Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Władze województwa lubelskiego nie zgadzają się z zarzutami PSL-u. Zapewniają, że walka o pieniądze na drogi trwa

Województwo Lubelskie nie poddaje się w walce o dofinansowanie przebudowy czterech dróg. Obecnie procedowane jest złożenie skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego odniósł się do sprawy dofinansowania inwestycji drogowych z programu Polska Wschodnia. Jak już wyjaśnialiśmy, nasz region starał się o blisko 370 mln zł na rozbudowę dróg wojewódzkich nr 820, 829, 833 i 834. Nowa nawierzchnia miała się pojawić na 42 km tras. Jednak okazało się, że trzy wnioski zostały odrzucone a czwarty został zbyt nisko oceniony.

Jak tłumaczył dziś radny Sejmiku Województwa Lubelskiego z PSL i były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, mamy do czynienia z największym skandalem w historii samorządu województwa lubelskiego, obnażającym nieudolność zarządu z PiS. Więcej na ten temat TUTAJ.

W odpowiedzi władze naszego regionu wskazują, że po zapoznaniu się z wynikami oceny złożonych projektów uznano, że jest ona obarczona istotnymi błędami zarówno merytorycznymi, jak i proceduralnymi. W związku z tym złożone zostały protesty co do rozstrzygnięcia. Przedstawiono w nich szczegółową argumentację na poparcie tego stanowiska, z której wynika, że ocena projektów była wadliwa. Jako przykład podana została droga wojewódzka nr 820, gdzie nie sprawdzono, że nie przebiega ona przez Nadwieprzański Park Krajobrazowy.

– Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, czyli Instytucja Pośrednicząca FEPW, poinformowała 9 lutego br. Województwo Lubelskie, iż protesty zostały pozostawione bez rozpatrzenia z uwagi na wyczerpanie dostępnej alokacji. Tym samym PARP w ogóle nie odniosła się do argumentów i zarzutów zawartych w protestach i nie zanegowała twierdzeń Województwa – wyjaśnia Remigiusz Małecki z UMWL.

Obecnie procedowane jest złożenie skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, do czego, zgodnie z przepisami Ustawy wdrożeniowej, Województwo jest uprawnione. Podkreślono jednocześnie, iż PARP miała zastosować pozorność procedury odwoławczej, nie zapewniając na to żadnych środków finansowych. Tuż przed wyborem do dofinansowania projektów, czyli 18 stycznia, PARP zwiększyła kwotę dofinansowania, aby 19 stycznia br. wybrać projekty i wyczerpać pełną alokację, mając zapisy w Regulaminie naboru o prawie wniesienia protestu przez wnioskodawcę.

– Będziemy chcieli zobaczyć porozumienie zawarte pomiędzy MFiPR a PARP w celu ustalenia, czy poczynione przez PARP działania są zgodne z jego zapisami. Działania PARP-u ak i Instytucji Zarządzającej oceniamy negatywnie. Na ten moment procedura odwoławcza jest w toku i nie została zakończona. Brak jest w szczególności jakiegokolwiek prawomocnego rozstrzygnięcia sądowego dotyczącego któregokolwiek z projektów – dodaje Remigiusz Małecki.

17 komentarzy

 1. Te pieniądze im się po prostu należały!

  Może i nie mają kompetencji ale partia PiS swoich nie pozostawia bez państwowej pracy.

 2. Sr*lu Alu i po balu! Nie zapomnijcie przy urnach kto was tak urządził!

 3. Ledwie zaczęli rządzić a już są problemy z pieniędzmi na budowy dróg. Znowu realizują program UJ z tą Polską Wschodnią.

  • Twój komentarz jest prawie tak samo idiotyczny jak cały artykuł. Dopiero po głębszej analizie kto rządzi Urzędzie Wojewódzkim a kto w sejmiku ma to jakiś tam sens, ale też nie do końca.

  • Jak masz problem ze zrozumieniem czytanego tekstu to nie pisz bzdur PISowski trollu.

 4. Tak napisaliście jakby to PSL blokowało pieniądze na te drogi. Chyba, że to był chwyt reklamowy żeby zachęcić do przeczytania – to wtedy szacun 😀

 5. Największe zło to PSL i PO

 6. Jak było można głosować na PO czy wy ludzie nie macie wogóle rozumu.

 7. … a miliony na nagrody dla tych urzędników już przyznane? … przecież byli w pracy

 8. zastanawiające

  Musimy pamiętać że tylko prawica coś zrobiła dla naszego regionu a lewica z liberałami zawsze wspierają tylko główne miasta na zachodzie. Gumofilce tylko dmuchają balon i zrzucają winę ale dla naszego regionu nie zrobią nic, coś im skapnie osobowo ale dla nas wszystkich to już nie. Sytuacja podobna jak z KPO bo pieniedzy nie ma i nie będzie.

  • Popatrz. Gdzie zacofanie i ciemny lud pisowski tam głosują na PiS. I ciągle tam zacofanie i bieda. A który mlody tylko pisać i czytać się nauczy to ucieka do tej lepszej do życia części Polski. A ci co zostajay to na złość samym sobie dalej na PiS głosują . Cierpiętnicy.

  • Tak. Pomnik postawili przed CSK. I siedzibę IPN .Jakby od tego komukolwiek żyło się lepiej

 9. Luuudzie nowe przyszło – ale PO staremu będzieta miały to co się Wam marzyło- maniło .
  Znalazł się jakiś urwiel, którego uwiera nawet sama myśl /jeśli jeszcze ma czym myśleć/ o ilości kasy dla tzw Polski wschodniej i zaczyna ryć – tak jak to już było . Dla wybiorców natomiast bajki i oPOwieści z jewro żeby było jak było .
  Wybiorcy Ruski Was nie zmanipulował tak jak teraz jesteście , gdzie Wasze mózgi .!!!???? – czyżby tvny i internety wyssały już wszystko .!!!

  • Co zrobisz z ludźmi którzy jak tumany na PiS głosują. Dostają w du.. i głosują. Aberracja jakaś

 10. Protesty niech towarzysz Stawiarski i jego klika na Berdyczów piszą. Ktoś wam Stawiarski koło pióra zrobił i nie był to Tusk a raczej partyjni koledzy z innych regionów. Oni wywalczą w nowych wyborach kontynuację swojej władzy w województwach. Wy towarzyszu Stawiarski nie.

Dodaj komentarz

Z kraju