Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wybrano najlepszego dowódcę sekcji w 2 LBOT (zdjęcia)

W Lasach Parczewskich odbyły się zawody użyteczno-bojowe dla dowódców sekcji lekkiej piechoty 2 Lubelskiej Brygady OT. To doskonały sprawdzian wyszkolenia, przygotowania kondycyjnego oraz psychofizycznego kadry dowódczej 2 LBOT.

W zawodach dla dowódców sekcji lekkiej piechoty, organizowanych przez 23 bialski batalion lekkiej piechoty, wzięli udział reprezentanci wszystkich batalionów i kompanii szkolnej 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Głównymi konkurencjami w tegorocznych zawodach była pętla taktyczna, rywalizacja strzelecka oraz rywalizacja sportowa. Areną zmagań dowódców sekcji były Lasy Parczewskie oraz strzelnica „Guardian” w m. Woskrzenice Duże.

Pierwszego dnia zawodów, podczas liczącej 35 km pętli taktycznej, zawodnicy zmierzyli się z takimi konkurencjami jak: taktyczny tor przeszkód, zadania siłowe, czy sporządzanie szkicu działania. Po intensywnych i wyczerpujących zadaniach w trudnym terenie leśnym, uczestnicy zostali poddani konkurencjom wymagającym uwagi i koncentracji, jak ćwiczenia w zapamiętywaniu, łamigłówki, test wiedzy o wojsku, czy orientowanie topograficzne. Zawodnicy musieli również wykazać się wiedzą, jak przetrwać w trudnych warunkach i w jaki sposób korzystając z posiadanego wyposażenia utrzymać swój organizm w kondycji umożliwiającej kontynuowanie ekstremalnego wysiłku. Drugiego dnia, przy deficycie snu i dyskomforcie termicznym organizmu zawodnicy przystąpili do współzawodnictwa sportowego, rywalizacji strzeleckiej oraz testu na spostrzegawczość.

Najlepszym dowódcą sekcji 2 LBOT we wszystkich konkurencjach został st. kpr. Marcin Milewski z 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty.

– Wygrało moje doświadczenie, jestem nauczony wyciągać ze swojego organizmu jak najwięcej. Podczas zawodów mogliśmy przekonać się, jak zmęczenie fizyczne i wychłodzenie organizmu mają wpływ na proces myślenia i szybkie podejmowanie właściwych decyzji. Głównie chodziło o głowę, czyli naszą psychikę, bo ciało pójdzie daleko, ale jak głowa siądzie to nic z tego nie będzie. Ważne też, że w sekcji byliśmy nastawieni na współpracę i uzupełnialiśmy się nawzajem – mówi st. kpr. Milewski.

Celem zawodów użyteczno-bojowych było przede wszystkim sprawdzenie poziomu wyszkolenia dowódców sekcji lekkiej piechoty w 2 LBOT. Ważnym aspektem jest także aktywizacja żołnierzy do podnoszenia i utrzymywania wysokiej sprawności fizycznej.

Sekcja lekkiej piechoty, zwana „wspaniałą dwunastką” jest podstawowym elementem bojowym Wojsk Obrony Terytorialnej. To zespół dwunastu żołnierzy, z których każdy posiada określone kompetencje. Dowódcy sekcji, którzy rekrutowani są zarówno spośród żołnierzy zawodowych jak i OT muszą wyróżniać się bardzo dobrym przygotowaniem bojowym, jak również wysokimi predyspozycjami przywódczymi.

Wybrano najlepszego dowódcę sekcji w 2 LBOT (zdjęcia)

Wybrano najlepszego dowódcę sekcji w 2 LBOT (zdjęcia)

Wybrano najlepszego dowódcę sekcji w 2 LBOT (zdjęcia)

Wybrano najlepszego dowódcę sekcji w 2 LBOT (zdjęcia)

Wybrano najlepszego dowódcę sekcji w 2 LBOT (zdjęcia)

(fot. LBOT)

12 komentarzy

 1. Ojojoj… Pewnie… Wielka mi to i robota…
  A ktoś sprawdzał czy są trzeźwi?żeby znowu auto na dachu nie leżało

 2. gratuluję wytrwałości i hartu ducha dobra robota!
  jednakże zdjęcia WOT są iście hollywoodzkie z tym ich liftem zdjęć =D

 3. Zrobiłem 2 x Afganistan Irak i Kosowo chciałem wrócić do wojska to szanowna komisja składająca się oczywiście z oficerów stwierdziła że nie mam doświadczenia ?

  • Mogłeś tam zostać gdzie byłeś i sprzątać.

  • No i mieli racje. Do wot przyjmowani sa tylko ludzie ktorzy maja doswiadczenie w OSP. Jezeli dasz rade zdac testy sprawnosciowe to nie nadajesz sie do tej formacji. A no i najwazniejszy warunek to ze musisz byc na tyle zdesperowany zeby robic z siebie posmiewisko za pare marnych groszy.

  • Biorą wszystkich jak leci. Tylko muszą mięć przynajmniej 60IQ. Jak się nie dostałeś to już wiesz z jakiego powodu.

 4. Zamawianie kebab na czas było jedną z konkurencji?

 5. To były zawody czy jakieś wybory, że wybrano najlepszego dowódcę sekcji?