Wykorzystają ukrytą kamerę, aby sprawdzić kto nie segreguje śmieci

Władze Zamościa za pomocą kamery będą podglądać poczynania mieszkańców w altanach śmietnikowych. Zamierzają ujawniać osoby, które nie segregują śmieci i podrzucają odpady gabarytowe. Sprawcy maja być karani.

Większość samorządów w całym kraju boryka się z problemem tzw. podrzucania śmieci. Chodzi głównie o odpady gabarytowe, które miesiącami potrafią zalegać w altanach śmietnikowych. Osoby remontujące mieszkania wyrzucają stare meble, armaturę łazienkową, wersalki, lodówki, pralki a nawet sterty gruzu. Problem jest w tym, że tego typu odpadów nie zabierze standardowy pojazd, który co kilka dni podjeżdża opróżniać pojemniki. Odbierane są one w zależności od gminy, średnio raz na kilka miesięcy.

Jednak każdy z mieszkańców może na bieżąco oddać je bezpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Patrząc na sterty tego typu odpadów leżących pod wiatami śmietnikowymi, nie wszyscy z tego korzystają. Powoduje to zanieczyszczenie terenu wokół pojemników i znacznie utrudnia służbom porządkowym utrzymanie tych miejsc w należytym porządku. Dodatkowo negatywnie wpływa na estetykę osiedli.

Z problemem tym postanowiły walczyć władze Zamościa. Miasto zakupiło przenośną reagującą na ruch kamerę, która może pracować zarówno w dzień jak i w nocy. Będzie montowana w tych miejscach, gdzie pojawiają się wątpliwości co do poprawnej segregacji odpadów. Zasięg czujnika ruchu urządzenia wynosi ok. 20 metrów. Urzędnicy zapowiadają, że w uzasadnionych przypadkach nagrania będą przekazywane Policji lub Straży Miejskiej, celem nałożenia mandatu karnego na mieszkańców, którzy podrzucają odpady do miejsc do tego nieprzeznaczonych

Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych działają w każdej gminie. Można do nich dostarczyć nieodpłatnie odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, gruz, odpady budowlane, opony oraz co ważne w przypadku właścicieli domków jednorodzinnych, odpady zielone. W wielu tego typu punktach mieszkańcy mogą również wypożyczyć bezpłatnie przyczepki, celem przewiezienia odpadów.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

26 komentarzy

 1. Dobre zajęcie mają pilnowanie śmieci . Za to trzeba zapłacić a płacimy my

 2. @Fluffy obyś to przeczytał bo przykro mi się zrobiło. Mpk oczywiście wygrywa ale dopłaca do tego interesu a inne firmy też się tym zajmują głównie jednoosobowe, jest ich kilka ale u nich nie ma opiekunów, jak by były prywaciarze to rodzice niepełnosprawnych dzieci musieli by płacić za przewóz dzieci niepełnosprawnych a tak nie płacą. Pefron nie płaci 100% za przejazd zauważ że busy mpk zajmują się też przewozem osób starszych na wózkach i też płacą śmiesznie mało.

 3. Socjalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju.

 4. Można? Można!

  A w Nakle nad Notecią to trzeba wynieść śmieci z domu posegregowane i z elektroniczną kartą segregujażego – nie trzeba więc kamer… portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/naklo-czyli-wzor-do-nasladowania,55172.html

 5. Was lubelskie wsiury trzeba tak samo monitorować bo ciężko Wam posegregować… I jeszcze się do Europy zachodniej porównują… Hehehe

  • Chcesz to sobie segreguj. Ja mam w d… ie. Mogą sobie jeszcze i 200% podnieść ceny. Stać mnie!

 6. Niedługo będzie etat babci śmietnikowej, która będzie przyjmować śmieci do fajansa 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8065zł -0.72%
  • GBP 5.2513zł -0.41%
  • EUR 4.5552zł -0.16%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja