Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wpadnij do Botanika w niedzielę, wtedy i wernisaż wystawy Cię nie ominie. A wszystko to bezpłatnie  

Już w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, po zimowej przerwie Ogród Botaniczny UMCS ponownie otworzy swe podwoje dla zwiedzających. Ale to nie jedyna tego dnia atrakcja w tym miejscu.

Ekspozycja pt. „Moje siostry rośliny” jest wydarzeniem towarzyszącym w ramach jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz inauguruje sezon 2024 w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Wystawa zawiera zbiór kilku cykli grafik i ekslibrysów wykonanych w technice linorytu, drzeworytu i suchej igły: „Stawanie się”, „Madonny”, „Krzyże”, „Spitsbergen”, „Portrety pisarzy i poetów”.

– O godz. 12.00 zapraszamy do Dworku Kościuszków na wernisaż wystawy prac dra Zbigniewa Jóźwika – przyrodnika związanego przez całe życie zawodowe z UMCS, z pasji artysty grafika i twórcy ekslibrisu – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy uczelni.

14 kwietnia wstęp do Dworku Kościuszków będzie bezpłatny.

– Łączyłem na co dzień w swoim życiu badania naukowe przyrodnika z kształtowaniem wizji plastycznych – pisze autor o swojej działalności naukowej i twórczości artystycznej. – Światy te zaistniały w tym samym człowieku, choć przecież niekiedy innym… Innym, bo tworzywo odmienne; tym samym – bowiem tu i tam poszukiwanie prawd”. Zbigniew Jóźwik tworzy historię Uniwersytetu wykonując ekslibrysy indywidualne dla pracowników uczelni oraz ilustracje do wielu wydawnictw uniwersyteckich.

Zbigniew Jóźwik urodził się w 1937 r. w Opolu Lubelskim. Jest doktorem nauk przyrodniczych, wieloletnim adiunktem w Zakładzie Fizjologii Roślin UMCS.

– W ramach pracy naukowej artysta uczestniczył w sześciu ekspedycjach naukowych na Spitsbergen, które były inspiracją w jego działalności artystycznej – tłumaczy Aneta Adamska. – To przyrodnik, podróżnik, bibliofil, prezes Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki, kawaler Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem i Wielki Mistrz Kapituły tego Orderu. Zbigniew Jóźwik jest również inicjatorem Biennale Współczesnego Ekslibrisu Lubelskiego, członkiem wielu związków twórczych i stowarzyszeń, wielokrotnie nagradzanym. Jego prace były eksponowane na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. To autor czternastu tek i albumów graficznych, który wykonał ponad 400 grafik oraz 800 ekslibrisów.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dn. 14 kwietnia – 14 czerwca  w godzinach otwarcia Dworku Kościuszków (wejście do Ogrodu od ul. Willowej).

 

19 komentarzy

  1. Znowu madki z bombelkami się zlecą bo za darmo!

Dodaj komentarz