Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wjechała hulajnogą na przejście, uderzyła w opla (zdjęcia)

W niedzielę na jednym z przejść dla pieszych w Świdniku doszło do zderzenia 16-latki jadącej hulajnogą z oplem. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Policjanci przypominają osobom poruszającym się na hulajnogach zasady zachowania na drodze.

Policjanci apelują i przypominają, że jeśli osoba jadąca hulajnogą elektryczną zbliża się do przejścia dla pieszych powinna z niej zsiąść, identycznie jak w przypadku roweru i przeprowadzić ją na drugą stronę, by następnie kontynuować jazdę, chyba że korzysta z przejazdu rowerowego – wtedy jedzie po tym przejeździe.

Do tego przepisu nie zastosowała się niestety 16-latka ze Świdnika, która wczoraj około godziny 13 na ul. Modrzewiowej w Świdniku wjechała z chodnika na jezdnię i zderzyła się z pojazdem marki Opel.

Na szczęście w zdarzeniu nikomu nic się nie stało. Policjanci zakwalifikowali je jako kolizję. Jej efektem jest m.in. uszkodzony pojazd.

Wjechała hulajnogą na przejście, uderzyła w opla (zdjęcia)

Policjanci przypominają!

Uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane są te same uprawnienia, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby, które ukończyły 18 lat, nie muszą posiadać żadnych uprawnień.

Mandat za kierowanie przez osobę niemającą do tego uprawnień wynosi 200 zł. Należy jednak pamiętać, że policja może go wystawić jedynie osobom, które ukończył 17 rok życia. W przypadku młodszych osób sprawa może trafić do sądu.

Na hulajnodze może jechać tylko jedna osoba. Zabronione jest przewożenie pasażerów, w tym również zwierząt. Mandat za to przewinienie wynosi 300 złotych.

Którędy można jechać?

Hulajnogą elektryczną powinniśmy poruszać się po ścieżce dla rowerów, jeżeli ta jest wyznaczona dla naszego kierunku ruchu. W przypadku braku ścieżki, dozwolone jest korzystanie z jezdni, pod warunkiem, że dopuszczona na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h. W innym przypadku, zobowiązani jesteśmy do poruszania się chodnikiem. A tam obowiązują dwie zasady, których musimy się trzymać. Po pierwsze – prędkość zbliżona do prędkości pieszych, po drugie – piesi mają pierwszeństwo.

– naruszenie przepisów dotyczących korzystania z chodnika – 200 zł
– zbyt szybka jazda po chodniku, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, utrudniania im ruchu – 300 zł
– niekorzystanie z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona – 100 zł

Jaka prędkość?

Poruszając się hulajnogą po drodze dla rowerów, obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Z tego powodu, hulajnogi wprowadzone do sprzedaży w 2022 roku muszą mieć ograniczoną prędkość maksymalną do tej określonej przepisami.

W przypadku jazdy po chodniku, prędkość musi być zbliżona do prędkości pieszych, czyli ok. 4-6 km/h. Za jej przekroczenie mandat zawsze wyniesie 300 złotych.

Hulajnoga a alkohol

Zasada jest taka sama jak na rowerze:

– za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) przewidziany jest mandat w wysokości 2500 złotych.
– poruszanie się po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) grozi mandatem w wysokości 1000 złotych.

Parkowanie hulajnogi

Parkowanie hulajnogi musi się odbyć w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli takiego nie ma w pobliżu, można zatrzymać ją na chodniku, jak najdalej od jezdni, równolegle do jej krawędzi. Należy także zostawić 1,5 metra szerokości chodnika dla pieszych. W innym przypadku grozi mandat w kwocie 100 złotych.

Za co jeszcze można dostać mandat?

– naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy – 50 złotych.
– naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 złotych.

(fot. Policja Świdnik)

20 komentarzy

  1. Widząc te korki na mieście, paliwo jest za tanie, można stwierdzić.

  2. Karta rowerowa jest obowiązkowa??? Franiu,jak to jest?

    • Tak. Dla osób w wieku 10-18 lat jest obowiązkowa.

    • Franio spec od wszystkeigo, saper, cyrkowiec, strażak, nurek, pilot, lekarz, tynkarz, prawnik i kierowca walca.

      • Jeśli się człowiek już kilka zim w ruchu drogowym porusza, to zasady tego znać powinien. PoRD ma tylko kilkadziesiąt stron. Tam jest wszystko napisane.

    • Ta dziewczyna, za 2 lata będzie Panią Kierowcą. Oby wtedy potrafiła kierować.

  3. ” identycznie jak w przypadku roweru i przeprowadzić ją na drugą stronę” – no i, gdy się już ten rower przeprowadzi na druga stronę? To co dalej? Prowadzimy ten rower chodnikiem?

    A co, gdy samochodem czy skuterem przejeżdżamy po PdP czy chodniku? Też należy wysiąść i przeprowadzić?

  4. Cenne rady. Ciągle czytam, że hulajnogę albo rower należy przeprowadzić. A co z innymi pojazdami poruszającymi się np. po chodnikach?

  5. A kto zapłaci za uszkodzony pojazd bo OC brak

    • Skąd wiesz, że te hulajnogi nie są ubezpieczone? Gdy rozbija się Panek, to też myślisz, że auto nie posiada OC?

      • Ale Ty Franiu to jednak prosty jesteś. Nie napiszę dosadnie, bo cenzura zje komentarz. Poróbnujesz auto panka, które co do zasady musi mieć OC z hulajnogą, która żadnego ubezpieczenie posiadać nie musi.

        • Założę się z Toba, że występują takie sytuacje, że przy zderzeniu hulajnogi z samochodem, ten pierwszy OC ma, a ten drugie nie.

          • To się wtedy wykupuje OC w życiu prywatnym a nie oc hulajnogi czy roweru nic takiego nie istnieje…

        • Porównaj sobie maksymalne rachunki, dla tych co muszą mieć OC (a nie mają OC) z tymi, którzy OC mieć nie muszą.
          Rekordziści mają po kilkaset tysięcy, albo i miliony PLN do zapłaty. Jaka jest max. szkoda hulajnogą – nie wiem.

        • A te twoje złomy z balkonu ubezpieczone? Myślisz, że jak jeździsz rowerem po chodniku, to ubezpieczenie nie przydałoby Ci się?

    • Zapłaci sprawca a w tym przypadku rodzice

  6. Przejście nie ma pasa dla hulajnogi elektrycznej czas żeby Policja zaczęła na to zwracać uwagę i najzwyczajniej karać za to mandatem takim samym jak kierowcę który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu !

  7. Pozabierać gówniarzom hulajnogi bo się panoszą po mieście ,gdzie jest Policja.? Nie weryfikują trochę wiek Ćwoków.

  8. No i właśnie…

    „Policjanci apelują i przypominają, że jeśli osoba jadąca hulajnogą elektryczną zbliża się do przejścia dla pieszych powinna z niej zsiąść, identycznie jak w przypadku roweru i przeprowadzić ją na drugą stronę, by następnie kontynuować jazdę, chyba że korzysta z przejazdu rowerowego…”

    Jaki więc wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów i osób na hulajnogach ma tzw przejazd? Żaden! zrzuca jedynie winę z „pieszego” na kierowcę samochodu. W tym i w wielu innych przypadkach, nawet jakby był w tym miejscu wyznaczony przejazd, a nie tylko przejście, to I TAK doszłoby do potrącenia. Tak samo dziewczyna wjechałaby na jezdnię z nienacka i tak samo kierowca by się zagapił. Różnica polegałaby jedynie na wzorkach namalowanych na jezdni i winie w zdarzeniu, natomiast obity łeb i połamane gnaty pozostaną takie same.

  9. To się wtedy wykupuje OC w życiu prywatnym a nie oc hulajnogi czy roweru nic takiego nie istnieje…

Z kraju