Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wyjeżdżasz na święta do rodziny? Odpowiednio zabezpiecz dom!

Świętom Wielkanocnym towarzyszą wyjazdy i zwiększony ruch na drogach. Przed wyruszeniem w podróż warto zadbać o bezpieczeństwo swojego domu lub mieszkania. W celu przypomnienia policjanci przedstawiają kilka podstawowych zasad, jakie należy zastosować, aby zabezpieczyć swoje mieszkanie przed włamywaczami i uniknąć stania się ich ofiarą.

Pamiętaj, że zabezpieczenie domu przed złodziejami to ciągły proces i wymaga stałej uwagi. Wdrożenie poniższych zasad z pewnością zwiększy poziom bezpieczeństwa twojego domu i pozwoli vi spokojnie wyjechać na wakacje czy święta. Policjanci przekazują kilka praktycznych wskazówek, aby po powrocie z wyjazdu nie być niemile zaskoczonym:

?Nie publikuj informacji na temat swojego wyjazdu na portalach społecznościowych lub w miejscach publicznych,

?Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż zamki o zwiększonej odporności na włamanie oraz wizjer. Dodatkowo można zamontować oświetlenie z czujnikiem ruchu i domofon,

?Zamontuj system kamer monitorujących mieszkanie, dom czy przyległy teren pod naszą nieobecność,

?Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne ogrodzenie, rozważ zakup psa,

?Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzję lub zasłony tak, aby wnętrze mieszkania było niewidoczne z zewnątrz,

?Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, biżuterii, innych cenniejszych przedmiotów jest bank,

?Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką ani doniczką – są to miejsce sprawdzane przez włamywaczy w pierwszej kolejności,

?Wykonaj zdjęcia, zanotuj marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (kamera, aparat fotograficzny, rower, itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznakuj (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, czyją są własnością),

?Zwracaj uwagę na kręcących się przy klatkach schodowych lub w pobliżu domu ludzi. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów,

?Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób do mieszkania,

?Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności,

?Poinformuj o wyjeździe sąsiadów.

Wyjeżdżając na święta wielkanocne zachowajmy też ostrożność na drogach – bądźmy uważni, wyspani i czujni. To podstawowe zasady, których powinni trzymać się kierowcy!

Co zrobić kiedy doszło do włamania?

Jeśli doszło już do włamania, ważne jest, aby zachować spokój i jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki:

?Zadzwoń na policję – Niezwłocznie powiadom policję o włamaniu i opisz dokładnie, co się stało. Pamiętaj, że zawsze lepiej zgłosić zdarzenie, nawet jeśli nie jesteś pewny, czy doszło do kradzieży czy tylko próby włamania.

?Nie wchodź do domu – Nie wchodź do domu, jeśli podejrzewasz, że włamywacz jest w środku. Czekaj na policję w bezpiecznym miejscu.

?Zabezpiecz ślady – Nie dotykaj ani nie przesuwaj rzeczy, ponieważ możesz zniszczyć ślady lub utrudnić policji pracę. Zabezpiecz miejsce zdarzenia, najlepiej przy pomocy jednorazowych rękawiczek lub czegoś podobnego.

?Dokonaj inwentaryzacji strat – Sporządź listę skradzionych lub uszkodzonych przedmiotów. Możesz także zrobić zdjęcia, co ułatwi pracę policji.

?Powiadom ubezpieczyciela – Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i zgłoś straty. Pamiętaj, że im szybciej to zrobisz, tym szybciej zostaniesz zrekompensowany.

?Przygotuj dokumenty – Przygotuj dokumenty i faktury, które będą potrzebne do zgłoszenia roszczeń do ubezpieczyciela.

W przypadku włamania ważne jest, aby jak najszybciej działać i powiadomić odpowiednie służby. Pamiętaj, żeby zachować spokój i nie podejmować działań, które mogą zniszczyć ślady lub zagrażać Twojemu bezpieczeństwu.

(fot. Policja)

5 komentarzy

  1. Bzdury te zabezpieczenia, zamki, sztaby ,ogrodzenia, psy, drzwi i okna pancerne, kamery dla kapturów i kominiarek. Może to i dobre dla menela. Stosuję lepszy pomysł. Kiedyś kupiłem po okazyjnej cenie kilka min przeciwpiechotnych. Umieszczam je w szkatułkach, sejfiku. Domownicy wiedzą by tego nie dotykać. Pójdę pewnie siedzieć, ale będę miał złodziejskie grabki na pamiątkę.

  2. „nie mile” pisze się łącznie: niemile (chyba że tu chodzi o mile morskie). Poza tym niektóre porady – jak na pół dnia przed świętami – są „the best”. Kup sobie i zamontuj system kamer, czujników, domofonów, zrób solidne ogrodzenie i kup solidnego psa. Wszystko to jest przecież bez problemu do zrobienia w Wielka Sobotę, w końcu – skoro jest ona taka wielka… 🙂

  3. Jest tyle metod rozwiązania kwestii złodziejstwa, tylko że później psy człowieka ciągają po sądach.

Z kraju