Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

W wodzie są groźne bakterie. Zakaz kąpieli w części Zalewu Zemborzyckiego

Choć sezon dopiero się rozpoczyna, już w jednym z miejsc wykorzystywanych do kąpieli zostały wykryte niebezpieczne dla zdrowia bakterie. W pozostałych kąpieliskach naszego regionu, jak na razie woda jest czysta.

Najnowsze wyniki badań wody w miejscach wykorzystywanych do kąpieli na terenie naszego województwa nie są korzystne dla Lublina. W Zalewie Zemborzyckim stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej ilości bakterii „Escherichia coli”. Dotyczy to Ośrodka Marina, gdzie woda jest niezdatna do kąpieli. Po drugiej stronie zalewu, na Ośrodku Wrotków, wyniki badań są pozytywne i można wchodzić do wody. Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, jest bakterią naturalnie występująca w jelicie grubym człowieka, gdzie uczestniczy w procesach rozkładu pokarmu. Gdy jednak dostanie się w inne miejsca, to może wywołać różne dolegliwości i choroby. Najczęściej bakterie te są przyczyną zatruć pokarmowych, co objawia się wymiotami, biegunką, bólami brzucha, bólami głowy, osłabieniem oraz gorączką.

Pracownicy Inspekcji Sanitarnej wykonali badania wody w zgłoszonych miejscach wykorzystywanych do kąpieli w całym regionie. W powiecie bialskim jest to: Zalew w Kobylanach, Międzyrzeckie Jeziorka oraz stanica w Międzyrzecu Podlaskim, oraz Kubiki w Chotyłowie, w powiecie biłgorajskim Zalew Bojary, Zbiornik Biszcza – Żary, oraz Zalewy we Frampolu i Józefowie. W powiecie chełmskim wodę sprawdzono w Zbiornikach Retencyjnych: Żółtańce, Staw, Dębowy Las, Natalin, Husynne, Biały Rów, Maczuły oraz Gliniankach Horodyskich w Chełmie. Inspektorzy pojawili się także nad Zalewem Kraśnickim i Zalewem Janowskim.

Kontrole wody przeprowadzono również w jeziorach Firlej, Zagłębocze, Rotcze, Białe i Sumin, zbiornikach retencyjnych w Opolu Lubelskim i Poniatowej, Zalewie w Chodlu, Wyrobisku EKO – FARMA Żelechów, Starorzeczu Wisły w Stężycy, Zbiorniku wodnym w Majdanie Sopockim, Starorzeczu Bugu w miejscowości Bytyń, Stawie „Echo” w Zwierzyńcu jak też w Zalewie w Krasnobrodzie i Zamościu. Wszystkie te miejsca wypadły pozytywnie i zostały dopuszczone do kąpieli.

(fot. lublin112)
2017-07-04 18:12:56

20 komentarzy

  1. Czy w Bystrzycy wpływającej do Zalewu też stwierdzono obecność bakterii? Przecież łatwo namierzyć przyczynę. Wystarczy sprawdzić faktury za opróżnianie szamb w okolicy a wyjdzie, które wybetonowanego dna nie maja lub ukryte dodatkowe odprowadzenie nieczystości. Tylko pojawiłby się problem, kto by korzystał za kasę z Wrotkowa jak woda w zalewie spełniała by normy.

  2. Bylam ostatnio nad zalewem i jestem w szoku jak mozna pozwolic dzieciom sie tam kapac ;( Piana na brzegu siega kolan, so tego masa smieci na piasku. Woda to ma kolor ogorkowej. Az dziw ze jeszcze tak gesta nie jest.

  3. Wszystkie ośrodki nad Zemborzyckim powinni zamknąć całkowicie. Przecież to brud i syf, kiła i mogiła, a jak widać jeszcze do tego szambo. Nikt o zdrowym umyśle – czyli nie licząc Sebków, Karyn i ich małcyh Dżesik – nie wejdzie do takiej wody. Ładnie obserwować zachód słońca nad zalewem, ładnie poleżakować na słoneczku, ale ani kroku w śmierdzącej wodzie! Czy dziś, czy za miesiąc, ani wiosną, ani latem, a może jedynie mroźną zimą…

  4. Mam tesz bmw . siemka bimmer . pozdro od zomeczkuw . bmw zondzi .

  5. A co jeśli się tam złapie rybę i zje?

Z kraju