Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wykorzystają ukrytą kamerę, aby sprawdzić kto nie segreguje śmieci

Władze Zamościa za pomocą kamery będą podglądać poczynania mieszkańców w altanach śmietnikowych. Zamierzają ujawniać osoby, które nie segregują śmieci i podrzucają odpady gabarytowe. Sprawcy maja być karani.

Większość samorządów w całym kraju boryka się z problemem tzw. podrzucania śmieci. Chodzi głównie o odpady gabarytowe, które miesiącami potrafią zalegać w altanach śmietnikowych. Osoby remontujące mieszkania wyrzucają stare meble, armaturę łazienkową, wersalki, lodówki, pralki a nawet sterty gruzu. Problem jest w tym, że tego typu odpadów nie zabierze standardowy pojazd, który co kilka dni podjeżdża opróżniać pojemniki. Odbierane są one w zależności od gminy, średnio raz na kilka miesięcy.

Jednak każdy z mieszkańców może na bieżąco oddać je bezpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Patrząc na sterty tego typu odpadów leżących pod wiatami śmietnikowymi, nie wszyscy z tego korzystają. Powoduje to zanieczyszczenie terenu wokół pojemników i znacznie utrudnia służbom porządkowym utrzymanie tych miejsc w należytym porządku. Dodatkowo negatywnie wpływa na estetykę osiedli.

Z problemem tym postanowiły walczyć władze Zamościa. Miasto zakupiło przenośną reagującą na ruch kamerę, która może pracować zarówno w dzień jak i w nocy. Będzie montowana w tych miejscach, gdzie pojawiają się wątpliwości co do poprawnej segregacji odpadów. Zasięg czujnika ruchu urządzenia wynosi ok. 20 metrów. Urzędnicy zapowiadają, że w uzasadnionych przypadkach nagrania będą przekazywane Policji lub Straży Miejskiej, celem nałożenia mandatu karnego na mieszkańców, którzy podrzucają odpady do miejsc do tego nieprzeznaczonych

Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych działają w każdej gminie. Można do nich dostarczyć nieodpłatnie odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, gruz, odpady budowlane, opony oraz co ważne w przypadku właścicieli domków jednorodzinnych, odpady zielone. W wielu tego typu punktach mieszkańcy mogą również wypożyczyć bezpłatnie przyczepki, celem przewiezienia odpadów.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

26 komentarzy

  1. Dobre zajęcie mają pilnowanie śmieci . Za to trzeba zapłacić a płacimy my

  2. @Fluffy obyś to przeczytał bo przykro mi się zrobiło. Mpk oczywiście wygrywa ale dopłaca do tego interesu a inne firmy też się tym zajmują głównie jednoosobowe, jest ich kilka ale u nich nie ma opiekunów, jak by były prywaciarze to rodzice niepełnosprawnych dzieci musieli by płacić za przewóz dzieci niepełnosprawnych a tak nie płacą. Pefron nie płaci 100% za przejazd zauważ że busy mpk zajmują się też przewozem osób starszych na wózkach i też płacą śmiesznie mało.

  3. Socjalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju.

  4. Można? Można!

    A w Nakle nad Notecią to trzeba wynieść śmieci z domu posegregowane i z elektroniczną kartą segregujażego – nie trzeba więc kamer… portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/naklo-czyli-wzor-do-nasladowania,55172.html

  5. Was lubelskie wsiury trzeba tak samo monitorować bo ciężko Wam posegregować… I jeszcze się do Europy zachodniej porównują… Hehehe

    • Chcesz to sobie segreguj. Ja mam w d… ie. Mogą sobie jeszcze i 200% podnieść ceny. Stać mnie!

  6. Niedługo będzie etat babci śmietnikowej, która będzie przyjmować śmieci do fajansa 🙂