W wodzie są groźne bakterie. Zakaz kąpieli w części Zalewu Zemborzyckiego

Choć sezon dopiero się rozpoczyna, już w jednym z miejsc wykorzystywanych do kąpieli zostały wykryte niebezpieczne dla zdrowia bakterie. W pozostałych kąpieliskach naszego regionu, jak na razie woda jest czysta.

Najnowsze wyniki badań wody w miejscach wykorzystywanych do kąpieli na terenie naszego województwa nie są korzystne dla Lublina. W Zalewie Zemborzyckim stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej ilości bakterii „Escherichia coli”. Dotyczy to Ośrodka Marina, gdzie woda jest niezdatna do kąpieli. Po drugiej stronie zalewu, na Ośrodku Wrotków, wyniki badań są pozytywne i można wchodzić do wody. Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, jest bakterią naturalnie występująca w jelicie grubym człowieka, gdzie uczestniczy w procesach rozkładu pokarmu. Gdy jednak dostanie się w inne miejsca, to może wywołać różne dolegliwości i choroby. Najczęściej bakterie te są przyczyną zatruć pokarmowych, co objawia się wymiotami, biegunką, bólami brzucha, bólami głowy, osłabieniem oraz gorączką.

Pracownicy Inspekcji Sanitarnej wykonali badania wody w zgłoszonych miejscach wykorzystywanych do kąpieli w całym regionie. W powiecie bialskim jest to: Zalew w Kobylanach, Międzyrzeckie Jeziorka oraz stanica w Międzyrzecu Podlaskim, oraz Kubiki w Chotyłowie, w powiecie biłgorajskim Zalew Bojary, Zbiornik Biszcza – Żary, oraz Zalewy we Frampolu i Józefowie. W powiecie chełmskim wodę sprawdzono w Zbiornikach Retencyjnych: Żółtańce, Staw, Dębowy Las, Natalin, Husynne, Biały Rów, Maczuły oraz Gliniankach Horodyskich w Chełmie. Inspektorzy pojawili się także nad Zalewem Kraśnickim i Zalewem Janowskim.

Kontrole wody przeprowadzono również w jeziorach Firlej, Zagłębocze, Rotcze, Białe i Sumin, zbiornikach retencyjnych w Opolu Lubelskim i Poniatowej, Zalewie w Chodlu, Wyrobisku EKO – FARMA Żelechów, Starorzeczu Wisły w Stężycy, Zbiorniku wodnym w Majdanie Sopockim, Starorzeczu Bugu w miejscowości Bytyń, Stawie „Echo” w Zwierzyńcu jak też w Zalewie w Krasnobrodzie i Zamościu. Wszystkie te miejsca wypadły pozytywnie i zostały dopuszczone do kąpieli.

(fot. lublin112)
2017-07-04 18:12:56

21 komentarzy

 1. A ja swoim BMW e60 535d śmigałem sobie dzisiaj dookoła zalewu

  • Wiesz bimmer,ja to jestem pełna podziwu dla ciebie ! Z ręka ma sercu! A ile zajęło ci objechanie całego Zalewu ? Powiedz,tego RESORAKA BMW,to ciagnales na sznurku za sobą?? Czy byłeś za nim i popychales go na kolanach,przy okazji każdemu napotkanemu cwelowi robiąc laske ??

 2. Więcej ścieków trzeba walić do wody… będzie z pewnością lepiej

 3. aha mamy nasrane w zalewie, no spoko, miłych wakacji;)

 4. to w tym szambie ktos sie jeszcze kompie? hahahahah

 5. Niezłe szambo.

 6. Badanie na obecność bakterii; wynik pozytywny (czegoś szukam i znajduję) świadczy o stwierdzeniu obecności bakterii w badanej próbce. Podobnie przy badaniach na HIV, WZW i innych. Po negatywnych wynikach, wydano opinię pozytywną w stosunku do czystości wody.

 7. Ja to zazdroszczę odwagi ludziom, którzy wchodzą do tej brudnej kałuży 😛

 8. Prostaki dalej szamba pompują

 9. Jakoś trzeba zachęcić ludzików na słoneczny wrotkow… ???

 10. nic dziwnego jak ludzie wchodzą i od razu szczą i srają do wody, na litewskim tez by tak było hahahaha

 11. Czy w Bystrzycy wpływającej do Zalewu też stwierdzono obecność bakterii? Przecież łatwo namierzyć przyczynę. Wystarczy sprawdzić faktury za opróżnianie szamb w okolicy a wyjdzie, które wybetonowanego dna nie maja lub ukryte dodatkowe odprowadzenie nieczystości. Tylko pojawiłby się problem, kto by korzystał za kasę z Wrotkowa jak woda w zalewie spełniała by normy.

 12. Bylam ostatnio nad zalewem i jestem w szoku jak mozna pozwolic dzieciom sie tam kapac ;( Piana na brzegu siega kolan, so tego masa smieci na piasku. Woda to ma kolor ogorkowej. Az dziw ze jeszcze tak gesta nie jest.

 13. Wszystkie ośrodki nad Zemborzyckim powinni zamknąć całkowicie. Przecież to brud i syf, kiła i mogiła, a jak widać jeszcze do tego szambo. Nikt o zdrowym umyśle – czyli nie licząc Sebków, Karyn i ich małcyh Dżesik – nie wejdzie do takiej wody. Ładnie obserwować zachód słońca nad zalewem, ładnie poleżakować na słoneczku, ale ani kroku w śmierdzącej wodzie! Czy dziś, czy za miesiąc, ani wiosną, ani latem, a może jedynie mroźną zimą…

 14. Mam tesz bmw . siemka bimmer . pozdro od zomeczkuw . bmw zondzi .

 15. A co jeśli się tam złapie rybę i zje?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka