską gospodarkę, kradną pracę Polakom i zaniżają ich płace, roznoszą choroby; odrę, gruźlicę, hiv, asf, wszelkie możliwe weneryczne, napadają, kradną, mordują, przemycają broń, masowo wykupują mieszkania i kolonizują Polskę milionami bez żadnych ograniczeń. Nielegalni imigranci spoza Unii Europejskiej są traktowani w Polsce lepiej niż Polacy, a ogłupiali Polacy jeszcze ich wspierają i nazywają „braćmi”.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo