Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wisznice: Rolnicy rozsypali tony pomidorów na polach. Klęska urodzaju i niskie ceny skupu zrobiły swoje

Skupy nie przyjmują już pomidorów, a w momencie kiedy jeszcze je skupowano kosztowały niespełna 30 groszy za kilogram. Rolnicy pozbywają się zbiorów rozsypując tony pomidorów na polach.

W tym roku m.in. urodzaj pomidorów sprawił, że rolnicy zmuszeni byli sprzedawać je poniżej kosztów produkcji. Cena jaką osiągali za kilogram pomidorów przemysłowych to 25 groszy, kiedy opłacalność uprawy gwarantuje cena minimum 0,50 zł za kilogram. Sytuacja wielu plantatorów jest niezwykle trudna, ponieważ nie uzyskają ceny, która pokryje koszty produkcji. Przy tak niskiej cenie skupu każdy hektar przyniesie kilkadziesiąt tysięcy strat.

Rozmawialiśmy z jednym z rolników z okolic Wisznic. Poinformował nas, że na chwilę obecną 50 ton pomidorów rozsypał na polu a następne 50 ton czeka na rozsypanie. Podobnie zrobili inny rolnicy. Ze zbioru jaki był w tym roku sprzedał w skupie niecałe 20%, a resztę próbuje sprzedać przez Internet, w cenie 0,45 zł za kilogram. Jak mówi to jakieś kuriozum, ale odkąd Rosja przestała odbierać pomidory w podobnej sytuacji jest wielu plantatorów, także owoców.

Na cenę pomidorów krajowych wpływa sprowadzanie surowca zza wschodniej granicy. Wiele przetwórni importuje pomidory, co zaniża cenę skupu w Polsce. Na chwilę obecną nie ma nawet gdzie ich sprzedać. Największe problemy mają plantatorzy z powiatu bialskiego, gdzie znajduje się największy areał upraw pomidorów.

2016-09-06 18:14:27
(fot. ilustr. pixabay.com)

83 komentarze

  1. Kupuj u Rolników, nowy pomysł na program obywatelski. Tylko ludzie sami muszą się zjednoczyć, zabrakło Króla, który myślał o Polsce, a nie własnym biznesie.

  2. Materiał to LIPA… Po telefonach wykonanych do rolników okazuje się, że wcale nie chcą sprzedawać poniżej 1,50 za kg i to przy 2 tonach pomidorów….
    Niech zatem rolnicy nie kłamią, albo autor rolnik niech nie kłamie…!!!!

  3. Pora na skup interwencyjny!

  4. Nie nastawiać się tylko na pomidory. Uprawiać wszystko po trochę i na swoje wyjdziecie. Czas to zrozumieć.. Wielkie plantacje jednego produktu to droga do samozagłady, bankructwa. O tym wiadomo od dawna.

  5. Skur….ny kupują pszenicę, warzywa z UPADLINE zamiast wspierać polskich rolników. Wstyd i hańba!

  6. Chcę kupić od rolnika, ale GDZIE ???????? zero informacji

  7. Głosowali na dobrą zmiane to mają . Niech wysypia je pod sejmem.